۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۳
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83430579
۰ نفر
۱۷ مرداد، مناسبتی که عراقی ها تمایلی به یادآوری اش ندارند

بغداد – ایرنا – امروز ۸ اوت ۲۰۱۹ مصادف با ۱۷ مرداد ۹۸ مقارن با سی و یکمین سال اعلام پایان جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم صدام علیه جمهوری اسلامی ایران است مناسبتی که عراقی ها کمتر رغبتی به یادآوری آن دارند.

گذری بر شبکه های اجتماعی در این روز نشان می دهد که اغلب نخبگان سیاسی، فرهنگی و کارشناسان عراقی کوشیده اند که با سکوت از کنار این مناسبت عبور کنند و عده معدودی از نخبگان عراقی هم که از این روز یادی کرده اند یادآوری شان سرشار از حزن و اندوه است.

اغلب دیدگاه های کارشناسان عراقی حول این محور می چرخد که رژیم صدام عامل همه این مصیبت هایی است که عراق همچنان در آن دست و پا می زند و به خاطر ماجراجویی های بی حاصل دیکتاتور پیشین حاکم بر عراق بود که امروز عراقی ها تاوان آن را می پردازند.

اغلب کسانی که درباره این روز یادداشتی نوشته اند، از جنگ هشت ساله علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان جنگی بی حاصل یاد کرده و اشغال کویت را یک اشتباه بزرگ دانستند که عراق را به سراشیبی ویرانی و عقب ماندگی و در نهایت اشغال و سرنوشت مجهول کشانده است.

کسانی که در این روز یادداشت هایی نوشته اند، اغلب افراد پا به سن گذاشته ای هستند که تجربه همه جنگ های سابق عراق را به چشم خود دیده و از رویاهای جوانی که در میان صفیر گلوله ها و اجساد متلاشی شده در میادین جنگ به باد فراموشی سپرده شد، یادی کرده اند.

در میان این ارزیابی نخبگان فکری عراق از دوره حاکمیت رژیم بعث، یک عده که هنوز به حزب منحله بعث وفادار هستند، انگار که زمان در نزد آنها در سال های دور همچنان متوقف شده، از روز ۸ اوت به عنوان «روز پیروزی بزرگ!» یاد کرده اند امری که مورد سخریه نخبگان فکری عراق قرار گرفته است.

برخی نخبگان فکری و حتی کاربران عراقی، هواداران رژیم بعث را در این روز به شکل درازگوش نمایش داده اند که بعد از گذشت سه دهه هنوز در افکار و اندیشه های پوسیده و رویاهای دست نیافتنی غوطه می خورند.

«سالم مشکور» روزنامه نگار معروف عراقی در صفحه شخصی خود نوشته است که «تعجب می کنم از عراقی احمقی که ویرانی های برجای مانده از جنگ هشت ساله در عراق را همچنان بعد از گذشت اینهمه سال می بیند اما بازهم از پیروزی بزرگ سخن می گوید.»

وی خطاب به این عده نوشته است که جنگی را که صدام در منطقه برپا کرد بعدها خودش اعتراف کرد که او را فریب داده و به جنگ کشاندند.

جالب اینکه نه تنها عراقی ها بلکه اتباع دیگر کشورهای عربی خصوصا حوزه خلیج فارس از این روز به عنوان یک روز تلخ در تاریخ عراق و منطقه یاد کرده و برخی از نخبگان فرهنگی و رسانه ای عرب اعتراف کرده اند که هویت و حقیقت صدام را اینک شناخته اند.

یکی از واکنش های جالب در این روز، واکنش هنرمند و کمدین محبوب عربستان سعودی است که تصویری از صدام را در روی صفحه تلویزیونی نمایش داده که درازگوشی جلو آن ایستاده و از قول آن نوشته است: «خدا رحمت اش کند!».

«ناصر القصبی» در ذیل این تصویر آورده است: «فقط این گونه آدم ها هستن که برای صدام رحمت می فرستند.»

«کریم الحمادی» روزنامه نگار و مجری برجسته تلویزیون «العراقیه» این توئیت ناصر القصبی را به نشانه تایید در صفحه شخصی خود بازنشر کرده است.

الحمادی همچنین توئیت عضو هیات مدیره باشگاه «العربی» کویت را در خصوص جنگ کویت و پایان جنگ هشت ساله تحمیلی منتشر کرده که در آن اعتراف کرده است که نباید جنگ هایی که رژیم صدام در منطقه به راه انداخت به مردم عراق نسبت داده شود.

«نجاح محمد علی» روزنامه نگار عراقی نیز در صفحه شخصی خود نوشته است: «صدام به دستبوسی شاه ایران رفت و ذلت بارانه نصف شط العرب را با امضای توافقنامه الجزائر به ایران بخشید و سپس سالها بعد جنگ هشت ساله به راه انداخت و در نهایت آنچه را به شاه بخشیده بود، دوباره به ایران واگذار کرد، انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

وی اضافه کرده است که همین صدام بعد از اشغال کویت، ذلت بارانه ارتش عراق را از کویت بیرون کشید و مرزهای کویت را تا عمق صدها کیلومتری از اراضی عراق به رسمیت شناخت و حاضر به امضای توافقنامه با کویتی ها شد.

در حالی که رسانه های غربی به سالروز پایان جنگ هشت ساله تحمیلی اهتمام داده اند در رسانه های عراق کمتر رغبتی به اشاره به این روز تاریخی در تاریخ معاصر عراق دیده می شود.

در همین راستا روزنامه نگار و سردبیر اسبق روزنامه «الصباح» پرتیراژترین روزنامه عراق از ویرانی ها و جنگ هایی که عراق از زمان رژیم صدام شاهد بوده ابراز تعجب کرده و پرسیده است که چرا این همه مصیبت ها بر عراق نازل شده است.

«فلاح مشعل» نوشته است در چنین روزی نمی توان خاطره اندوه سال ها جنگ به خاطر میهنی که اشغال نشده بود از یاد برد، جنگی که ما را به اوج اندوه مان رساند و در پرتگاه پیری قرار داد.

وی با اشاره به پایان جنگ هشت ساله و شروع اشغال کویت افزوده است که چند سال بعد از آن (پایان جنگ هشت ساله)، عنفوان جوانی را در محاصره و جان کندن به دنبال لقمه نان گذراندیم و بعد از اینهمه در نهایت کشور به اشغال خارجی درآمد و راهزنان و دزدان و جنایتکاران و قاچاقچیان مواد مخدر بر آن مسلط شدند.

این نگاه یاس آور به تاریخ عراق از زمان حاکمیت رژیم صدام تا به امروز با توجه به اینکه عراق هنوز در مشکلات و بحران ها دست و پا می زند، باعث شده است که سیاه نمایی های نخبگان و افکار عمومی عراق در این کشور در این برهه تاریخی، غلیظ تر شود.

بعد از گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ هشت ساله هنوز عراق از حیث فساد اداری و مالی در قعر کشورهای جهان قرار دارد و درصد بیکاری بسیار بالا است و ناهنجاری های اجتماعی از هر طرف این کشور را محاصره کرده و در کنار همه این مشکلات، مسئله وحدت ارضی و هویت ملی دستخوش بحث و جدل داخلی شده است.

همچنان تروریسم یک تهدید جدی برای امنیت عراق محسوب می شود و فعال شدن باندهای بزه و مفاسد اجتماعی قشر جوان را هدف قرار داده تا جایی که شالوده جامعه عراق را در معرض تزلزل قرار داده و همه این ها سبب شده اند تا شهروند عراقی بیش از اینکه به سالروز پایان جنگ هشت ساله تحمیلی اهتمام دهد و از آن درس عبرت بگیرد، فکر و ذهن اش را در این برهه سرگرم التیام دردها و زخم های امروزش کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =