۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۴
کد خبرنگار: 2536
کد خبر: 83429500
۰ نفر
جریانات سیاسی در قبال فهرست های انتخاباتی شفاف و پاسخگو باشند

تهران- ایرنا- عملکرد بسیاری از جریان های سیاسی در رقابت های گذشته غیرشفاف بوده و این ذهنیت را به وجود آورده که مردم فقط پای صندوق های رای امین به شمار می آیند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «مشارکت در انتخابات» کلیدواژه ای پرتکرار در سخنرانی و گفت وگوی بسیاری از چهره ها و نیز بیانیه ها و موضع گیری تشکل های سیاسی است. این در حالی است که چشم انداز و مسیرهای منتهی به مشارکت هنوز برای بسیاری نامکشوف است و نگرانی های بسیاری نیز در این زمینه مطرح شده است.

«رحمت مهدوی»عضو انجمن علوم سیاسی ایران در این باره با پژوهشگر ایرنا به گفت وگو پرداخته است.

این کارشناس سیاسی در ابتدای این گفت وگو بیان داشت: در حالی که چندین ماه به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است مباحث متعددی درباره افزایش حضور مردم در انتخابات درگرفته است. برخی از لزوم پهن شدن فرش قرمز پیش پای همه جریان ها سخن می گویند و این اقدام را بهترین عامل برای افزایش مشارکت می دانند، گروهی از انتخابات مشروط صحبت می کنند و ...

به نظر می رسد باز هم برخی جناح ها به سوی قطبی کردن فضای جامعه گام بردارند یا کلیدواژه هایی چون رفع حصر، برخورد با فساد آقازاده ها، آزادی فضای مجازی و ... را به صورت ویژه مورد تمرکز قرار دهند که این می تواند در راستای بهره گیری از همان روش های سنتی برای احساسی و هیجانی کردن جامعه اتفاق افتد.

این در حالی است که راهِ درست افزایش مشارکت، جلب اعتماد دوباره مردم، آگاه سازی، رفع انحصارگرایی، شفافیت و صداقت است.

چرا انتخاب بین بد و بدتر؟

به گفته مهدوی، این پرسش ها مطرح است که چرا جامعه باید گاه بین و بدتر یکی را را انتخاب کند یا افراد نخبه و تحصیلکرده بخاطر نداشتن تمکن مالی از رقابت در انتخابات برکنار بمانند؟ چرا تلاش برای حضور سلیقه های مختلف در انتخابات باید به افراد مورد پسند جناح ها محدود شود. چرا تشکل های سیاسی به دنبال آگاهی بخشی مردم نیستند و تمام اهدافشان را در مصادره انحصاری قدرت آن هم در حلقه بسته ای از نخبگان هر جریان می جویند.

اصلا پهن کردن فرش قرمز برای چیست؟ چرا زمانی که جناحی قدرت را در قبضه خود دارد به جای پاسخگویی درباره عملکرد خود سعی در مشتنج کردن فضای سیاسی کشور دارد؟ چرا سیاسیون پس از پیروزی یک نامزد در انتخابات سودای سهم خواهی دارند اما در جریان کار یا پس از پایان کار او هیچ الزامی به پاسخگویی درباره کارنامه نامزد مورد حمایتشان ندارند.

رحمت مهدوی

از اگر حرف این است که در انتخابات ادوار گذشته اشخاص اصلی یک جناح تایید صلاحیت نشدند آیا این عذر بدتر از گناه نیست که چرا طی حداقل ۳۰  سال گذشته اصلاح طلب ها نتوانستند به جز ژن های خوب نیروهای دیگری را پرورش دهند؟

حقیقت ماجرا این است جناحی که خواستار فرش قرمز می شود طی ۳۰ سال گذشته صرفا به پرورش ژنهای خوب خود پرداخته و اکنون نمی تواند با لیستی وارد شود که در آن اسامی یادآور پدرانشان است چرا که جامعه به شدت به مقوله رانت سیاسی واکنش نشان خواهد داد. نمونه آن نیز انتخابات شورای اسلامی است که عمدتا مردم به افرادی که آقازاده های چهره های سیاسی بودند نه گفتند.

مردم فقط پای صندوق های رای امین نیستند

مهدوی در ادامه این گفت وگو اظهار داشت: غرض تاختن بر اصولگرا یا اصلاح طلب نیست اما باید گفت جریان های سیاسی برای گرم کردن تنور انتخابات از صداقت و شفافیت استفاده نمی کنند و اغلب مردم در مورد پشت پرده و معیارهای مربوط به بستن لیست های انتخاباتی چیزی نمی دانند. وضعیت به گونه ای است که برخی می گویند مردم صرفا برای رای دادن امین هستند. اگر صداقت در بین باشد و بخاطر عدم توجه به شایسته سالاری در نحوه بستن لیست انتخابات و رعایت بده و بستانهای سیاسی پاسخگویی و عذرخواهی واقعی صورت گیرد می توان به افزایش مشارکت نیز امیدوار ماند.

راه دیگر برای افزایش مشارکت در انتخابات این است که به جای اینکه خواستار آن باشیم که شورای نگهبان وقت برای بافتن قالی و فرش قرمز بگذارد این تقاضا به طور جدی دنبال شود که شورای نگهبان و دستگاه های مسوول تدبیری برای ریخت و پاش های انتخاباتی بیابند. همچنین نامزدهایی که با شعارهای کلان و خارج از محدود اختیارات نمایندگی به مردم انواع وعده را دادند ولی در نهایت موفق به تهیه چند تن قیر رایگان برای حوزه انتخابیه خود یا بریدن روبان یک دامداری یا کسب مجوز معدن، کوه خواری و.. برای اطرافیان خود.. شدند، رد صلاحیت شوند تا مردم برای شرکت در انتخابات ترغیب شوند.

به جای هیجانی کردن فضای انتخابات، فرایند آن را عقلایی کنیم

این کارشناس سیاسی افزود: چرا به جای هیجانی کردن جامعه و سخن از انتخابات مشروط به دنبال عقلانی کردن فرایند انتخابات و مشروط کردن تایید صلاحیت مجدد نمایندگاه فعلی نباشیم؟ آیا رد صلاحیت گسترده نمایندگانی که دارای دستاورد و کارنامه نبوده یا اقدام به فحاشی و برخورد با مردم کردند یا علنا به استفاده از رانت خود مقابل دوربینها فخر فروختند، نمیتواند منجر با بازسازی اعتماد مردم و امیدواری آنها به اصلاح امور شود؟

علاوه بر نیازمندی به اقدامات قاطع برای بازسازی اعتماد مردم و امیدوار کردن آنان به بروز تغییراتی جدی از دل انتخابات، باید گفت با رشد روزافزون رسانه های جمعی و توسعه فضای مجازی، باید فضای کلیشه ای انتخاب میان بد و بدتر را شکست و گزینه هایی جز این دو را پیش روی مردم قرار داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =