۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 1635
کد خبر: 83429150
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف یک دستگاه فلزیاب در شهرستان گرمه

بجنورد- ایرنا- رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان گرمه در جنوب غربی خراسان شمالی از کشف یک دستگاه فلزیاب و دستگیری یک متهم در این زمینه خبر داد.

به گزارش ایرنا،  رضا علی غلامی با اشاره به اینکه ماموران یگان امداد، حین گشت زنی در محور شهرستان گرمه به چمن بید به یک دستگاه خودروی پارک شده در کنار جاده مشکوک شدند، افزود: خودرو از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت و یک دستگاه فلزیاب و یک عدد بیل و کلنگ کشف شد.

وی با بیان اینکه راننده این خودرو دستگیر و به همراه دستگاه مکشوفه به مرجع قضایی معرفی شد، از تشکیل پرونده برای این متهم خبر داد.

شهرستان گرمه از شمال به شهرستان مانه و سملقان، از شمال غرب به استان گلستان، از غرب به استان سمنان، از جنوب و شرق به شهرستان جاجرم متصل است

این شهرستان به لطف موقعیت راهبردی خود بر سر راه­ های کاروان رو همواره مورد توجه قرار داشته و از دوران پیش از تاریخ تا ادوار متاخر اسلامی به طور پیوسته نقش بارزی را در تکامل فرهنگی خطه خراسان ایفا کرده است.

وجود محوطه­‌های بزرگ از دوره‌­های مس- سنگی و عصر مفرغ از قبیل منجاق تپه و تپه­‌های پیش از تاریخی در سراسر دهستان گلستان از جمله استقرارهای پیش از تاریخی در اطراف روستای دشت در پهنۀ شهرستان گرمه آن را به یکی از مهم ترین استقرارگاه ­های بشری در خراسان شمالی بدل کرده است.

پراکندگی زیاد محوطه ­های باستانی مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در این شهرستان، از شکوفایی این خطه در دوره تاریخی با بهره ­گیری از موقعیت مناسب آن بر سر راه ابریشم و معادلات سیاسی و تجاری آن دوران حکایت دارد.

وجود محوطه ­های وسیع و فراوان از دوره­ اسلامی از جمله ویرانه‌­های مربوط به چندین قلعه در اطراف شهر درق از قبیل محوطه­ خواجه سنگاور، نارنج قلعه و بسیاری آثار دیگر، در کنار گزارش ­های مورخان و جغرافیدانان دوره اسلامی مبنی بر آبادانی این دوره نشان از رونق و شکوفایی این منطقه در سراسر دورۀ اسلامی دارد.

موزه قلعه جلال الدین گرمه،  رباط عشق،  آرامگاه باغ مزار گرمه،  مسجد جامع درق و مسجد جامع ایور از جمله بناهای مهم تاریخی این شهرستان است.

۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =