۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83429182
۰ نفر
واشنگتن و آنکارا دو همپیمان یا دشمن احتمالی در شمال سوریه

تهران – ایرنا – تارنمای شبکه تلویزیونی « الجزیره » قطر در شماره امروز ( چهارشنبه ) خود از واشنگتن و آنکارا به عنوان دو همپیمان و یا دشمن احتمالی در شمال سوریه نام برد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تازگی گفت که کشورش به زودی در شرق رود فرات در شمال سوریه در منطقه تحت سلطه یگان های « حامی ملت کُرد » عملیات نظامی انجام خواهد داد و به دنبال آن واشنگتن به سرعت آنکارا را از پیامدهای حمله به یگان های کرد برحذر داشت.

« یوسف اوغلو » نویسنده و تحلیل گر سیاسی در گفت وگو با برنامه « ماوراء الخبر » ( آن سوی خبر ) از موضع آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است، ابراز شگفتی کرد، در حالی که در عین حال از گروه هایی که ترکیه آنها را تروریست می داند، حمایت می کند.

یوسف اوغلو تاکید کرد : آمریکا در صدد تجزیه سوریه از نظر نژادی و تشکیل یک کشور کُرد در شمال این کشور است در حالی که فراموش کرده کردها جمعیت زیادی را در ترکیه تشکیل می دهند. ترکیه به دلیل داشتن اختلاف نظر با آمریکا در این خصوص هیچ گونه عملیات مشترکی با این کشور انجام نخواهد داد.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیازی به آمریکا نخواهد بود، از واشنگتن خواست تا از شمال سوریه خارج شود و امنیت ملی ترکیه را محترم بشمارد.

از سوی دیگر «جوشوا لاندیس» مدیر مرکز خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهاما بر دو گانه بودن مواضع آمریکا و ترکیه در مورد شمال سوریه تاکید و خاطرنشان کرد: واشنگتن با آنکارا به عنوان یک دشمن احتمالی و نه همپیمان برخورد می کند.

جوشوا اظهار داشت: آمریکا پس از ورود روسیه به سوریه در سال ۲۰۱۵ رویکرد خود را در مورد سوریه تغییر داده و به حمایت از کردها پرداخت زیرا از پیشروی گروه های تندرو در این کشور بیمناک بود.

وی گفت : آمریکا به منظور حفظ پایگاه شبه دائمی خود در شمال سوریه و تحت فشار قرار دادن دولت سوریه از نظر اقتصادی ، سیاسی و دیپلماتیک سیاست خود را در مورد گروه تروریستی داعش تغییر داده است.

***

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =