۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۴
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83430443
۰ نفر
حزب الله موضعگیری آمریکا در حادثه جبل را دخالت آشکار در لبنان دانست

بیروت - ایرنا - حزب الله لبنان با اشاره به بیانیه سفارت آمریکا در بیروت در خصوص حادثه تیراندازی یک ماه پیش در استان جبل، آن را دخالت آشکار در مسائل داخلی لبنان برشمرد.

به گزارش پنجشنبه شب شبکه المنار، حزب الله تاکید کرد: بیانیه سفارت آمریکا توهین به دولت و نهادهای قانونی و قضایی لبنان و دخالتی غیر قابل قبول در یک موضوع  سیاسی و داخلی لبنان است، حال آنکه نهاد قضایی لبنان در حال انجام وظایف قانونی خود در پیگیری حادثه قبرشمون از توابع جبل است.

حزب الله همچنین هدف از این اقدام سفارت آمریکا را پیچیده کردن بحران کنونی و تکمیل روند دخالت در امور سیاسی لبنان و منطقه و نیز تحریک اختلافات داخلی در این کشور برشمرد.

سفارت آمریکا در بیروت روز گذشته با صدور بیانیه ای بر لزوم  بررسی حادثه تیراندازی یک ماه پیش در قبرشمون از توابع استان جبل در یک دادگاه عادل و شفاف تاکید کرد.

نهم تیرماه کاروان «صالح الغریب» وزیر مشاور دولت لبنان در امور آوارگان در استان جبل واقع در  شرق این کشور هدف تیراندازی قرار گرفت. در این تیراندازی که در روستای قبرشمون رخ داد،  دو نفر از محافظان الغریب کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

بیانیه سفارت آمریکا در خصوص این حادثه واکنش و اعتراض محافل لبنانی را به دنبال داشت.

جریان آزاد ملی به رهبری جبران باسیل وزیرخارجه لبنان دخالت آمریکا را محکوم کرده ودولت لبنان را به تحرک سیاسی برای جلوگیری از دخالت سفارت آمریکا در امور داخلی لبنان فراخواند.

"قاسم هاشم" عضو فراکسیون توسعه و آزادی از جریان ۸ مارس نیز وزارت خارجه را به احضار سفیر آمریکا در لبنان در ارتباط با دخالت آشکار در حاکمیت ملی لبنان فراخواند.

نکته قابل توجه اینکه  رئیس جمهوری لبنان اندکی پیش از بیانیه سفارت آمریکا، اعلام کرده بود که لبنان برابر دیکته های هیچ کس تسلیم نمی شود و هیچ کس بر آن تاثیر نمی گذارد "بلکه ما هستیم که دیکته می کنیم و تاثیر گذار هستیم".

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =