استخراج موضوعی آیات قرآنی مورد بررسی قرار گیرد

کاشان- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام جمعه کاشان خواستار استخراج موضوعی آیات قرآنی در همه زمینه‌ها و رشته‌ها از سوی دست‌اندرکاران امر شد.

آیت الله عبدالنبی نمازی روز چهارشنبه در دیدار معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دست‌اندرکاران و متولیان امور قرآنی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه‌های علمیه باید با هنرمندی و ظرافت مباحث تخصصی قرآنی را مورد بررسی و کاوش قرار دهند.

وی قرآن مجید را سند سربلندی و اقتدار مسلمانان در جهان برشمرد و افزود: مسوولان باید همه انرژی و سرمایه مادی و معنوی خود را برای ارشاد و راهنمایی نوجوانان و جوانان بر روی این کتاب آسمانی متمرکز کنند.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام جمعه کاشان با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در ۴۰ سال گذشته بیان کرد: این فعالیت‌ها شامل حفظ، قرائت، ترجمه و تفسیر قرآن کریم خوب اما ناکافی بوده است.

وی قرآن کریم را به عنوان عامل بازدارنده از گناهان مورد اشاره قرار داد و از این کتاب آسمانی به عنوان سرمایه معرفت انسان‌ها یاد کرد.

کاشان پایتخت نهج البلاغه ایران

فرماندار ویژه کاشان نیز در ادامه خواستار انتخاب این شهرستان به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور شد و اظهار داشت: این خطه یکی از نخستین شهرهایی بوده که مردمانش به دین مبین اسلام و مذهب تشیع گرویدند.

علی‌اکبر مرتضایی قهرودی افزود: شخصیت‌هایی مانند ملامحسن فیض، ملا فتح الله کاشانی، ملا احمد و ملامهدی نراقی، ملاحبیب الله شریف، غیاث الدین جمشید کاشانی، محتشم کاشانی، صباحی بیدگلی، قصاب کاشانی، کلیم کاشانی، شیبانی، رضا عباسی، خاندان غفاری، سپیده کاشانی و سهراب سپهری از این خطه در زمینه‌های فقه، اصول، روایات، ادبیات، شعر، ریاضی، خوش‌نویسی و نقاشی سرآمده بودند.

وی با اشاره به این پیشینه، راه‌اندازی انجمن خیرین و فعالان قرآنی در کاشان را خواستار شد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های ملی به میزبانی شهرستان و برپایی نمایشگاه بزرگ قرآن با توجه به تجربه موفق در زمینه برگزاری نمایشگاه کتاب و بزرگداشت مفسران قرآنی با اولویت چهره‌های بومی از دیگر خواسته‌های اهالی این منطقه فرهنگی است.

نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به برخی تنگناهای اعتباری، پیشینه و مفاخر این منطقه را برشمرد و تاکید کرد: در این خطه باید رویداد ملی و بزرگی در حوزه قرآن و نهج البلاغه تعریف شود.

سیدجواد ساداتی نژاد افزود: با توجه به پیشینه مذهبی کاشان، وجود موسسه‌های قرآنی فراوان و حمایت خیران آنها بستر فعالیت‌های فرهنگی این چنینی در شهرستان فراهم است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز از آموزش ۱۵۰ حافظ نهج البلاغه در این شهرستان خبر داد و گفت: شمار حافظان قرآن کریم بیش از یکهزار نفر و فعالان قرآنی نزدیک به پنج هزار نفر است.

میثم نمکی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی منطقه عنوان کرد: روستای سار از توابع بخش مرکزی شهرستان به عنوان نخستین دهکده قرآنی در کشور محسوب می‌شود که در نمایشگاه قرآنی تهران نیز حضوری مستمر دارد.

تقویم قرآنی در کشور تدوین شود

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در ادامه این دیدار اظهار داشت: تقویم قرآنی باید در کشور تهیه شده و با توجه به ظرفیت‌ها و فعالیت‌های کاشان، این خطه از جایگاه ویژه‌ای در تقویم تدوینی برخوردار باشد.

عبدالهادی فقیهی‌زاده افزود: کاشان فقط فرمانداری ویژه از جنبه سیاسی و مناسبت‌های دولتی در وزارت کشور نیست، بلکه از دیدگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یک شهرستان ویژه فرهنگی اسلامی است.

وی از کاشان به عنوان شهر قرآن و نهج البلاغه در کشور یاد کرد و ادامه داد: تلفیق این ۲ عنصر بسیار مهم در هیچ‌یک از شهرهای ایران وجود ندارد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ملامحسن فیض کاشانی و قطب‌الدین راوندی عالمان دینی و قرآنی برجسته این خطه هستند، اضافه کرد: قطب‌الدین راوندی صاحب نخستین شرح جامع نهج‌ البلاغه است.

۲۰ مدرسه قرآنی در کنار ۱۴ حوزه فعال با بیش از چهار هزار نفر طلبه خواهر و برادر در منطقه کاشان فعالیت دارند.

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۵ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

۶۱۳۶/۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =