خط و نشان معاون جدید حناچی برای شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران

تهران_ ایرنا_ معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و نیز سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهردار تهران با بیان اینکه یکی از موارد مهم در طرح اصلاح ساختار شهرداری، لزوم تعیین و تکلیف شرکت‌های وابسته به شهرداری است گفت: باید در یک مطالعه جامع، وضعیت این شرکت‌ها به لحاظ حقوقی و اقتصادی مشخص شود تا به سوددهی برسند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران، حامد مظاهریان که هفته جاری در این مسئولیت منصوب شده در حاشیه بازدید از بخش‌های زیر مجموعه این معاونت ها به ضرورت اصلاح وضعیت شرکت‌ها، درآمد و بودجه آنها اشاره و بیان کرد: شرکت‌ها باید مطابق با قانون تجارت و برای اهداف بازرگانی تشکیل شوند اما در بسیاری از موارد، اقدامات حاکمیتی توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود و نحوه اداره آنان همانند ادارات دولتی است. 
وی افزود: باید مطالعه جامع و کامل نسبت به وضعیت شرکت‌ها، فلسفه تاسیس، ماهیت کاری و ماموریت‌های آنها انجام و سپس در خصوص نحوه فعالیت آن تصمیم‌گیری شود.
معاون شهردار تهران ادامه داد: در وضعیت فعلی بسیاری از شرکت‌ها کارآمد نیستند، در حالیکه باید به معنای واقعی، هیات مدیره مستقل داشته باشند و به سوددهی برسند. 

تاکید بر کاهش زمان صدور مجوزها

وی در ادامه بر موضوع اصلاح فرآیندها نیز تاکید کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در رتبه‌بندی کسب و کارها در دنیا انجام و ارائه شده، موضوع صدور مجوزهای احداث ساختمان اعم از پروانه شهرداری و مجوزهای خدماتی است.

مظاهریان با اشاره به اینکه در ایران این عدد به طور میانگین حدود ٢٥٠ روز است اما در سنگاپور تنها ٢٦ روز و در امارات ٤٤ روز است یادآورشد: این فرآیند با استفاده از خدمات غیرحضوری و هوشمندسازی امور، قابل کاهش است.
لوایح ارسالی پخته باشد

وی در بازدید از بخش مدیریت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی و اداره کل تدوین قوانین و امور شورا نیز با اشاره به لزوم تعامل بیشتر شهرداری با شورای شهر و نهادهای بیرونی گفت: پاسخ دقیق و به موقع به نامه‌های ارسالی از سوی اعضای شورا یکی از موضوعاتی است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.
مظاهریان توجه به پختگی و کار کارشناسی بر روی لوایح ارسالی به شورای شهر را ضروری دانست و اظهارداشت: لوایح باید از همه جوانب بررسی و سپس در اختیار اعضای شورا قرار گیرد تا بهترین مصوبات را برای اجرا داشته باشیم.
وی همچنین از رونمایی از سامانه تنقیح قوانین و مقررات شهرداری تهران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در این سامانه که از گذشته زیرساخت‌های آن فراهم شده، تمامی قوانین، مصوبات، بخشنامه‌ها و نظامات مرتبط با مدیریت شهری جمع‌آوری، تنقیح و در دسترس عموم قرار گرفته است.

شهردار تهران سیزدهم مردادماه جاری مظاهریان را همزمان به عنوان معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی منصوب کرد و بسیاری از منابع خبری گمانه زنی کردند که پیروز حناچی به دنبال ادغام این دو معاونت است و هماهنگی ها با شورا برای این مهم را نیز در دستور کار دارد.

مظاهریان عضو هیات علمی دانشگاه تهران است و پیش از این نیز معاون وزیر مسکن و شهرسازی بوده است.

وی در معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا جایگزین سکینه اشرفی و در معاونت توسعه منابع انسانی جایگزین ابراهیم شیخ شد.

تهرام/۹۳۵۳/ ۱۰۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =