۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۰
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83429562
۱ نفر

پروندهٔ خبری

پاکستان سفیر هند را از اسلام آباد اخراج کرد

اسلام آباد - ایرنا - کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از رهبران و سران سیاسی و نظامی در واکنش به طرح اخیر دولت هند درباره کشمیر، سفیر این کشور از دهلی نو را فراخوانده و سفیر هند را نیز از اسلام آباد اخراج کرد.

تازه ترین واکنش اسلام آباد به تصمیم دهلی نو مبنی بر لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر، حکایت از تداوم تنش ها میان دو رقیب هسته ای در جنوب آسیا دارد. به نحوی که کمیته امنیت ملی پاکستان امروز (چهارشنبه)‌ اعلام کرد که براساس تصمیم اتخاذ شده، سطح روابط دیپلماتیک با دهلی نو کاهش یافته و تجارت مشترک نیز تعلیق خواهد شد.

برهمین اساس،‌رهبران سیاسی و نظامی پاکستان تصمیم به فراخواندن سفیر این کشور از دهلی نو و اخراج سفیر هند از اسلام آباد گرفتند.

رسانه های پاکستانی روز شنبه به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کردند: خروج ۱۳ دیپلمات هندی از پایتخت پاکستان به دنبال تصمیم دولت اسلام آباد برای کاهش سطح تعاملات دیپلماتیک با دهلی نو، صورت گرفت.

براساس این گزارش، این تعداد از دیپلمات های هندی امروز (شنبه) به همراه اعضای خانواده خود خاک پاکستان را از طریق گذرگاه مرزی میان دو کشور در منطقه «واگا» در شرق ایالت پنجاب ترک کردند.

رسانه های دولتی پاکستان گزارش دادند که نشست کمیته امنیت ملی به ریاست «عمران خان» امروز در اسلام آباد برگزار شد. 

وزرای امور خارجه، دفاع و امور کشمیر به همراه فرماندهان نیروهای مسلح پاکستان و روسای سازمان های اطلاعاتی و امنیتی از اعضای اصلی کمیته امنیت ملی کشور هستند.

براساس این گزارش، عمران خان نخست وزیر پاکستان دستور تجدید نظر درباره روابط با هند، طرح وضعیت کشمیر در سازمان ملل و برگزاری روز همبستگی با مردم کشمیر همزمان با سالروز استقلال پاکستان را صادر کرد.

نخست وزیر پاکستان  روز گذشته با حضور در نشست مشترک مجلس این کشور نسبت به افزایش غیرعادی تنش ها با هند عمیقا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد: احتمال بروز جنگ سنتی میان دو کشور افزایش یافته است.

تنش های سیاسی میان پاکستان و هند پس از اعلام تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر بالا گرفت و اسلام آباد نیز در واکنش به این اقدام، آن را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان روزهای اخیر و در اعتراض به اقدام دهلی نو، سفیر هند در اسلام آباد را احضار کرد.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =