بستری ۷۷ زائر ایرانی در بیمارستان های هلال‌احمر و سعودی

تهران- ایرنا- رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اعلام آخرین آمار ارائه خدمات درمانی به زائران در حج ۹۸، گفت: تا پایان روز ۱۵ مردادماه، ۲۹۲هزار و ۴۷۴ مورد انواع خدمات درمانی به زائران در عربستان ارائه شده و ۷۷ بیمار در بیمارستان‌های هلال احمر و سعودی بستری هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، محمد تقی حلی‌ساز روز چهارشنبه با اعلام گزارش عملکرد مراکز درمانی هلال‌احمر در مدینه از ۱۷ تیر ماه و عملیات درمانی حج در مکه از ۲۱ تیر ماه تا پایان روز سه شنبه ۱۵ مردادماه، گفت: ۲۹۲ هزار و ۴۷۴ مورد انواع خدمات درمانی به زائران در مدینه و مکه ارائه شده که ۷۳۵ مورد آن دریافت خدمات بستری بوده است.

وی گفت: بر این اساس مجموع خدمات ارائه شده اعم از بستری، پاراکلینیک، پرستاری، مددکاری و امداد و انتقال در بیمارستان هلال‌احمر در مکه از ۲۱ تیر تا پایان ۱۵ مرداد، ۲۴۴ هزار و ۱۳۴ مورد و در مراکز درمانی مدینه  از ۱۷ تیر تا پایان ۱۵ مرداد، ۴۸ هزار و ۳۴۰ مورد بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اشاره به بستری ۵۸ زائر در بیمارستان هلال احمر و بستری ۱۹ زائر در بیمارستان‌های سعودی، افزود: به علاوه در بیمارستان و مراکز درمانی مکه و مدینه در مجموع ۱۵۳ هزار و ۳۰۸ مورد ویزیت در مطب ها و مجموعه های درمانی، ۱۲ هزار و ۹۲۳ مورد ویزیت تخصصی، ۴هزار و ۴۲۱ مورد خدمات مددکاری، امداد و انتقال و ۶۷ هزار و ۷۵۲ مورد خدمات پرستاری ارائه شده است.

وی گفت: در این مدت در مراکز درمانی مکه و مدینه در مجموع ۳۵ هزار و  ۷۸ مورد خدمات نسخ داروخانه‌ای به زائران ارائه شده است.

امسال از ایران ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شدند که به جز دو بیمارستان مکه و مدینه، چهار مجتمع درمانگاهی در مدینه و پنج مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است. در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است. حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =