۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83429275
۰ نفر

برچسب‌ها

خبر آمد دلیل آگاهی

تهران-ایرنا- در روز خبرنگار آگاه شدن اصحاب خبر از واقعیت آنچه می‌بینند و می‌خوانند، بیش از هر چیز اهمیت دارد و کتاب‌ها بهترین آگاهی‌دهندگان هستند.  

روز خبرنگار یکی مثل همه اتفاقات این سرزمین، مناسبتی چندوجهی است و بهانه آن رویدادی است که هم سیاست را در برمی‌گیرد، هم اجتماعی است و خبرنگارانی که روایت ماجرا را به اتفاقی فرهنگی تبدیل می‌کنند. این روزها که گوشی‌های تلفن همراه به یک ابزار چندرسانه‌ای تبدیل‌شده‌اند، تنها خبردار بودن، ویژگی یک خبرنگار نیست، خبرنگار در جهانی که اطلاعات در ثانیه مخابره می‌شود باید توان تحلیل داشته باشد و اخبار حقیقی را از میان همهمه بیرون بکشد.

به مناسبت این روز، می‌توانید کتاب‌های خبری بخوانید که چندتایی را پیشنهاد می‌کنیم.

فلسفه خبر؛ بی‌خبر شو که خبرهاست در این بی‌خبری

  آلن دوباتن فیلسوفی است که درباره زندگی امروز و اتفاقات آن می‌نویسد، او در میان روزمرگی‌ها هم به دنبال حقیقت فلسفی ماجرا می‌گردد و می‌خواهد از آنچه پشت همه این اتفاقات است، صحبت کند.

دوباتن کتاب خبر، راهنمای کاربران را هم به همین دلیل نوشته که درباره حقیقت خبر سخن گفته باشد، او در پیش‌درآمد می‌گوید «برای خبر خواندن دستورالعملی وجود ندارد چون قرار است ساده‌ترین کار ممکن باشد مثل پلک زدن اما این کار خطرناک‌تر از آن است که به نظر می‌رسد!» دوباتن در این کتاب می‌خواهد بگوید با خواندن حجم عظیمی از اخبار روزانه، چه اتفاقی برای اندیشه ما می‌افتد و اگر این کار را آگاهانه انجام بدهیم چقدر می‌توانیم به‌سوی زندگی بهتری قدم برداریم.

او کتابش را گزارشی از مواجهه افراد با اخبار می‌داند و تحلیلی پیچیده از گزارش‌های ساده خبری ارائه می‌دهد، کتاب خبر، راهنمای کاربران به عقیده دوباتن می‌خواهد عادتی که ساده و به هنجار به نظر می‌رسد را پیچیده کند.

کتاب خبر (راهنمای کاربران)، نوشته آلن دوباتن با ترجمه شقایق نظرزاده در نشر فرمهر به چاپ رسیده و ۱۸۸صفحه دارد.

  شهروند-خبرنگاران؛ اهل خبر را چه خبر؟

شاید عبارت شهروند-خبرنگار، برای جامعه امروز آشنا و باورپذیر باشد، در روزگاری که کیفیت دوربین‌های تلفن همراه کم‌کم می‌تواند با دوربین‌های حرفه‌ای رقابت کند و کیفیت تصویری کم‌نظیری را بسازد یا هر شخصیت مشهور در صفحه اجتماعی‌اش راه ارتباطی واضحی برای مخاطبان معرفی کرده است، خبرنگار بودن کار سختی به نظر نمی‌آید.

کتاب شهروندخبرنگارها را یک حقوق‌دان دانشگاه لیدز نوشته است، پروفسور یان کرم، نقش قانونی شهروندانی که می‌کوشند خبری را ثبت کنند را با ارائه چند مثال از پرونده‌های اروپایی و آمریکایی بیان می‌کند.

این کتاب درباره تأثیر دوره‌های رواج اینترنت در پیگیری جزایی اتفاقاتی است که سند رسمی آن اخباری است که شهروندان گردآوری و منتشر کرده‌اند. این کتاب ۶ بخش دارد که قانون اهانت، بیان بی‌نام و پرخاشگر، افترای آنلاین، افشای اجباری منابع خبرنگارها، تحقیقات آنلاین خصوصی توسط اعضای هیأت منصفه و تحلیل کاربرد قوانین پیش از وب را شامل می‌شود.

کتاب شهروندخبرنگارها (رسانه‌های نو لحظات جمهوریت و قانون اساسی)، نوشته پروفسور یان کرم را نادر قبله‌ای ترجمه کرده و موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در ۲۷۰ صفحه به چاپ رسانده است.

تاریخ مطبوعات ایران؛ از ورطه ما خبر ندارد، آسوده که بر کنار دریاست

 سید فرید قاسمی، پژوهشگر مطبوعات است، معلمی که همه آنچه بر مطبوعه این سرزمین از آغاز تاکنون گذشته را به‌خوبی می‌داند، او در کتاب کوچکی که شاید درس‌نامه به نظر برسد همه این تاریخ را به‌طور خلاصه بازگو کرده است.

 تاریخ مطبوعات ایران، درباره فراز و فرود تاریخ مطبوعات ایران از آغاز پیدایش نشریات و روند آن تا سال‌های اخیر است. قاسمی در این اثر کوشیده روایت مستدلی از آنچه بر اهالی مطبوعات گذشته است به مخاطبان ارائه بدهد و کار خود را در ۱۰بخش از دوره ناصرالدین‌شاه قاجار، آغاز کرده و این روند را تا دوره پهلوی و انقلاب اسلامی بررسی می‌کند.

در فصل پایانی این کتاب نیز، یونس شکر خواه استاد رشته علوم ارتباطات اجتماعی، درباره پیشینه مطبوعات جهان، مطالب جالب‌توجهی را بازگو کرده است.

تاریخ مطبوعات تألیف سید فرید قاسمی، با همکاری یونس شکر خواه، در ۱۹۳ صفحه توسط نشر ثانیه به چاپ رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =