رسانه‎ها در رقابت با شبکه‌های مجازی باید تغییر روش بدهند

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اکنون شبکه های اجتماعی قدرتمند شده‌اند و رسانه‌های رسمی هم جنبه رقابتی پیدا کرده‌اند؛ از این رو اگر رسانه‌ها در عرصه فعالیت‌های خبری تغییر روش ندهند بازنده خواهند شد.

«سعیدرضا عاملی» روز چهارشنبه در دیدار با سید ضیاء هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: اکنون منطق آنالوگ تبدیل به منطق دیجیتال شده و تعداد کاربران اینترنت در ایران به ۶۲ میلیون نفر رسیده است و ۷۶ درصد جامعه ایران کاربر اینترنت هستند.

وی ادامه داد: همچنین نزدیک به ۶۲ درصد جامعه ایران از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این افراد در حقیقت کنشگران فعال و نیمه فعال در حوزه رسانه محسوب می شوند، تصریح کرد: میزان نقش شبکه های اجتماعی وسیع شده البته تولید خبر شبکه های اجتماعی معتبر نیست اما جذاب است.
عاملی با اشاره به اینکه برجسته‌سازی یک رکن از ارکان تولید خبر است، گفت: اما در عین حال گاه رسانه‌ها در برجسته‌سازی دچار شبه دروغ می‌شوند.

وی اظهار کرد: عده ای بر این باور هستند هر چه ارتباط با موضوع بیشتر باشد فهم خبرنگار از مسئله هم بیشتر خواهد شد که در این زمینه خرد ارتباطی مطرح می شود و در عین حال به هر میزان که ارتباط کمتر باشد، اختلال فهم هم بیشتر است.
استاد ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: امروز «ارتباطات» مادر همه دانش ها است و اگر کسی ارتباطات را درک نکند قادر به درک کسب و کار هم نیست؛ اگر کسی ارتباطات را درک نکند دولت را هم درک نمی کند. کسی که سختی کار دولت را درک کرده به راحتی در مورد دولت قضاوت نمی کند و کسی که پیچیدگی های فرایند مدیریت اقتصادی کشور را بشناسد به سادگی نمی گوید دولت عامل تورم است.
عاملی در ادامه به سوابق ۸۵ ساله فعالیت خبرگزاری جمهوری اسلامی که در سال ۱۳۱۳ با نام خبرگزاری پارس تاسیس شد اشاره کرد و افزود: تاریخچه خبرگزاری پارس به سال ۱۳۱۳ و همزمان با تاسیس دانشگاه تهران بر می گردد.

** تأکید ایرنا بر توسعه فعالیت‌های چندرسانه‌ای است

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در ابتدای دیدار با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه رسانه ها بخشی از حوزه فرهنگ و یکی از ارکان مهم و موثر در حوزه فرهنگ محسوب می شوند، خطاب به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حضور شما در حوزه مدیریت و هماهنگی شورا جایگاه ارزشمندی است.
«سید ضیاء هاشمی» افزود: در دنیا طی چند سال اخیر بخش چند رسانه ای اخبار پر رنگ‌تر از قبل شده است از این رو خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز به همت خبرنگاران و همکاران این سازمان تلاش کرده تنوع محصولات خبری را افزایش دهد. 

وی با بیان اینکه در این راستا بخش های تصویری ایرنا ۲۴ و صوتی فعال‌تر شده است، یادآورشد: ایرنا در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برنامه های صوتی و رادیویی دارد و به این سمت حرکت کرده که برنامه ها مستمر باشد.

هاشمی تصریح کرد: در جریان سیل ۹۸ بخش صوتی و تصویری ایرنا بسیار اثرگذار بود و مخاطبان زیادی با خبرهای خبرگزاری همراه بودند و به اعتقاد مدیران اجرایی در استان ها و شهرستان ها این اطلاع رسانی ها مانع افزایش خسارت های سیل شد.
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: در جریان سیل عکس های تهیه شده توسط عکاسان حرفه ای ایرنا در فضای بین المللی بازتاب گسترده ای داشت و همکاران بخش چند رسانه ای در پوشش اخبار سیل تا خطر غرق شدن پیش رفتند.
هاشمی با اشاره به اینکه در سیل استان لرستان و گلستان، عکاسان ایرنا در یک حرکت جهادی در این مناطق حضور پیدا کردند، یادآورشد: میزان مشاهده اخبار و محصولات ایرنا در بخش چند رسانه ای گاه دو سه برابر بیشتر از سایر بخش ها است.

هاشمی اظهار داشت: ایرنا به لحاظ میزان اثرگذاری همچنان در صدر رسانه ها قرار دارد زیرا این رسانه مرجعیتی برای سایر رسانه ها چه در زمانی که بدون رقیب بود و چه اکنون که تعداد رسانه ها افزایش یافته است، به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی تلاش دارد تا در یک برنامه راهبردی سه ساله تاثیرگذارترین خبرگزاری باشد و مخاطبان در سه گروه عمده نخبگان و تصمیم سازان، سایر رسانه ها و عامه مردم به اخبار و مطالب این رسانه رجوع کنند.

«سعیدرضا عاملی» ظهر امروز (۱۶ مردادماه) با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن دیدار و گفت و گو با سید ضیاء هاشمی مدیر عامل ایرنا، از بخش های مختلف خبری از جمله اخبار داخلی، اخبار خارجی و پژوهش و تصویری بازدید به عمل آورد.
وی در ادامه بازدید خود از خبرگزاری ایرنا در اتاق خبر حاضر شد و به سوالات خبرنگاران گروه‌های دانشگاه و آموزش و اجتماعی پاسخ داد.

سعید رضا عاملی در دی ماه سال ۹۷ به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد. وی استاد ارتباطات دانشگاه تهران و رئیس دانشکده مطالعات جهان این دانشگاه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =