۱۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 987
کد خبر: 83430632
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۵ درصد از ظرفیت سدهای استان اصفهان خالی است

اصفهان - ایرنا - رییس گروه نظارت شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: با وجود بارش های مناسب در سال آبی جاری، اما ۳۵ درصد از ظرفیت سدهای استان اصفهان خالی است.

مجید نصر روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اکنون مجموع آب ذخیره شده در سدهای استان ۸۱۵.۱۳ میلیون متر مکعب است که البته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸۸ درصدی را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: ۳۹ درصد از سد زاینده رود، ۸۵ درصد از سد حنا، ۴۱ درصد از سد خمیران، ۱۹ درصد از سد گلپایگان، ۱۴ درصد از سد باغکل و ۱۰ درصد از سد قره آقاچ خالی از آب است.

نصر میزان آب ورودی به این سدها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون را حدود ۲ هزار و ۲۳۲ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: در این مدت یک هزار و ۷۰۲ میلیون متر مکعب آب از این مخزن خارج شده است.

رییس گروه نظارت بر شبکه های آبیاری شرکت آب منطقه ای اصفهان مقدار بارش ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه های زاینده رود را ۲ هزار و ۱۴۴ میلی متر اعلام و تصریح کرد: این مقدار بر عکس مدت مشابه سال قبل از آن، نسبت به دوره زمانی بلند مدت افزایش داشته است. 

وی به بارش های مطلوب ماه های گذشته اشاره کرد و گفت: حجم آب فعلی در سد زاینده رود به عنوان اصلی ترین مخزن استان ۷۵۱ میلیون متر مکعب و خروجی فعلی از آن ۹۳ متر مکعب بر ثانیه است در حالی که حجم سال قبل در چنین روزهایی ۲۹۷ میلیون گزارش شد.

نصر افزود: در مقایسه با دیگر مناطق کشور، استان اصفهان از مهر پارسال تاکنون جزو مناطق پر بارش کشور نبوده است، با اینحال میزان نزولات آسمانی در مقایسه با سال قبل رشد داشت.

وی خاطرنشان کرد: با وجود بارش های مناسب در بهار امسال باز هم کل حوضه آبریز زاینده رود با موضوع کم آبی روبه رو و به اصطلاح تشنه است و باید بدانیم که حفظ منابع آبی و آینده نگری باید به عنوان یک اصل برای مردم و مسوولان لحاظ شود.

رییس گروه نظارت شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: گرمای اخیر در بیشتر از استان های کشور وضعیت منابع آبی را با مشکل مواجه می کند و این موضوع در اصفهان مشهودتر است.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد. 

زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه در سال های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می شود.

۶۰۲۰/۶۰۲۶/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =