افزون بر ۱۵ هزار روستایی گیلان از نعمت آب شرب سالم بهره مند می شوند

رشت – ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان از بهره مندی افزون بر ۱۵ هزار روستایی استان از آب شرب سالم با بهره برداری از پروژه های آبرسانی طی هفته دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محب علی رنج ور روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان بمناسبت فرار رسیدن روز خبرنگار در رشت اظهار داشت: طرح تامین آب آشامیدنی ۲۴ روستای  استان  با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر در هفته دولت امسال  به بهره برداری می رسد که برای بهره برداری از این پروژه ها  ۱۳ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه به منظور رفع کمبود آب شرب روستاهای تحت پوشش ۱۵۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب افزوده شده، تصریح کرد: به منظور رفع مشکل کمیت و کیفیت آب آشامیدنی روستاهای جلگه ای شهرستان های رشت، صومعه سرا و شرق گیلان یک هزار و ۱۳۰ لیتر آب از فاز دوم تصفیه خانه سنگر وارد مدار بهره برداری می شود. 

رنج ور  با بیان اینکه از دو هزار و ۵۶۸ روستای گیلان تعداد دو هزار و ۶۰ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند، گفت: هم اکنون یکهزار و ۶۷۸ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان قرار دارد.
وی، شاخص بهره مندی روستاهای گیلان از آب شرب را ۷۷ درصد  عنوان و تصریح کرد:  این  میزان دو درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
رنج ور طول خطوط آبرسانی روستایی گیلان را ۲۲ هزار کیلومتر و حجم مخازن ذخیره آب را ۱۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب عنوان و بیان کرد: با توجه به اینکه گیلان سومین استان متراکم کشور است، به ازای هر خانوار ۷۵ متر لوله گذاری آب شرب انجام می شود که این عدد دو و نیم  برابر میانگین کشوری است. 
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان هزینه اجرای طرح های آبرسانی روستایی گیلان را دو  برابر متوسط کشوری ذکر و تصریح کرد: در سال ۹۷ بیش از ۱۱۳ میلیارد تومان اعتبار از ردیف های ملی و استانی برای حوزه آب شرب روستایی استان مصوب شد که تاکنون ۵۴ میلیارد تومان تخصیص یافته است.
وی گفت: خوشبختانه در سال ۹۸ فقط از محل اعتبارات ملی ۱۲۸ میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان ابلاغ شده که نسبت به سال گذشته دو  برابر رشد داشته است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به تفاوت قیمت تولید و فروش آب اشاره و آن را یکی از چالش های بزرگ شرکت آبفار عنوان و اضافه کرد: قیمت تمام شده تولید یک مترمکعب آب یک هزار و ۱۰۰ تومان است اما پولی که مشترک بابت آن پرداخت می کند فقط ۲۰۰ تومان است.
رنج ور با بیان اینکه کاهش دبی چشمه ها مشکلاتی را در تامین آب شرب روستاهای مناطق کوهستانی ایجاد کرده، افزود:  سال گذشته به منظور جبران کمبود آب این روستاها سه هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب از طریق تانکرهای سیار شرکت آبفار گیلان توزیع شد. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در  ادامه  با اشاره به پیشرفت ۵۳ درصدی طرح جامع آبرسانی به یک هزار روستای گیلان گفت: تاکنون در قالب این طرح به ۸۱۹ روستای استان آبرسانی شده است. 
وی، اعتبار هزینه شده برای این طرح را ۳۵۰ میلیارد تومان ذکر  و خاطرنشان کرد:  برای تکمیل عملیات اجرایی طرح جامع آبرسانی به یک هزار  روستای گیلان به ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. 

 ۷۲۹۶ /6030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =