رایزنی وزیر خارجه انگلیس با مقامات آمریکا درباره مسائل سیاست خارجی و امنیتی

لندن – ایرنا – دامینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس که به واشنگتن سفر کرده است ؛ در دیدار با مقامات امریکایی با آنان درباره مسائل سیاست خارجی و چالش های امنیتی که لندن و واشنگتن با آن روبرو هستند ؛ گفت و گو خواهد کرد.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت امور خارجه انگلیس، راب در این سفر با دونالد ترامپ رییس جمهوری و مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا دیدار کرده و قرار است امروز چهارشنبه با مایک پمپئو ؛ همتای آمریکایی خود و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کند.

راب گفت که انگلیس امیدوار است که از طریق همکاری با آمریکا، به توافق تجارت آزاد که به نفع دو کشور است دست یافته و در زمینه چالش های امنیتی که دو طرف با آن روبرو هستند ،  همکاری کند.

راب دیروز با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود در دیدار با معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره طیف گسترده ای از مسائل از جمله چین و ایران و پتانسیل های تجاری پس از برگزیت گفت وگو کرده است.

سفر راب به واشنگتن و دیدار او با مقام های آمریکا در حالی صورت می گیرد که دولت انگلیس دیروز با صدور بیانیه ای موافقت خود را برای پیوستن به یک ماموریت بین المللی دریایی با ادعای حفاظت از کشتی های تجاری درتنگه هرمز اعلام کرده که «عمدتا مبتنی بر امکانات نظامی موجود در منطقه خواهد بود».

لندن  در  کنفرانس بین المللی بحرین که هفته گذشته درباره ادعای تامین امنیت دریانوردی در منطقه خلیج فارس برگزار شد، پیشنهاد کرد تا رهبری یکی از گروه های بین المللی اقدام دریایی برای همراهی کشتی های تجاری را به عهده بگیرد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع انگلیس، این گروه با هدف تقویت همکاری بین کشورها در مورد مسائل دریانوردی تشکیل شده و در کنار نیروی دریایی آمریکا جهت اطمینان از امنیت کشتی های تجاری در تنگه هرمز همکاری خواهد کرد.

با این حال در این ماموریت به ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا موسوم به عملیات «سنتینل» که کشورهای اروپایی با پیوستن به آن مخالف هستند، اشاره ای نشده و لندن تاکید دارد که همچنان با سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران مخالف است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =