خطر شیوع سیاه‌ زخم و تب کریمه کنگو در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: طی ماه جاری چندین مورد دام مبتلا به سیاه زخم و چندین مورد دامی و انسانی مبتلا به تب کریمه کنگو در استان شناسایی شد.

به گزارش ایرنا، سید راشد جزایری روز چهارشنبه در نشست مسئولان دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال وبختیاری با خبرنگاران این استان اظهار داشت: از آنجاکه در استان خوزستان در مدت سه سال گذشته واکسیناسیون هدفمند دام انجام نمی‌گیرد و به سبب کوچ عشایر و جابجایی دام بین این دو استان در ماه جاری چندین مورد دام مبتلا به سیاه زخم در مناطق عشایری استان شناسایی شد.

وی ادامه داد: آزمایش چندین مورد ابتلای دامی و انسانی به تب کریمه کنگو نیز در استان مثبت اعلام شد که افراد مبتلا به این بیماری با مراجعه به موقع و مداوای سریع از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

جزایری تصریح کرد: اگر این بیماری ها در استان به موقع شناسایی و کنترل نشود خطر انتقال سیاه زخم از دام به انسان زیاد و از کنترل خارج می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری همچنین از ثبت ۲ هزار و ۵۰۰ مورد گزیدگی در استان طی چهار ماه ابتدای سال خبر داد و گفت: با تعامل بین بخشی، راه‌اندازی سایت‌های زنده گیری سگ و عقیم سازی آنها می توان تعداد موارد گزیدگی سگ را در استان کاهش داد.

جزایری در ادامه به اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در استان اشاره کرد و افزود: برای اجرای کامل نظام ارجاع ۱۰ گام پیش بینی شده که سیستم نوبت دهی الکترونیک نخستین گام آن به شمار می رود و هم اینک در شهر فارسان به مرحله اجرا رسیده است.

به گزارش ایرنا، دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با در اختیار داشتن ۲ مرکز آموزشی- درمانی، ۸ بیمارستان، یکهزار و ۴۰۰ تخت فعال بیمارستانی، ۹۸ آمبولانس پیش بیمارستانی (۱۱۵) و بیمارستانی و ۵۱ آمبولانس مراکز بهداشتی و امکانات تشخیصی به جمعیت بیش از ۹۴۷ هزار نفری استان خدمات رسانی می کند.

۷۳۶۳/۶۰۲۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =