۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۸
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83430637
۰ نفر

پروندهٔ خبری

دیپلمات های ارشد هند و پاکستان در راه چین

پکن- ایرنا- به دنبال بالا گرفتن تنش های هند و پاکستان بر سر کشمیر، دیپلمات های دو کشور قرار است بزودی راهی چین شوند تا با مقام های این کشور برای حل و فصل این اختلافات گفت و گو کنند.

هر دو کشور پیشتر نیز رایزنی هایی را با مقام های پکن انجام داده اند اما به نظر می رسد که چین دارای نفوذ کافی برای حل و فصل همه اختلافات دو کشور نیست.

چین از بابت بالا گرفتن تنش ها میان دو کشور آسیای جنوبی ابراز نگرانی کرده و خواستار خویشتنداری طرفین شده است همزمان گزارش ها از سفر وزیران خارجه پاکستان و هند به پکن حکایت دارد.

روزنامه ساوت چاینا روز پنجشنبه نوشت «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان برای سفر به چین اعلام آمادگی کرده است «سوپرامانیام جایشانکار» همتای هندی وی نیز گفته است که روز دوشنبه آینده با «وانگ یی» وزیر خارجه چین گفت و گو خواهد کرد.

«دو یون کانگ» کارشناس دانشگاه فودان چین می گوید تشدید تنش ها خواست چین نیست و این کشور پیشتر خواستار توقف هر گونه اقدام تنش زا شده است.

وی تاکید کرد که سفر دیپلمات پاکستانی به چین برای این است که این کشور می خواهد حمایت های بین المللی برای مقابله با هند بدست آورد.

بی ثباتی فزاینده در آسیای جنوبی در شرایطی که چین خود اختلافاتی با هند بر سر کشمیر دارد، برای پکن سازنده نیست و این کشور امیدوار است با رایزنی به حل و فصل اختلافات اسلام آباد و دهلی نو تا اندازه ای کمک کند.

در ماه فوریه هم در جریان یک رویداد تروریستی که باعث مرگ 40 نفر از نیروهای امنیتی شد، دیپلمات های هندی با چین رایزنی کرده و خواستار پادرمیانی این کشور شدند.

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =