بایدن همچنان پیشتاز سایر نامزدهای دموکرات است

تهران – ایرنا – تارنمای خبری آمریکایی "هیل" (thehill) گزارش داد: در تازه ترین نظرسنجی های به عمل آمده "جو بایدن" نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات همچنان پیشتاز دیگر نامزدهای هم حزبی خود است.

بنابراین گزارش نظرسنجی  مشترک نشریه انگلیسی  "اکونومیست" و موسسه نظرسنجی انگلیسی  "یو گاو" (YouGov) که نتایج آن روز گذشته (چهارشنبه) انتشار یافت،  نشان می دهد که  جو بایدن با اختلاف ۶ درصد و با کسب ۲۲ درصد آرا، نسبت به نفر پس از خود، در صدر نامزدهای دموکرات قرار دارد.

نتایج  نظرسنجی مشترک این دو موسسه انگلیسی حاکی است  که "الیزابت وارن" با ۱۶درصد آرا در رتبه  دوم و "برنی سندرز" سناتور ایالت ورمونت آمریکا با تنزل به رتبه سوم، ۱۳ درصد  آرا به خود اختصاص داده اند.

از دیگر نتایج این نظرسنجی، آرا "کامالا هریس" سناتور ایالت کالیفرنیا است که با اختلاف فاحش ۸درصدی در رتبه چهارم قرار دارد.

تارنمای خبری هیل افزود: دراین نظرسنجی رای دهندگان آفریقایی تبار آمریکایی بیشترین آرا را به بایدن دادند، این گروه از رای دهندگان آمریکایی با ۳۳ درصد آرا بایدن را بعنوان گزینه نخست خود دانسته  و به دنبال آن  وارن با ۱۳ درصد و برنی سندرز با ۱۰ درصد  را گزینه های بعدی خود عنوان کردند.

این نظرسنجی مشترک بین سوم تا ششم ماه اوت (۱۲ تا ۱۵ مرداد) و از یکهزار و ۵۰۰ شهروند آمریکایی به عمل آمد.

نظرسنجی مشترک اکونومیست و یوگاو در حالی انتشار یافت که پیش از آن در نظرسنجی دانشگاه "کوئینی پیاک"،  جو بایدن معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا توانسته بود  با کسب ۳۴ درصد آرا  در صدر  فهرست قرار گیرد، اختلاف بایدن  در آن نظرسنجی با نفر دوم که "الیزابت وارن"سناتور ایالت ماساچوست است ۱۹درصد بود، وارن دراین نظرسنجی توانسته بود ۱۵درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

بنابر نتایج نظرسنجی دانشگاه کوئینی پیاک،  "برنی سندرز" سناتور ایالت ورمونت با تنزل قابل توجهی مواجه بوده  و با کسب ۱۱ درصد آرا در رده چهارم و پس از "کامالا هریس"  سناتور ایالت کالیفرنیا که دراین نظرسنجی ۱۲ درصد آرا را به دست آورد، قرار گرفت.

نظرسنجی دانشگاه کوئینی پیاک  از ۲۵تا ۲۸ جولای (۳تا  ۶ مرداد) از یکهزار و ۳۰۶ رای دهنده آمریکایی و با خطای ۳.۴ (سه و چهار دهم) درصد به عمل آمده بود.

تاکنون  ۲۵ نامزد از حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری  ۲۰۲۰ آمریکا داوطلب شده اند که از این تعداد، ۲۰ نامزد در دومین مناظره تلویزیونی درون حزبی که در ۳۰ و ۳۱ جولای (۸ و ۹ مرداد ماه)  در شهر "دیترویت" ایالت میشیگان برگزار گردید، حائز شرکت بودند.

مناظره سوم درون حزبی دموکرات ها  نیز در ۱۲ و ۱۳ سپتامبر (۲۱ و ۲۲ شهریور ماه) در شهر "هوستون" ایالت تگزاس به میزبانی شبکه خبری «ای.بی.سی نیوز» (ABC News) خواهد بود.

جوان ترین نامزد حزب دموکرات برای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا "پیت بوتیجیج" (Pete Buttigieg)  سی و هفت ساله،  شهردار «ساوت بند» (South Bend)  ایالت ایندیانا و مسن ترین نامزد "مایک گراول" (Mike Gravel) هشتاد و نه ساله، فرماندار سابق آلاسکا است.

همچنین "تولسی گابارد" (Tulsi Gabbard)  سی و هشت ساله نماینده ایالت هاوایی و الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست با ۷۰ سال به ترتیب جوان ترین و مسن ترین بانوان نامزدی حزب دموکرات هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پنجاه ونهمین انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا خواهد بود که قرار است سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) برگزار شود

این انتخابات با اعلام رسمی نامزدها از احزاب حاضر در آمریکا، با روندی طولانی و پیچیده به مدت حدود یک سال و نیم آغاز می شود، دموکرات ها در این روند ۱۲ مناظره مقدماتی را تا پیش از برگزاری انتخابات انجمن های حزبی یا «رایزنش» (caucuses) در سوم فوریه ۲۰۲۰ (۱۴بهمن ۱۳۹۸) باید پشت سرگذارند.

 از حزب جمهوریخواه با توجه به اینکه به جز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا فقط "بیل ولد" ۷۳ ساله، فرماندار سابق ایالت ماساچوست نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شده و هنوز تاریخ مشخصی برای انجام مناظره اعلام نکرده اند.

فرایند اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتخابات «مقدماتی» (primaries) و انجمن های حزبی از فوریه تا ژوئن ۲۰۲۰ در ۵۰ ایالت و دیگر قلمروهای آمریکا به مدت پنج ماه آغاز می شود.

کنگره آمریکا آنگاه نتیجه انتخابات را در پنجم ژانویه ۲۰۲۱ مورد تایید قرار خواهد داد.

پس از آن فرد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ سوگند یادخواهد کرد.

اروپام **۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =