دولت از جامعه دانشگاهی حمایت کند

تهران- ایرنا- مدیر مرکز همکاری های علمی بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی می گوید: دانشگاه‌ها در هدایت جامعه نقش موثری ایفا می کنند؛ اما این مهم نیازمند حمایت های اقتصادی دولت از دانشگاهیان است.

«امیرسعید شیرانی» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش در خصوص عملکرد دولت در عرصه آموزش عالی کشور اظهار داشت: جامعه در سال های اخیر با  تورم بالایی روبه رو بوده است.

وی افزود: هزینه های زندگی در کشور نظیر نرخ اجاره بهای مسکن بسیار افزایش یافته ، اما قدرت خرید استادان و اعضای هیات علمی نیز مانند سایر اقشار جامعه کاهش یافته است.

مدیر مرکز همکاری های علمی بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: این مسئله در حالی است که حقوق جامعه دانشگاهی افزایش نیافته و این مسئله جست وجوی آن‌ها برای اشتغال در سایر کشورها را افزایش داده است.

وی تصریح کرد: باوجود تلاش های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حمایت های اقتصادی دولت از این قشر محقق نشده است.

شیرانی یادآور شد:‌ گاه در برخی مواقع حقوق ۱۵ میلیون تومانی یک عضو هیات علمی به عنوان حقوق نجومی مطرح می شود. حقوق های نجومی باید در برخی شرکت ها مورد بررسی قرار گیرد. تقلیل این مهم در سطح دانشگاه ها و اعضای هیات علمی بی تردید چاره ساز نیست.

به عقیده این مدرس سقف حقوق دانشگاهیان نیز توسط مجلس شورای اسلامی (باتوجه به نرخ تورم در جامعه) تعیین شود تا افزایش یا کاهش این حقوق گاه به عنوان حقوق های نجومی مطرح نشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ حقوق و مزایا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (در مرتبه های مشابه) نزدیک به ۸۰ درصد بیشتر است و این مهم نیازمند حمایت های اقتصادی و اجتماعی بیشتر دولت از دانشگاهیان و اعضای علمی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =