۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 772
کد خبر: 83428356
۰ نفر
تعامل با دنیا به پشتوانه مردم

تهران- ایرنا- رییس‌جمهور در جریان ‌دیدار روزگذشته خود با وزیر امور خارجه، بار دیگر بر «تعامل با دنیا» به عنوان یکی از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی خود در هر دو انتخابات 92 و 96 تاکید کرده که اگرچه این پایبندی به وعده‌های انتخاباتی و تعهد روحانی به رای مردم اتفاق مبارکی است اما لازم است توجه داشته باشیم که آنچه رییس‌جمهور بر آن تاکید دارد محقق و عملیاتی نمی‌شود، مگر در شرایطی که ابتدا تعاملی سازنده میان شهروندان و دولت و مجموعه حاکمیت ایجاد شود. به بیان دیگر، این تعامل وقتی محقق می‌شود که به نظرات شهروندان و آرای مردم توجه کنیم.

 روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم بهرام پارسایی آورده است؛ فراموش نکنیم که به هر حال، اصل 59 قانون اساسی به عنوان یکی از مترقی‌ترین اصول قانون اساسی همواره می‌تواند زمینه‌ساز رجوع به آرای عمومی باشد و اتفاقا آقای رییس‌جمهور نیز به ‌درستی بر این مهم تاکید دارد. در این بحث خاص درخصوص گسترش «تعامل با دنیا» نیز باید دقت داشته باشیم که این تعامل وقتی ممکن خواهد بود که دولت مستقر در ایران، از قدرت چانه‌زنی قابل‌قبول برخوردار باشد.

حال آنکه مهم‌ترین مولفه تحقق این قدرت چانه‌زنی، به عنوان لازمه «تعامل با دنیا»، حمایت واقعی شهروندان از دولت و پشتوانه مردمی حاکمیت است. به هر حال، همین قانون اساسی است که وزیر امور خارجه را به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی، دارای حقوق و وظایفی اساسی در این حوزه قرار داده و لازم است در مرحله عمل نیز امکان فعالیت وزرای امور خارجه وجود داشته باشد.

حال آنکه به‌ویژه در این سال‌های اخیر، شاهد فشارهای پیدا و پنهان علیه آقای ظریف هستیم. آن هم در شرایطی که فردی در راس دستگاه دیپلماسی است که مدیری توانمند و کاردان است و نمونه توانایی او را در ماجرای برجام شاهد بودیم؛ برجامی که با زحمات شبانه‌روزی آقای ظریف و البته با همراهی تمامی ارکان نظام مورد پذیرش قرار گرفت تا راهبردهای دیپلماسی کشور را بر اساس گسترش «تعامل با دنیا» تدوین کند.

اما عده‌ای در خارج کشور عملا مقابل این رویه ایستادند و متاسفانه برخی در داخل نیز به‌صورت پیدا و پنهان با آن مخالفت کردند. فراموش نکنیم این رویه‌ها گاه، چنان‌که در ماجرای سفر بشار اسد به تهران شاهد بودیم، لزوما از جانب منتقدان دنبال نمی‌شد، به بیان دیگر، گاهی بی‌دقتی‌هایی نیز مزید بر علت شده است. در مجموع به نظر می‌رسد اگر آقای روحانی به‌دنبال تعامل با دنیاست، باید مقتدرانه وارد عمل شود و به دنیا این پیام را مخابره کند که مذاکرات خارجی ازجانب دولت مستقر- هر دولتی که هست- از پشتوانه حمایت مردمی برخوردار است. بر این اساس معتقدم دولت می‌تواند در راستای تحقق تعامل‌های جهانی گام بردارد و این درحالی است که قطعا یکی از راه‌های تحقق این مهم، اجرای اصل 59 قانون اساسی است که بنده نیز بارها در نطق‌ها و....اظهارنظرهای مطبوعاتی بر آن تاکید کرده‌ام.

چنان که دیگر همکاران در مجلس نیز بر این مهم انگشت گذاشته‌اند. روحانی نیز گفته است اما این نباید در حد حرف بماند. جالب است در حالی که برخی این‌طور وانمود می‌کنند که طرح این موضوع، به‌معنای تقابل با نظام است، واقعیت آن است که این موضوع از اصول مصرح در قانون اساسی است و هیچ ایرادی نیز بر آن مترتب نیست و شاید تنها ایراد کار، همین تابویی باشد که برخی می‌سازند. رییس‌جمهوری هم روز گذشته و هم در سخنرانی‌های متعدد پیشین خود، چندین مرتبه بر این مهم تاکید کرده و حال، وقت آن است که به‌سمت اجرایی شدن این مهم پیش برویم.

البته این اتفاق مبارکی است که تابوی صحبت از این اصل مترقی، شکسته شده اما باید بیش از این در راستای تحقق و عملیاتی شدن آن تلاش کنیم. شخصا با تجربه‌ای که از فضای حاکم بر مجلس دارم، بعید می‌دانم که صحن با این موضوع مخالفت کند اما واقعیت آن است که حتی اگر مجلس به آن رای منفی بدهد، باز هم حرکت در راستای آن گامی به سمت جلوست که می‌تواند زمینه‌ساز پشتیبانی واقعی شهروندان از مجموعه حاکمیت شود.

از دیگرسو، متاسفانه معلوم نیست برخی بر چه اساس، نظرات خود را عین خواست نظام می‌دانند و نظرات دیگران را مخالف خواست کشور؟‌ معلوم نیست این قدرت از کجا به این افراد اعطا شده که به خود حق می‌دهند به‌راحتی به مخالفان فکری و سیاسی‌شان بتازند و به آنها انگِ عناد با نظام بچسبانند. بنابراین جا دارد، اصلاح‌طلبان و مجموعه حامیان واقعی دولت که از ابتدای کار، برای این کشور هزینه دادند و پای آن ایستادند، این فضا را بشکنند و اتهام‌زنندگان را خلع‌سلاح کنند. دلسوزان واقعی نباید اجازه دهند عده‌ای پشت ادعای نظام‌مداری‌ غیرحقیقی پناه بگیرند و منافع خود را دنبال کنند.

اصلاح‌طلبان هرگز از حمایت خود از دولت روحانی عقب‌نشینی نکرده و نمی‌کنند و مثل کسانی که زمانی حامی احمدی‌نژاد بودند اما در میانه راه، او را تنها گذاشتند و خواستند شریک اشتباهاتش نباشند، نیستند. جریان اصلاحات با وجود تمامی انتقادهایی که به دولت دارد، همراه دولت است و از این دولت حمایت می‌کند اما در عین حال انتظار دارد که دولت به‌سمت عمل‌گرایی گام بردارد. چه در بحث اجرای اصل 59 قانون اساسی و چه درخصوص دیگر موضوعات و مسائل کشور. قطعا افرادی که رای مردم را برنمی‌تابند و می‌خواهند مردم را از اصول دموکراسی و صندوق رای ناامید کنند، به این فضاها دامن می‌زنند، چراکه بردشان در این گسترش ناامیدی در جامعه است و بر این اساس، لازم است که دولت با جدیت بیشتر، شعارهای خود را عملیاتی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =