۱۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83427548
۱ نفر

برچسب‌ها

اسپیس ایکس وارد بازی ماهواره‌های کوچک می‌شود

تهران- ایرنا- اسپیس ایکس برنامه جدیدی ارائه کرده که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد در هر پرتاب موشک فالکون ۹ مکانی برای ارسال ماهواره خود به فضا رزرو کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، یکی از بزرگترین موانع استارتاپ‌های فناوری فضایی و سایر شرکت‌های کوچک برای تحقیقات، دسترسی به فضا است اما اسپیس ایکس در صدد رفع این مشکل برآمده است. امروز شرکت اسپیس ایکس برنامه‌ای را به نام SmallSat Rideshare اعلام کرده است که به اپراتورهای ماهواره‌های کوچک اجازه می‌دهد تا در هر پرتاب موشک فالکون ۹ مکانی را برای پرتاب ماهواره‌های خود رزرو کنند.

هزینه سفرهایی که بیش از یک سال قبل رزرو شوند از ۲.۵ میلیون دلار برای بارهایی تا حداکثر وزن ۱۵۰ کیلوگرم شروع می‌شود و به ۴.۵ میلیون دلار برای محموله‌هایی با حداکثر وزن ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسد. این هزینه با نزدیک‌تر شدن تاریخ رزرو به تاریخ پرواز افزایش می‌یابد و به ترتیب به سه میلیون و شش میلیون دلار افزایش می‌یابد. در حالی‌که این مبلغ ممکن زیاد به نظر رسد اما  TechCrunch اشاره می‌کند که اکنون کم‌ترین قیمت پرتاب عادی اسپیس ایکس حدود ۵۷ میلیون دلار است.

این برنامه به طور منظم و در زمان‌بندی تعیین شده اجرا می‌شود. به گفته اسپیس ایکس برنامه به طور انعطاف‌پذیر طراحی شده است. به‌طوری‌که بدون در نظر گرفتن اینکه محموله آماده پرتاب است یا خیر، تاریخ پرتاب موشک تغییر نمی‌کند. این در حالی است که اکنون یکی از مهم‌ترین مشکلات ماموریت‌های اشتراکی وابستگی زمان پرتاب موشک به زمان‌بندی و آمادگی محموله مشتری دارد. اما سرویس جدید اسپیس ایکس طوری برنامه‌ریزی شده که درصورت آماده نبودن محموله مشتری برای پرتاب، او می‌تواند بدون نگرانی از پرداخت هزینه دوباره، تاریخ دیگری را رزرو کند.

تابه حال اسپیس ایکس تاریخ انجام سه ماموریت را تایید کرده است، نخستین محموله بین نوامبر ۲۰۲۰ تا مارس۲۰۲۱ میلادی پرتاب خواهد شد. دومین تاریخ در سه ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی اعلام شده و تاریخ سوم نیز در سه ماهه اول ۲۰۲۳ میلادی خواهد بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =