مهلت ارسال اثر به طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر تمدید شد

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از تمدید زمان ارسال آثار اولیه به دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر تا ۲۵ مردادماه سال جاری خبر داد.

ابراهیم حیدری گفت: نظر به استقبال شهرها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های کشور مبنی بر تمدید مهلت ارسال آثار اولیه به دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، این موضوع در جلسه شورای برنامه‌ریزی مطرح و با موافقت معاون امور هنری وزارت، مهلت ارسال آثار تا ۲۵ مردادماه سال جاری تمدید شد.

وی افزود: طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از جمله طرح هایی است مبتنی بر توجه به ظرفیت های بومی و محلی در حوزه فرهنگ و هنر که توسط معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری تعداد دیگری از نهادها و دستگاه های همکار طراحی شده است و در ۱۰ رشته موضوعی (هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، مد و لباس، هنرهای صناعی و سنتی، ادبیات، رسانه و مطبوعات، بازی‌های رایانه‌ای، سینما، چاپ و بسته‌بندی) و چندین رشته زیر موضوع، شهرهای خلاق شناسایی و پس از آن مجموعه ای از شبکه شهرهای خلاق در حوزه های مختلف معرفی می شوند که این شبکه ها به عنوان بازوان اجرایی و برنامه ریزی حوزه فرهنگ و هنر خواهند بود و می توانند در رونق بخشی به حوزه های کسب و کارهای فرهنگ و هنر تاثیرگذار باشند.

جهت اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر مراجعه کنند.

همچنین بر اساس اعلام دبیرخانه این طرح از پوستر طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر نیز رونمایی شد.

نتیجه داوری طراحی پوستر طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که فراخوان آن در تیرماه عمومی شده بود، با رای هیات داوران انتخاب و رونمایی شد.

هیات داوران انتخاب پوستر طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از میان ۱۰ پوستر راه یافته به مرحله نهایی این فراخوان، پوستر آقای احمد وجدان نژاد را به عنوان پوستر برگزیده شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر انتخاب و معرفی کرد.

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را با نگاه آینده محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی  اسلامی و تقویت و کاربردی سازی زیرساخت های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجرا می گذارد. پرونده هر شهر در زمینه های حوزه فرهنگی و هنری که با همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن های فرهنگی و هنری شهر ارائه می شود، مبنای شرکت در این طرح است.

کمک به برنامه ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران؛ کشف، جذب، و پرورش فعالیت ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش، و پایدار بومی؛ ساماندهی و بهره گیری از امکانات و ظرفیت های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی  اسلامی؛ تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت های مردمی در فرهنگ؛ تبادل تجربه ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران؛ و توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق از اهداف اصلی این طرح برشمرده شده اند.

شیوه اجرایی این طرح از این قرار است: در مرحله نخست لازم است هر شهر حداکثرتا ۲۵ مردادماه ۱۳۹۸در یکی از حوزه های فرهنگی و هنری و بر اساس پیشینه، زیرساخت ها و ظرفیت های فنی و انسانی در دسترس، اعلام آمادگی می کند. برای این کار باید فرم های مربوطه را تکمیل و به امضاهای لازم رسانده و طی نامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیرخانه مرکزی ارسال کند.

در مرحله دوم، پس از ثبت درخواست اولیه و از نیمه دوم تابستان۱۳۹۸ از کارشناسان، فعالان، مدیران به نمایندگی از هر شهر دعوت خواهد شد که برای شرکت در دوره های کارگاهی تخصصی و بحث و تبادل نظر پیرامون اصول و شیوه های توسعه رشته های مختلف فرهنگی و هنری شرکت کنند.

در مرحله سوم، پس از بازگشت نیروهای آموزش دیده، هر شهر، برنامه ها و فعالیت های خود را برای توسعه رشته اعلام شده، تدوین و به دبیرخانه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارسال می کنند.

هیات داوران شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران، بر اساس شاخص های مشخص، از میان پرونده های رسیده، شبکه های شهرهای خلاق هر حوزه موضوعی را شناسایی و طی مراسمی معرفی می کند.

شهری که به عنوان شهر خلاق در یک حوزه موضوعی معرفی شود، علاوه بر عنوانی که دریافت می کند، محور فعالیت های فرهنگی و هنری عمده ملی قرار خواهد گرفت و برای تصدی دوباره این عنوان باید برنامه های تازه ای را برای شرکت در رقابت های جدید ارائه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =