۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۳
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83430331
۰ نفر

پروندهٔ خبری

پاکستان تردد قطار دوستی مشترک با هند را متوقف کرد

اسلام آباد - ایرنا - دولت پاکستان در ادامه تصمیم اخیر خود برای کاهش روابط دیپلماتیک با هند و تعلیق تجارت میان دو کشور، روز پنجشنبه از توقف تردد قطار دوستی مشترک موسوم به «سمجهوتا اکسپرس» خبر داد.

«شیخ رشید احمد» وزیر راه آهن پاکستان امروز طی نشست ویژه مطبوعاتی در شهر اسلام آباد اعلام کرد: دولت پاکستان در اعتراض به وضعیت بحرانی کشمیر و تصمیم دولت هند، حرکت قطار مسافربری میان دو کشور را برای همیشه متوقف کرد.

رشید احمد افزود: تا زمانی که وی در سمت وزیر راه آهن پاکستان باقی بماند، هیچ قطار مسافربری از مبدا این کشور به مقصد هند حرکت نخواهد کرد.

حرکت قطار دوستی میان پاکستان و هند پس از نبردهوایی دو کشور در اسفندماه گذشته به مدت یک هفته به حالت تعلیق درآمده بود و پس از آن حرکت این قطار از سرگرفته شد.

قطار «سمجهوتا اکسپرس» معروف به قطار دوستی پیش‌ از این هر هفته در روزهای یکشنبه و چهارشنبه  مسافرین را از مقصد دهلی هند به لاهور پاکستان جابه‌جا می‌ کرده است.

کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از رهبران و سران سیاسی و نظامی روز گذشته در واکنش به طرح اخیر دولت هند درباره ، از اعزام سفیر جدید این کشور به دهلی نو منصرف شد و سفیر هند را نیز از اسلام آباد اخراج کرد.این کمیته همچنین اعلام کرد که سطح روابط دیپلماتیک با دهلی نو را کاهش و تجارت مشترک نیز تعلیق می شود.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان نیز در روزهای اخیر با حضور در نشست مشترک مجلس این کشور نسبت به افزایش غیرعادی تنش ها با هند عمیقا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد: احتمال بروز جنگ سنتی میان دو کشور افزایش یافته است.

دولت هندو و ملی‌گرای  نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، با اتکا به  فرمانی که از سوی رئیس‌جمهوری این کشور صادر شده، وضعیت ویژه و خودگردانی نسبی در ایالت فدرال "جامو و کشمیر" را لغو کرد. 

حزب مودی از مدت‌ها پیش خواستار لغو امتیازهای ویژه برای مسلمانان در کشمیر شده بود. به گفته رهبران این حزب این حقوق ویژه مانع از ادغام کشمیر در کشور هند شده است.

پس از استقلال هند و پاکستان از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ تا کنون منطقه کشمیر همواره صحنه جنگ‌ها و درگیری‌های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن زمان از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا کنون هر دو کشور کوشیده‌اند با توسل به زور این منطقه را به خاک خود ملحق کنند.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =