۵۰ درصد ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها سرویس خدمات به معلولان را ارایه می دهند

تهران _ ایرنا _معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: در کمتر از ۵۰ درصد ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌های کشور سرویس خدمات ویژه معلولان ارایه می شود.

به گزارش  روز پنجشنبه سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، مهدی جمالی نژاد در هشتمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور افزود:ارایه خدمات ویژه معلولان در دانشگاه‌های دولتی و آزاد از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری و گزارش شده است.

وی با اشاره به بررسی 558 واحد دانشگاهی آزاد در کشور گفت: فقط 64 درصد ورودی های این واحدها، 18 درصد سرویس های بهداشتی، 39 درصد آسانسورها و 44 درصد سطوح شیبدار مناسب سازی شده و این پایش در دانشگاه های دولتی هنوز انجام نشده است.

جمالی نژاد افزود: ارایه خدمات ویژه معلولان در امور بانکی از بانک مرکزی پیگیری و نتایج جلسات مرتبط با حوزه گردشگری و مناسب سازی اماکن مربوطه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه آتی ستاد ارایه شود.

 رییس سازمان شهرداری ها  و دهیاری ها افزود: از 104 ایستگاه راه آهن و 54 فرودگاه کشور، کمتر از 50 درصد سرویس خدمات ویژه معلولان دارند که زیبنده کشورمان نیست.

 جمالی نژاد، پیگیری تدوین استاندارد بالابرها از سازمان ملی استاندارد و مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی و پیگیری رعایت ضوابط معلولان در ساخت و سازها به ویژه در شهرها و روستاهایی که درگیر سیلاب بوده اند را خواستار شد.

 وی گفت: کمیته فنی و تحقیقاتی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با حضور معاونان شهرسازی و معماری شهرداری های کلان شهرهای کشور، نمایندگان سازمان حمل و نقل جاده ای، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت فرودگاههای کشور، سازمان ملی استاندارد و سازمان بنادر و کشتیرانی تشکیل شود.

جمالی نژاد تصریح کرد: از ظرفیت پژوهشی دانشگاهها در زمینه مناسب سازی نیز استفاده شود.

وی از برگزاری جشنواره فیلم های کوتاه با موضوع تشویق و ترویج مناسب سازی توسط سازمان های مردم نهاد عضو ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در سال آینده خبر داد.

 معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام کرد: ضوابط و مقررات در حوزه مناسب سازی به هنگام شده و در فرآیند طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارد.
 رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: در 76 درصد شهرداری ها چک لیست مناسب سازی در فرآیند صدور پروانه ساختمانی اعمال می شود.

 جمالی نژاد همچنین از ارزیابی عملکرد و نحوه تشکیل ستادهای استانی هماهنگی و پیگیری مناسب سازی در سال 97 خبر داد و  گفت: استان های چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کرمان رتبه های اول تا سوم را بدست آورده اند و استان سمنان کم کارترین استان در این موضوع بوده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =