۱۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۶
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83427616
۰ نفر
ایتالیا کشتی های نجات پناهجویان را مجازات می کند

تهران - ایرنا - دولت راستگرای ایتالیا به منظور جلوگیری از تکرار موضوع کشتی نجات آلمانی، قوانینی سختی را برای کشتی های مشابهی که قصد نجات مهاجران از دریای مدیترانه دارند، وضع کرد.

نشریه آلمانی اشپیگل نوشت : براساس مصوبه جدید سنای ایتالیا ، از این پس کشتی هایی که اقدام به آوردن مهاجران غیرقانونی به سواحل این کشور می کنند تا یک میلیون یورو جریمه شده و نهادهای ایتالیایی اجازه می یابند آنها را مصادره کنند.
این قانون به درخواست دولت ائتلافی راستگرای ایتالیا و با قید فوریت در سنای این کشور تصویب شد.

«ماتئو سالوینی» وزیر کشور ایتالیا در واکنش به این مصوبه در توییتر خود نوشت: این قانون قدرت نیروهای امنیت ساحلی ایتالیا را افزایش داده و آنها را برای کنترل بیشتر مرزها تواناتر می کند.
این در حالی است که موضوع کشتی آلمانی «دیده بان دریا» (Sea-Watch) در ماه گذشته میلادی انتقادهای زیادی را متوجه دولت ایتالیا کرد.
این کشتی که حامل دهها مهاجر نجات یافته در دریای مدیترانه بود هفته ها اجازه نزدیک شدن به سواحل ایتالیا را نداشت و پس از آنکه به دلیل شرایط اضطراری بدون مجوز وارد بندر لامپدوسا شد، کاپیتان آن «کارولا راکته» از سوی گارد ساحلی این کشور بازداشت شد.
بازداشت راکته با انتقادهای شدیدی در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی روبرو شد به طوری که «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس جمهوری آلمان گفت: «کسی که زندگی انسان‌ها را نجات می‌دهد نمی‌تواند جنایتکار باشد.»
رئیس جمهوری آلمان همچنین تصریح کرد که از ایتالیا به عنوان یک کشور پایه‌گذار اتحادیه اروپا انتظار می‌رود رویه دیگری را در پیش گیرد. سختگیری پوپولیست های ایتالیایی در مورد پناهجویان بارها با انتقاد دیگر کشورهای اروپایی روبرو شده است.
دولت ایتالیا سال گذشته نیز لایحه امنیتی سختگیرانه‌ای را تصویب کرد که اخراج مهاجران و یا محروم کردن آنان از دریافت شهروندی را آسان می‌کند. ماتئو سالوینی، وزیر کشور دولت راست‌گرای ایتالیا در فیس بوک خود این لایحه را گامی به جلو برای امن‌تر شدن کشورش خواند و افزود که به ایتالیا برای مبارزه با مافیا و قاچاقچیان انسان کمک خواهد کرد.
گفتنی است پس از آنکه پوپولیست های «جنبش ۵ ستاره» و راستگرایان افراطی در حزب «لالیگ» (لیگ شمالی) که احزابی ضد اتحادیه اروپا هستند، در انتخابات پارلمانی ایتالیا پیروز شدند قوانین مهاجرتی سختگیرانه ای را اعمال کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =