۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83430213
۰ نفر
استرالیا برای حضور در ائتلاف دریایی آمریکا شرط و شروط تعیین کرد

تهران- ایرنا- روزنامه «فایننشال ریویو» نوشت: نخست وزیر استرالیا با پیوستن نیروهای این کشور به ائتلاف دریایی آمریکا موافقت کرده اما اظهار داشته که رهبری این ائتلاف به دست واشنگتن نباشد و در صورت درگیری احتمالی میان ایران و آمریکا در آب های خلیج فارس هیچ حضور و نقشی نخواهد داشت.

این روزنامه استرالیایی امروز( پنجشنبه) نوشت،اسکات موریسون برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا شرط و شروط تعیین و اعلام کرده است که تنها در صورتی به ائتلاف دریایی آمریکا می پیوندد که رهبری این ائتلاف چند ملیتی باشد و به صورت یکجانبه توسط آمریکا رهبری نشود.

موریسون همچنین قبل از اعلام آمادگی برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، شب گذشته (چهارشنبه) در تماس تلفنی با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در مورد آخرین تحولات منطقه خلیج فارس با وی گفت وگو کرد. 

موریسون به جانسون گفت، استرالیا به این دلیل در ائتلاف دریایی شرکت می کند که حدود ۴۰ درصد از نیازهای تامین انرژی این کشور از تنگه هرمز عبور می کند.

وی آزادی ناوبری و خطوط حمل و نقل ایمن در آب های خلیج فارس را برای اقتصاد جهانی بسیار مهم دانست و اتفاقات اخیر در تنگه هرمز را نگران کننده خواند.  

به گفته نخست وزیر استرالیا، ما با متحدان و شرکای خود همکاری می کنیم و این باید به وضوح از موضوعات گسترده مربوط به ایران و توافق هسته ای جدا شود.

آمریکا پیشنهاد کرده، ائتلافی برای محافظت از مسیر حیاتی انتقال نفت در تنگه هرمز تشکیل شود و کشورهای اروپایی در آن مشارکت داشته باشند. 

تا کنون بسیاری از کشورهای جهان از جمله ژاپن، آلمان و اسپانیا با درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی مخالفت کرده اند و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز اعلام کرده که هیچ‌ درخواست رسمی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای مشارکت در ائتلاف نظامی در تنگه هرمز و آغاز مأموریت در این منطقه طرح نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =