۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۵۷
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83430739
۱ نفر

برچسب‌ها

آئین مذهبی زرتشتیان ایران در زیارتگاه پیرنارکی مهریز پایان یافت

یزد - ایرنا- یزد - ایرنا - آیین مذهبی زرتشتیان ایران که از ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸ در زیارتگاه پیرنارکی شهرستان مهریز آغاز شده بود، شامگاه پنجشنبه پایان یافت .

در  این مراسم که نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی حضور داشت، برنامه‌های مختلفی شامل اهدای جوایز به دانشجویان و دانش آموزان برتر، سخنرانی ، قدردانی از خیران، دعا برای سربلندی نظام و مقام معظم رهبری و تجلیل از شهدای این کیش انجام شد.

آیین های مذهبی زرتشتیان ایران و برخی پیروان این کیش از کشورهای دیگر جهان از شامگاه پنجشنبه هفته گذشته در زیارتگاه پیرنارکی مهریز استان یزد آغاز شد.

 این آیین بر اساس آداب دیرینه زرتشتیان به مدت یک هفته با انجام برنامه های فرهنگی، هنری و تجلیل از دانش آموزان و دانشجویان برتر برگزار شد. 
اوستا خوانی، سخنرانی، قدردانی از خیران زرتشتی، معرفی زوج های جوان به زائران، تجلیل از شهدای این کیش از دیگر برنامه های ویژه این مکان مقدس در آیین زرتشتیان است. 
پیر نارکی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان است که در ‎20 کیلومتری شمال غربی مهریز و در دامنه یک کوه کم ارتفاع به همین نام قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری است. 
 در این منطقه به سبک معماری سنتی و از خشت و گل حدود ‎100 اتاق که زرتشتیان به آن خیله می گویند برای اسکان زائران ساخته شده است. 
به اعتقاد زرتشتیان، این کوه محل غیبت ناز بانو شاهزاده عروس پادشاه پارس است که پس از ورود لشکریان اسلام به فارس رهسپار یزد شده و سرانجام در کوه نارکی در حومه شهرستان مهریز از نظر پنهان شده است. 
زرتشتیان استان یزد دارای زیارتگاه های متعددی هستند که از جمله آنها پیرنارکی، پیر سبز، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل چراغ را می توان نام برد.

آشو زرتشت ‎سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در تخت سلیمان آذربایجان از مادری به نام « غدو » متولد شد و پدرش پوروشسب نام داشت.

زرتشتیان بر این باورند که وی در سن ‎۳۰ سالگی از طرف اهورا مزدا به پیامبری انتخاب و در ‎۷۷ سالگی در آتشکده شهر بلخ به دست فردی به نام « توربراتور» کشته شد.

افزون بر ۶ هزار نفر از زرتشتیان ایران در شهرستان‌های یزد، اردکان و تفت در استان یزد زندگی می‌کنند.

پیرنارکی در ۱۵ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

۷۵۳۶/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =