۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۹
کد خبرنگار: 879
کد خبر: 83428667
۰ نفر
ثروتمندان جهان در یک روز ۱۱۷ میلیارد دلار ضرر کردند

تهران - ایرنا - پیامدهای تداوم و تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین دامن بسیاری از تجار و صاحبان سرمایه را گرفته بگونه‌ای که این روزها بازارهای بورس بین المللی بویژه آمریکا دچار زیان‌ شده و ارزش دارایی‌های ۵۰۰ ثروتمند جهان کاهشی ۱۱۷ میلیارد دلاری داشته است.

فراز و فرود تجارت واشنگتن و پکن با حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید وارد بازی شده که ناظران اقتصادی از آن به عنوان یک شوک بزرگ به اقتصاد جهان یاد می‌کنند که هرچه دامنه آن افزایش یابد، پیامدهای آن «دومینو» وار به سایر بازارهای مالی و اقتصاد کشورهای دیگر نیز می رسد.
افزایش تنش‌های تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان و اقدام جدید چین در کاهش ارزش پول ملی خود «یوان» که پیامدهای آن سبب انتقاد مقامات واشنگتن نیز شده، ریزش شدید شاخص بورس‌های آمریکا و اروپا را در پی داشته است.

طبق اعلام خبرگزاری بلومبرگ، این مساله و نگرانی از تشدید تنش‌های تجاری با چین سبب شده تا ارزش دارایی‌های ۵۰۰ ثروتمند بزرگ جهان در یک روز، ۲.۱ درصد کاهش یابد که برابر ۱۱۷ میلیارد دلار است.
بر اساس این گزارش، ثروتمندانی که در فهرست ۲۱ میلیاردر برتر قرار دارند، فقط در روز دوشنبه هفته جاری هر کدام یک میلیارد یا بیشتر از دارایی‌های خود را از دست دادند.

شاخص بورس‌های آمریکا در نتیجه شدت یافتن جنگ تجاری با چین به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید و ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها افت کرد.
«جف بزوس» ثروتمندترین مرد جهان و مؤسس شرکت آمازون، ۳.۴ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را روز دوشنبه از دست داد. هرچند که وی هنوز با ۱۱۰ میلیارد دلار دارایی، ثروتمندترین مرد جهان است.
«برنار آرنو» کارآفرین و تاجر فرانسوی نیز فقط در همان یک روز، ۳.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از دست داد.

ازرش دارایی‌های «مارک زاکربرگ» مؤسس فیس‌بوک نیز ۲.۸ میلیارد دلار افت کرد.
با وجود افت دارایی‌های ۵۰۰ ثروتمند بزرگ جهان، ارزش دارایی‌های آنها ‌اکنون نزدیک به ۵.۴ تریلیون دلار است که نسبت به ابتدای سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱ درصد رشد داشته ‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =