۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۲
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83429041
۰ نفر

برچسب‌ها

با افتخار خبرنگارم

سعید صادقی مقدم
با افتخار خبرنگارم

کرج – ایرنا – فردا (پنجشنبه) ۱۷ مرداد است؛ هر سال در آستانه این روز که توسط شورای فرهنگ عمومی به عنوان «خبرنگار» نامگذاری شده با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی از ارزش های کاری، رسالت و دشواری های پیش روی فعالان این حرفه سخن ها به میان می آید.

صارمی مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در مزار شریف افغانستان بود که ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در جریان حمله و اشغال کنسولگری جمهوری اسلامی از سوی طالبان به همراه هشت نفر از دیپلمات های ایران، جان خود را در راه انعکاس واقعیت ها و مظلومیت ها به طبق اخلاص گذاشت و شورای فرهنگ عمومی این روز را به عنوان «خبرنگار» نامگذاری کرد.

اهالی صادق، سختکوش و فعال رسانه با عنوان هایی از جمله وجدان بیدار جامعه، چشم بینا، گوش شنوا و زبان گویای مردم معرفی و شناخته می شوند و تلاش آنان در راستای ایفای این نقش ها برای افرادی که بدون توجه به اصول و ارزش هایی چون شایسته سالاری، به صرف سفارش و ارتباطات پشت پرده و خارج از عرف برخی صندلی های مدیریتی را اشغال کرده اند خوشایند نیست.

این افراد که تلاش ها و پیگیری های حق طلبانه خبرنگاران وظیفه شناس را به درستی بزرگترین خطر برای افشای ناکارآمدی و گاها فعالیت های مفسدانه خود می دانند برخی مواقع پس از ناامیدی از تطمیع آنان، با برنامه ریزی و اجرای سناریوهای مشخص و هزینه بر، به دنبال تهمت، افترا و در یک کلام تخریب خبرنگار صادق و مطالبه گر هستند.

فعالیت در راستای مسئولیت اجتماعی، وجدان کاری و سختکوشی، برای خبرنگار تبعاتی به همراه دارد به طوری که گاهی حتی به جسم او هم آسیب جدی وارد می شود، اما چه افتخار و مقامی بالاتر از نمایندگی افکار عمومی.

به گفته روانشناسان، اختلال وسواس فکری به دلیل دقت مستمر در تنظیم مطالب به خصوص برای خبرنگاران خبرگزاری ها که سرعت، صحت و دقت سرلوحه کارشان است در بسیاری از فعالان حوزه های مختلف این عرصه مشاهده می شود؛ عارضه ای که برخی خبرنگاران با مراجعه به پزشک از وجود آن مطع شدند و برخی دیگر نیز از آن بی اطلاع هستند.

این موضوع مثالی بود تا تاکید شود که یک خبرنگار واقعی و مردم دار با همه مشکلات پیش رو باز هم دست از تلاش در راستای رسالت رسانه ای خود بر نمی دارد، پس شایسته احترام و تکریم است.

گاهی مواقع شنیده می شود که فردی در پوشش خبرنگار با قلم فروشی و سوءاستفاده از عنوان خود یک شبه ره صد ساله طی کرده و به ثروت زیادی رسیده است؛ بله! نظیر چنین افرادی نه فقط در خبرنگاری بلکه در بسیاری از حرفه ها حضور دارند و قابل کتمان نیست اما به راستی چند درصد خبرنگاران از نظر مالی مرفه هستند؟  

روز گذشته یکی از دوستان به ۲ نکته قابل تامل اشاره کرد؛ اینکه برخی همکاران کاربلد در شرف بازنشستگی با وجود سالها خدمت صادقانه در عرصه خبر هنوز تمکن مالی خرید منزل مسکونی شخصی ندارند و خودرو اغلب خبرنگاران «پراید» است!

با همه این اوصاف خبرنگاران و رسانه ای های آزاده به این جمله پرمفهوم جلال آل احمد التزام عملی دارند که گفت: اگر می فروشی همان به که بازوی خود، ولی قلم را هرگز.

این عزیزان باصلابت می توانند بگویند: «با افتخار خبرنگارم» و از اینکه مهمترین رسالتم انعکاس واقعیت ها، پیگیری مطالبات به حق مردم و تلاش برای شفاف سازی مسائل مختلف است، خرسندم.

۱۷ مرداد روز خبرنگار بر طلایه داران جبهه آگاهی مبارک.

۷۵۳۲/ ۶۱۵۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =