رئیس جمهوری از آخرین فرصت ها برای انتخاب وزیر زن استفاده کند

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتخاب وزیر زن برای آموزش و پرورش، آخرین فرصت برای دولت روحانی برای حضور یک زن میان وزرا است و مسئولان باید بدانند که برای آنها صرفا یک انتخاب نیست، بلکه یک امر ضروری محسوب می شود تا موفق به پیشبرد اهداف خود و مطالبات جامعه شوند.

امروز سه شنبه نشست خبری مطالبه گری برای انتخاب وزیر زن با حضور فائزه هاشمی، فاطمه راکعی، آذر منصوری، طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر و سمیه طهماسبی در دفتر نشر معارف انقلاب برگزار شد.

در این جلسه «طیبه سیاوشی» عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور ۱۷ نماینده زن، شاهد بیشترین تعداد نماینده زن در مجالس شورای اسلامی پس از نقلاب هستیم، گفت: در این مجلس تلاش بسیاری شد تا سهم زنان از قدرت گرفته شود و از توانمندی نیمی از جامعه بهره برداری بیشتری شود. از جمله نتایج این تلاش ها گنجاندن ماده ۱۰۱ در برنامه ششم توسعه است.

وی با بیان اینکه دولت بهتر است برای وزارت آموزش و پرورش وزیر زن انتخاب کند گفت: علاوه بر اینکه در مقطع کنونی این وزارتخانه وزیر ندارد و دولت موظف به انتخاب یک وزیر است، باید بدانیم که بیشترین شاغلان زن در سطح کشور در وزارت آموزش و پرورش فعالیت دارند. این مساله جدا از این است که بیشترین کارمندان این وزارتخانه را هم زنان تشکیل می دهند. توجه به این نکته بسیار مهم است که حضور یک زن توانمند در راس این وزارتخانه به چه مقدار می تواند در امور کمک رسان باشد.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: طی تحقیقات سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳، ثابت شده است که در کشورهای جهان با بالا رفتن سهم اشتغال زنان، شاهد کاهش میزان فساد بوده ایم. به همین دلیل به دولت بارها توصیه به استفاده از زنان در رده های مختلف مدیریتی کرده ایم که چندان موفق نبوده ایم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای دولت آقای روحانی این فرصت جزو آخرین فرصت ها برای انتخاب وزیر زن است و باید مسئولان دولت توجه داشته باشند که حضور یک زن در هیئت دولت، برای آنها صرفا یک انتخاب نیست، بلکه یک امر ضروری محسوب می شود تا موفق به پیشبرد اهداف خود و مطالبات جامعه شوند.

وی تاکید کرد: تایید تشکیل وزارت جدید میراث فرهنگی و گردشگری توسط شورای نگهبان هم فرصت دیگری برای دولت است تا از حضور بیشتر زنان در کابینه بهره ببرد.

** انتخاب وزیر زن یک بحث جنسیتی نیست

«سیده فاطمه ذوالقدر» دیگر نماینده مجلس  نیز در نشست خبری مطالبه گری برای انتخاب وزیر زن به بیان نظرات خود پرداخت.

وی با اشاره به حضور پر تعداد زنان در رده های ارشد مدیریتی اغلب کشورهای منطقه از جمله امارات، ترکیه، سوریه و مصر افزود: هرچند رئیس جمهوری در ابتدای دولت دوازدهم دستور دادند تا برای معاونت گردشگری یک زن انتخاب شود، اما این اقدام انجام نشد و در نهایت فقط در کتابخانه ملی شاهد حضور یک زن هستیم.

وی تصریح کرد: بحث از انتخاب وزیر زن یک بحث جنسیتی نیست، بلکه ما از تساوی همگان برابر قانون سخن می گوییم. متاسفانه در کشور مانع رشد زنان شده اند و به همین دلیل امروز گزینه های زیادی برای مسئولیت های ارشد کشوری نداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha