تغییر قوانین مالیات بر ارزش افزوده به ضرر شهرهای کم‌ جمعیت است

یزد- ایرنا - شهردار شاهدیه شهرستان یزد گفت: با توجه به تغییر قوانین مالیات ارزش افزوده در مورد پرداخت عوارض واحدهای صنعتی به شهرداری‌ها،با اجرای این قانون نه تنها حقوق مردم نادیده گرفته شده بلکه این موضوع به ضرر شهرداری‌های مناطق کم جمعیتی مثل شاهدیه است.

سیدعلی میرنژاد عصر پنجشنبه  در مراسم تجلیل از خبرنگاران شاهدیه افزود: برخی صنایع که در مجاورت مناطق مسکونی و یا در حاشیه شهر ایجاد شده  و در گذشته با دریافت عوارض از آنها موافقت شده بود در شرایط فعلی و با تغییر قوانین مالیات ارزش افزوده بسیاری از پرداخت‌ها به شهرداری همان منطقه تعلق نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: این واحدهای صنعتی از امکانات و فضای شهر شاهدیه استفاده می‌کنند و با توجه به اینکه مالیات می‌پردازند تقاضای خدمات از شهرداری دارند ولی در پیگیری از اداره مالیاتی عنوان می‌شود که طبق قانون جدید فقط سه درصد این پرداختی‌ها به شهرداری شاهدیه تعلق می‌گیرد.

شهردار شاهدیه اظهار داشت: با قانون فعلی حق بسیاری از شهروندان تامین نمی‌شود و حتی مبلغ پرداختی‌ واحدهای صنعتی به اداره کل مالیاتی که حق شهروندان و شهرهایی است که هوا را آلوده و از امکانات آن استفاده می‌کنند به شهرهایی داده می‌شود که صنعتی ندارند و یا عمدتا به دلیل بالا بودن تراکم جمعیت به شهرداری مرکز استان پرداخت می‌شود و در این زمینه باید قوانین اصلاح شود.

میرنژاد ادامه داد: با توجه به اینکه واحدهای صنعتی مالیات می‌پردازند در قبال آن تقاضای دریافت خدمات از شهرداری را دارند در حالی که از مالیات‌ پرداخت شده آن‌ها به اداره مالیاتی مبلغ ناچیزی که  حتی قابل گفتن نیست به شهرداری پرداخت می‌شود لذا در ارائه خدمات با مشکل مواجه شده‌ایم.

شهردار شاهدیه در پاسخ به گلایه برخی مردم مبنی بر نبود کلانتری گفت: با توجه به افزایش سرقت‌ها، و نیز درخواست مردم و فاصله کلانتری ۱۶ امامشهر با شاهدیه ، پیگیری‌هایی از طرف شهرداری و شورای شهر جهت ایجاد کلانتری مستقل انجام شده است.

وی ادامه داد: ۲ دستگاه خودرو و موتورسیکلت و محلی برای ایجاد کلانتری از سوی شهرداری در نظرگرفته شد و شهرداری به تعهدات خود عمل کرده است و نیاز به همکاری و تصمیم جدی فرماندهی انتظامی استان یزد دارد، لذا درخواست ما این است با توجه به اینکه ایجاد کلانتری مصوبه شورای تامین است خواهان تسریع در تحقق مطالبه مردم هستیم.

میرنژاد در پاسخ به سئوالی در مورد گلایه مردم از وضعیت جمعه بازار در بقعه شیخ محمد سلطان گردفرامرز شاهدیه گفت: متاسفانه هیچ گونه هماهنگی جهت ایجاد جمعه بازاز با شهرداری صورت نگرفته و هیات امنا و اداره اوقاف این محوطه را به شخصی واگذار کرده است ، چون در داخل ملک آنها قرار دارد هیچ گونه اقدامی نمی‌توانیم انجام دهیم اما از طریق مراجع قضایی و ارگان‌های مسئول در حال پیگیری موضوع هستیم تا این وضعیت نابسامان که به شدت باعث گلایه مردم  شده، پایان پذیرد.

شهردار شاهدیه همچنین در پاسخ به اینکه تپه‌های خاکی منطقه باغات ابرندآباد و گردفرامرز توسط عده‌ای سودجو در حال تخریب است ابراز داشت: با توجه به اینکه این منطقه در حوزه اختیارات اداره راه و شهرسازی قرار دارد، عملا اقدامی نمی‌توانیم انجام دهیم البته تعداد بازرسی را افزایش داده ایم تا از طریق بازرسان شهرداری جلوگیری شود و به یگان حفاظت راه و شهرسازی یزد هم اعلام کردیم ولی تا زمانی که این تپه ها به شهرداری واگذار نشود عملا اقدامی قابل اجرا نیست و امیدواریم هرچه زودتر توسط ارگان‌های مسئول در این زمینه تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به سئوالی دیگری در مورد گلایه مردم از همجواری برخی دامداری‌های سنتی با مناطق مسکونی اظهار داشت: ۲۷ واحد دامداری در شاهدیه وجود دارد که با پیگیری‌های صورت گرفته حکم تعطیلی تعدادی از این واحدها صادر شده است.

شهردار شاهدیه یزد ادامه داد: اما، بسیاری از این واحدها محل تامین هزینه‌های زندگی افراد است و برخی از سال‌ها قبل وجود داشت و بعدا در کنار آن منازل مسکونی ایجاد و مقرر شد در کنار دخمه منطقه زارچ زمینی به این واحدها اختصاص یابد تا دامداری ها منتقل شوند.

میرنژاد تاکید کرد : با دخالت اداره میراث فرهنگی کار متوقف شد و با پیگیری‌های  انجام شده مدیریت جهاد کشاورزی متقبل واگذاری زمینی به این واحدها شده است که در صورت واگذاری زمین بلافاصله نسبت به رفع دغدغه مردم اقدام خواهد شد.

همچنین علی میرجلیلی(خالصی)، رئیس شورای شهر شاهدیه گفت: اجرای برخی فعالیت‌های شهرداری باعث به خطر افتادن منافع تعدادی از افراد شده است و با جوسازی و شایعه پراکنی نسبت به اقدامات شهرداری و شورای شهر معترض هستند از  اصحاب رسانه درخواست داریم نسبت به روشنگری و اطلاع رسانی مردم اقدامات لازم را انجام دهید.

وی ادامه داد: همچنین در مورد کلانتری شهر شاهدیه نیز علی رغم تامین همه تعهدات توافق شده با نیروی انتظامی استان متاسفانه به بهانه اینکه چند نفر که منازل آنها در کنار منزل پیش بینی شده جهت ایجاد کلانتری شاهدیه معترض هستند ،کار متوقف شده و از فرماندهی انتظامی درخواست  همکاری داریم زیرا آمار سرقت نسبت به اوایل سال افزایش یافته که این موضوع باعث گلایه مردمی شده است.

همچنین محمدتقی سلطانی، عضو شورای شهر شاهدیه گفت: پیگیری رسانه‌ها در بسیاری از موارد باعث شده اموری که سال‌ها بلاتکلیف بود انجام شود ، لذا درخواست داریم تعامل رسانه‌ها با شهرداری و شورا ادامه یابد و از فرصت ایجاد شده جهت خدمت رسانی به مردم و پیگیری رفع مشکلات از طریق مسئولان اقدام شود.

وی بیان کرد: ما هیچ گونه پرده پوشی از مردم نداریم و همه چیز شفاف ارائه شده است لذا از شما خبرنگاران درخواست داریم در شورای شاهدیه حضور یافته و به مردم اطلاع رسانی کنند.

در این مراسم از خبرنگاران شهر شاهدیه تجلیل شد.

۷۵۳۷/ ۲۰۴۷/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =