۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۴
کد خبرنگار: 2122
کد خبر: 83430274
۰ نفر
توافق آمریکا و ترکیه در خصوص شمال سوریه نقض قوانین بین المللی است

تهران – ایرنا – وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای ضمن رد قاطعانه توافق ترکیه و آمریکا در خصوص ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تاکید کرد: این توافق نقض آشکار قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) که امروز پنجشنبه این بیانیه را منتشر کرد، یک منبع رسمی در وزارت خارجه این کشور تصریح کرد: جمهوری عربی سوریه این توافق را نقض آشکار حاکمیت ملی و وحدت اراضی خود می داند.
این منبع افزود: این توافق به خوبی نشان داد که آمریکا و ترکیه از ابتدا در تجاوز به سوریه با یکدیگر شراکت داشتند و در نهایت، این همکاری به مصلحت رژیم صهیونیستی و امیال توسعه طلبانه ترکیه منتهی می شود.
وی اضافه کرد: برخی از هم وطنان کرد متاسفانه بصیرت خود را از دست داده و در جهت منافع آمریکا و ترکیه فعالیت می کنند، آنان در این برهه تاریخی مسئولیت مهمی دارند و باید با بازگشت به آغوش وطن و دولت سوریه، زمینه وحدت ملی را فراهم کنند.
این منبع در پایان گفت: سوریه از جامعه بین الملل می خواهد در برابر خطرات امیال نظام ترکیه و تجاوزهای آمریکا به سوریه بایستند و اجازه ندهند این دو کشور متجاوز به سوریه تنش و بی ثباتی را در منطقه افزایش دهند.
وزارت دفاع ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد: واشنگتن و آنکارا توافق کردند تا یک مرکز عملیاتی مشترک به منظور هماهنگی در رابطه با ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه تاسیس کنند. 
ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای موسوم به «ی.پ.گ» شده است.
ترکیه طی روزهای اخیر شمار زیادی از نیروهایش را در مرز سوریه مستقر و تهدید کرده که به نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه حمله خواهد کرد.
ترکیه ی.پ.گ را وابسته به پ.ک.ک می‌داند. ی.پ.گ اصلی‌ترین متحد واشنگتن در سوریه محسوب می شود.
همزمان با تهدید «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه برای حمله به مواضع نیروهای مسلح کرد در شرق فرات، آمریکا روز سه شنبه ۲۰۰ کامیون نظامی را در حمایت از متحدان کُرد خود وارد سوریه کرد.
اردوغان گفته بود که آنکارا برای مقابله با تهدید نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا، قصد دارد به مواضع آنان در شرق رود فرات حمله کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =