فرصت خرداد و شهریور برای شرکت در امتحان تغییر رشته پایه دهم

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان پایه دهم در صورتی که نمره قبولی تغییر رشته را کسب نکرده اند، می توانند در دو نوبت خرداد و شهریور در امتحانات شرکت کنند.

عباس سلطانیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از پایه نهم انجام می‌شود و با ورود دانش آموز به پایه دهم، شاخه و رشته او مشخص می‌شود.

وی افزود: به طور مثال زمانی که دانش‌آموزی در شاخه نظری و در رشته تجربی در پایه دهم تحصیل می‌کند و به هر دلیلی در پایان پایه دهم متوجه شود که علاقه‌ای به رشته نداشته و یا در انتخاب رشته اشتباه کرده‌ و یا نمرات مطلوبی در این رشته کسب نکرده است، قانون گذار ( آموزش و پرورش) این تسهیلات را برای دانش‌آموز ایجاد کرده تا او  فرصت تغییر رشته را داشته باشد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: دانش‌آموزان در پایه دهم این فرصت را دارند که از دو فرصت خرداد و شهریور استفاده کنند. دانش‌آموزان بر اساس ضوابطی که در بخشنامه تغییر رشته پایه دهم به مدارس کشور ابلاغ کرده‌ایم و تمام دروس در جداول آن مشخص شده، می‌توانند شاخه خود را تغییر دهند. به طور مثال در شاخه نظری دانش‌آموزان چهار عنوان درس را امتحان می دهد و اگر در این درس‌ها حد نساب نمره قبولی را کسب کنند، در پایه یازدهم وارد رشته جدید خود می‌شوند.

سلطانیان از فرصت دیگری که به دانش‌آموزان تعلق می‌گیرد، گفت و افزود: اگر دانش‌آموزان در خرداد ماه در امتحانات شرکت کرده و از چهار عنوان درس دو عنوان آن را قبول نشدند، شهریور ماه نیز فرصت شرکت در امتحانات را دارند و می‌توانند این دو  درس را امتحان دهند. به عبارتی دانش ‌آموزان از دو فرصت خرداد و شهریور می‌توانند استفاده کنند.

وی افزود: بر اساس ماده ۸۸ آیین نامه دوره دوم متوسطه که شرایط تغییر رشته در آن تعریف شده دانش‌آموز می‌تواند در پایه یازدهم نیز اگر درخواست تغییر رشته داشته باشد، این تغییر رشته را فقط درون پایه نظری انجام دهد که این تغییر رشته ربطی به هنرستان فنی و کار و دانش به دلیل مهارتی بودن آن ندارد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:  دانش‌آموزان شاخه نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) حتی اگر در پایان پایه یازدهم تصمیم به تغییر رشته بگیرند با مراجعه به مدیر مدرسه و ارائه درخواست ولی دانش‌آموز سیر قانونی را طی کرده و پس از گرفتن موافقت اداره آموزش و پرورش منطقه،‌ در امتحانات شاخه نظری شرکت می کنند و همچون دانش‌آموزان پایه دهم در شاخه نظری تغییر رشته داده و در پایه دوازدهم در رشته جدید به درس خود ادامه دهد.

سلطانیان گفت: بخشنامه این امتحانات از سال گذشته ابلاغ و در کل کشور مدارس کشو اجرا شده است.

پیش از این دانش‌آموزان در پایان سال اول دبیرستان رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کردند، اما با استقرار ساختار ۶.۳.۳ در نظام آموزشی کشور، فرآیند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایان پایه نهم انجام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =