۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 1092
کد خبر: 83430263
۰ نفر

برچسب‌ها

همکاری شورای عالی استان ها با میراث فرهنگی برای رونق گردشگری 

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی استان ها گفت: پروتکلی با علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به امضا رسیده است تا این سازمان همراه با شورای عالی استان ها، هماهنگی لازم را برای رونق گردشگری داخلی و خارجی به عمل آورند.

مرتضی الویری روز پنجشنبه در جلسه شورای عالی استان ها افزود: همچنین مقرر شده است برای حفظ میراث فرهنگی از طریق اصلاح مقررات، گام های موثری برداشته شود. تقاضای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از این شورا این بود که برای رونق گردشگری، آنها را از عوارض ساخت و ساز مانند عوارض ساخت هتل، معاف کنند که این مساله مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد از شورای شهرها بخواهیم تسهیلاتی به وجود بیاورند تا اماکن گردشگری با هزینه های کمتری ساخته شوند.

وی اضافه کرد: اعضای شورای عالی استان ها نیز از سازمان میراث فرهنگی خواستند که برخی ابنیه تاریخی محفوظ بمانند چراکه برخی از این ابنیه برای کسب درآمد در حال نابودی است. کاشان در این زمینه خوب عمل کرده است و حضور گردشگران خارجی در آنجا پررونق شده است.

الویری در ادامه به قانون یک فوریتی اشاره کرد که در جلسه شورای عالی استان ها به تصویب رسیده است و گفت: پایانه هایی در مرزها وجود دارد که درآمدهایی دارند و شهرداری های مرزنشین از این درآمدها بی بهره اند در حالی که آلودگی های زیست محیطی برای مرزنشینان است اما درآمد پایانه ها به آنان نمی رسد؛ بنابراین درخواست شد تا بخشی از درآمد ارزی پایانه ها به شهرداری ها اختصاص یابد تا برای تسهیل ترافیک و تردد در آن مناطق، استفاده شود.

اعتراض به طرح بسندگی زبان فارسی 

غلامرضا ضیائی عضو هیات رئیسه شورای عالی استان‌ها نیز در این جلسه به طرح بسندگی زبان فارسی که از سوی معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ارائه شده است، اعتراض کرد و گفت: در این طرح اگر دانش آموزان در بدو ورود به مقطع اول ابتدایی نتوانند فارسی صحبت کنند، همانند یک معلول ذهنی انگاشته می شوند در حالی که برای غربالگری این اختلالات، ارزیابی سنجش سلامت وجود دارد.

وی این طرح را یک طرح نژادپرستانه عنوان کرد و افزود: آیا طی هشت سال دوران دفاع مقدس قبل از اعزام سلحشوران آذری به مناطق از آنان تست زبان فارسی گرفته می شد. این طرح نگرانی و اعتراضات فعالان فرهنگی را برانگیخته است و پایه انسجام ملی را متزلزل می کند. این طرح مغایر اصل ۱۵ قانون اساسی است، ماده ای که بیش از چهار دهه مسکوت باقی مانده و اخیرا در دستورکار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. این طرح در کشور چند قومیتی منجر به حس واگرایی و انشقاق خواهد شد.

آفت بیکاری جوانان

سیدپیمان موسوی نماینده مردم کرمانشاه در شورای عالی استان ها نیز در این جلسه نسبت به بیکاری جوانان ابراز نگرانی کرد و گفت: بیکاری و گرانی های لجام گسیخته به ویژه در بازار مسکن عرصه را بر جوانان تنگ کرده و امید آنان به زندگی و تصمیم به تشکیل خانواده را کمرنگ کرده است.

وی ادامه داد: آفت مهلک بیکاری، بنیاد خانواده را سُست کرده و زمینه را برای طلاق و اعتیاد، دردهای روان و خودکشی به ارمغان خواهد آورد. بالا بودن نرخ تورم و رسیدن به عدد ۵۰ همراه با رکود و بیکاری بالای جوانان این مرز و بوم قابل تحمل نیست و امیدواریم پس از این روزها، ر وشنایی پرفروغی باشد که سختی این دوران به فراموشی سپرده شود.

لزوم توجه بیشتر به مساله حاشیه نشینی 

کیومرث خزلی دیگر نماینده کرمانشاه در شورای عالی استان ها نیز در این جلسه به مساله حاشیه نشینی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های اصلی وزیر راه و شهرسازی در سال های اخیر حل مشکلات مناطق و محله های حاشیه نشین است . در شهرستان قصرشیرین سه محله حاشیه نشین وجود دارد که با پیگیری های شورای اسلامی شهر و شهردار و استاندار کرمانشاه، مراحل اداری و قانونی برای حل مشکل این سه محله انجام شده است.

وی افزود: با این حال معلوم نیست چرا اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه و شهرستان قصرشیرین اقدام به واگذاری زمین های مسکونی به ساکنان فقیر مناطق حاشیه نشین نمی کند. همچنین بیش از ۱۰ سال است که از آغاز ساخت مسکن مهر ۳۰۰ واحدی قصرشیرین می گذرد اما متاسفانه هنوز به بهره برداری نرسیده است.

لزوم حمایت از سرمایه گذاران 

سیدعلی اکبری فاطمی نماینده مردم بوشهر در شورای عالی استان ها نیز در این جلسه از عدم حمایت سرمایه گذاران و نبود امکانات لازم جهت سرمایه گذاری آنها در این منطقه گلایه کرد و گفت: امید است با تدوین سند چشم انداز توسعه استان بوشهر و حمایت دولت در آینده شاهد باز شدن گره های کور این منطقه باشیم.

وی جلوگیری از فعالیت معدنکار در کوه بیرمی و تنگ شیرینه به دلیل تخریب هویت تاریخی و طبیعی و آسیب به چاه های آب، اختصاص اعتبار برای تکمیل پل کاکی و تعیین حقابه از سد باغان جهت احیای نخلستان های دیم دشتی برای کشاورزان را از خواسته های مردم استان بوشهر عنوان کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =