۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۷
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83429893
۰ نفر

برچسب‌ها

خبرنگاران اصول اخلاقی را در تولید فراورده‌های خبری رعایت کنند

یزد - ایرنا - رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان با اشاره به اهمیت کار حرفه‌ای خبرنگاران در تنویر افکار عمومی و پرهیز از اعمال سلیقه و غرض‌ورزی فردی در تولید فرآورده‌های خبری گفت: فعالان این عرصه باید به « اصول علمی» خبرنویسی و نیز « تعهد اخلاقی » در کارهای خود اعتقاد داشته باشند و با در نظر گرفتن این ۲ اصل، اخلاق رسانه‌ای را مد نظر قرار دهند.

سید حسین میرحسینی اردکانی روز پنجشنبه به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار در گفت و گو با ایرنا با اشاره به برخی نمونه‌ها که با انتخاب واژه‌ها و گزیده‌های شائبه‌ برانگیز و مغالطه‌آمیز در پی رخدادهای خبری هستند، این رویه را مشکلی در راه خبرنویسی علمی دانست.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در تنویر افکار عمومی دارند، رعایت این ۲ عامل را در آگاهی‌بخشی موثر به مردم حیاتی برشمرد.

میرحسینی اردکانی تاکید کرد: از نمایندگان رسانه‌ها انتظار می‌رود با نگاه واقع‌نگر، تخصصی و بدون غرض‌ورزی مسائل و مشکلات را به جامعه منعکس کنند و پل ارتباطی میان مدیران و مردم باشند.

وی از آنها خواست تا نقشی موثر و آگاه‌بخشی در این ارتباط ایفا کنند، زیرا آگاهی از حقوق و مسئولیت‌های شهروندی از جمله نتیجه‌ فعالیت‌های ثمربخش رسانه‌ای است. 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان در ادامه پیرامون حقوق خبرنگاران به این نکته اشاره کرد که رتبه‌بندی حرفه‌ای اصحاب رسانه از سیاست‌های دولت است و  از جمله مواردی است که باید با جدیت دنبال شود تا جایگاه و شأن خبرنگاران، به ویژه افرادی که به صورت حرفه‌ای مشغول‌ کار هستند، خدشه‌ای وارد نشود. 
این مسئول فرهنگی منطقه با بیان اینکه پیش از فیلترینگ تلگرام قرار بود که مدیران کانال‌های خبری‌ با عضویت پنج هزار عضو در سامانه پیش‌بینی‌شده ثبت نام کنند و اقدامات نظارتی و حمایتی نیز برای آنها  انجام شود ولی با بسته شدن تلگرام این اقدام منتفی و مسئولان باید تصمیم دیگری در این رابطه اتخاذ کنند. 
میرحسینی اردکانی یادآور شد: هم‌اکنون صاحبان رسانه‌های مکتوب دارای مجوز و خبرگزاری‌های رسمی و کسانی که در سامانه « رسانه» و « خانه‌مطبوعات» ثبت‌نام کرده‌اند به عنوان خبرنگار رسمی شناخته می‌شوند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد .

شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در سال ۱۳۷۷ به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در شهر مزارشریف مرکز استان بلخ در شمال افغانستان توسط نیروهای افراطی طالبان به شهادت رسید و روز شهادتش در تقویم رسمی ایران روز خبرنگار نامگذاری شد.

۷۵۴۴ / ۲۰۴۷/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =