۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۵
کد خبرنگار: 1007
کد خبر: 83430496
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقال آب بین حوضه‌ای مشکل زیست محیطی ندارد

اردبیل - ایرنا - انتقال آب از حوزه‎ای به حوزه دیگر با رعایت ضوابط مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کند.

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز پنجشنبه در اجلاس ملی شبکه سازمان‌های غیر دولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور در اردبیل افزود: انتقال آب دریای خزر به استان سمنان و یا از جنوب به استان یزد مشکل زیست محیطی حادی ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تامین آب شرب مردم از وظایف حکومت است، اظهار داشت: نمی‌توان به مردم بعضی مناطق گفت که قادر به تامین  آب مورد نیاز شرب شما نیستیم.

وی با اشاره به اعتراض بعضی از تشکل‌های زیست محیطی و جوسازی علیه سازمان محیط زیست بیان کرد: باید منافع ملی را در نظر گرفت و انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان موجب افزایش میزان نمک دریا و شوری آب نخواهد شد.

او با بیان اینکه انتقال آب یک موضوع کاملا کارشناسی است، اضافه کرد: کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس سالانه بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس بر می‌دارند در حالی که با عملیاتی شدن این طرح ها کل برداشت ما در کشور به ۸۰۰ میلیون متر مکعب نخواهد رسید.

وی انتقال آب برای بخش کشاورزی را به صرفه ندانست و اظهار داشت: آب انتقالی باید برای مصرف شرب و صنعت باشد.

وی ادامه داد: در صورت عدم اجرای این طرح بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مناطق کم آب باید به استان تهران مهاجرت کنند که آسیب و صدمه این کار به لحاظ امنیتی و زیست محیطی بیشتر است.

کلانتری گفت: بیش از ۸۵ درصد آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود که برای غلبه بر این مشکل باید مصرف بی رویه این نعمت الهی کاهش یابد.

معاون رئیس جمهوری افزود: استفاده بیش از حد بخش کشاورزی از آب باعث نابودی منابع آب و شوری خاک‌ شده و املاح زیرزمینی را به سطح زمین منتقل و حاصلخیزی زمین را کاهش داده است که باید در تامین آب برای کشاورزی بازنگری شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه در پنج سال گذشته متوسط آب تجدیدپذیر در کشور ۹۰ میلیارد متر مکعب بوده است، اظهار داشت: طبق اصول بین المللی محیط زیست باید ۳۶ میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر در کشور استفاده می‌شد اما برداشت ما در کشور ۹۷ میلیارد متر مکعب بوده است.

وی بیان کرد: از ۲۰۰ میلیارد متر مکعب آب‌های فسیلی شیرین تولیدی در طی میلیون‌ها سال در کشور  حدود ۱۸۰ میلیارد متر مکعب آن برداشت و استفاده شده و هیچ کس نیز پاسخگو نیست.

کلانتری اضافه کرد: من به عنوان کارشناس در صورتی که قرار باشد همه نیازهای غذایی کشور در داخل تولید شود با افزایش جمعیت و ۲ برابر شدن آن مخالفم اما اگر غیر این باشد موافقم چرا که منابع آب و خاک و محیط زیست پاسخگوی این همه تولید نیست.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین گفت: احیای دریاچه ارومیه یکی از اولویت‌های دولت است به طوری که هر سال برای احیای آن ۱۵ هزار میلیارد ریال بودجه اختصاص می‌یابد که این رقم سه برابر کل بودجه این سازمان است.

کلانتری با بیان اینکه حفاظت و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی وظیفه همه آحاد جامعه است، اظهار داشت: صیانت و حفاظت از حقوق نسل‌های آینده از اولویت‌های سازمان محیط زیست می باشد.

دهمین اجلاس ملی شبکه سازمان‌های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور از روز سه شنبه پانزدهم مرداد ماه با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد از تمامی استان‌های کشور در اردبیل آغاز شده و امروز  پنجشنبه هفدهم مرداد ماه پایان خواهد یافت.

۶۱۳۰/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =