فرودگاه ها و راه آهن مکلف به مناسب سازی برای معلولان هستند

تهران- ایرنا- قائم مقام دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: شرایط واگن قطارها به عنوان پرمشتری ترین سیستم حمل و نقل کشور به هیچوجه مناسب وضعیت معلولان و واجد پذیرش آنان نیست. در حالی که فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن بر اساس ماده پنج قانون مکلف به مناسب سازی هستند.  

سیدحسین خادم حسینی روز چهارشنبه در هشتمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور افزود: این مساله در طرح پژوهشی بررسی وضعیت مناسب سازی در دسترس پذیری ایستگاه های راه آهن و فرودگاه های کشور با بررسی ۱۰۴ ایستگاه قطار و ساختمان های اداری مربوطه و ۵۴ فرودگاه و ساختمان اداری، مشخص شده است.

وی اضافه کرد: در این زمینه مذاکرات مقدماتی با مسئولان سیستم حمل و نقل ریلی کشور داشتیم؛ حتی مسئولان راه آهن نمی دانستند که مناسب سازی قطارها در آیین نامه آنها ذکر شده اما جزء آیین نامه های غفلت شده قرار گرفته است.

قائم مقام دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: با این وجود وضعیت ایستگاه ها برای افراد دارای معلولیت مناسب است اما برخی ایستگاه های راه آهن وضعیت مناسبی ندارند.  

خادم حسینی افزود: به طور مثال ایستگاه سمنان که به عنوان ایستگاهی که مسافران تهران-مشهد در آن نماز می خوانند، مشخص شده به شدت مورد اعتراض جامعه هدف بهزیستی است. این اعتراضات در سامانه معبر با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ ثبت شده است.

جای خالی خدمات ویژه معلولان در فرودگاه ها و هواپیماها

قائم مقام دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: در ارزیابی ورودی ساختمان های فرودگاه های کشور نیز مشخص شد که فرودگاه ها در این زمینه تا ۹۷ درصد آمادگی دارند اما برای ارائه خدمات ویژه معلولان فقط ۴۰ درصد آمادگی دارند که متاسفانه رقم خوبی نیست.

خادم حسینی افزود: متاسفانه در زمینه ارائه خدمات ویژه به معلولان حتی خودم شاهد بودم که در پروازی معلولان از پرواز به خاطر نبود این خدمات، بازماندند.  

وی ادامه داد: در طرح پژوهشی بررسی وضعیت مناسب سازی در دسترس پذیری ایستگاه های راه آهن و فرودگاه های کشور، این اماکن در دو شاخص عمومی و اختصاصی مورد بررسی قرار گرفتند که به طور مثال در شاخص های اختصاصی، فرودگاه ها تا ۷۵ درصد فاقد علائم هشدار برای معلولان بودند اما در شاخص های عمومی بهتر بودند به طوری که در جشنواره شهید رجایی (جشنواره شاخص های مناسب سازی) رتبه نخست را به دست آوردند.

خادم حسینی خاطرنشان کرد: فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن بر اساس ماده پنج قانون مکلف به مناسب سازی هستند.  

یکی از نمایندگان افراد دارای معلولیت و جانبازان نیز در این جلسه گفت: در سالن ترانزیت فرودگاه امام (ره)، سرویس بهداشتی ویژه معلولان تعبیه شد اما هنگامی که افراد دارای معلولیت با ویلچر وارد آن می شوند، در بسته نمی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =