عصری جدید برای عقاب‌های ایرانی

تهران- ایرنا- وزارت دفاع با رونمایی از بمب های هوشمند هواپایه قابلیت جدیدی برای عقاب های تیز پرواز ایرانی ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا، این وزارتخانه صبح امروز سه بمب هوشمند  «بالابان»، «یاسین» و «بالابان» را که توسط سازمان های صنایع دفاع و صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) طراحی و تولید شده اند، رونمایی کرد.

این بمب ها که به وسیله هواپیماهای با سرنشین و پهپاد ها حمل و مورد استفاده قرار می گیرند می توانند به صورت هوشمند عمل کرده و اهداف خود را از فاصله ای طولانی و با دقت بالا مورد هدف قرار دهند.

بمب بالابان

بالابان

بالابان که از بال های تاشو بهره می برد، پس از رها شدن توسط هواپیما، بال های خود را باز می کند و می تواند اهداف خود را در فواصل طولانی منهدم کند.  این بمب که معمولا توسط پهپاد کرار حمل خواهد شد، با توجه به برخورداری از سیستم های هدایتی مبتنی بر INS&GPS از دقت بالایی برای شناسایی و منهدم کردن اهداف برخوردار است.

عملکرد بالابان به این صورت است که مشخصات هدف قبل از پرواز، طرح ریزی و به مجموعه هدایت و کنترل بمب منتقل می شود و پس از رهایی از ارتفاع مورد نظر با استفاده از این داده ها به سمت هدف به پرواز در می آیند و خود را به آن می کوبد.

نمایی از پهپاد کرار

پهپاد کرار که قرار است بمب بالابان را حمل کند، نخستین پهپاد ایرانی دارای موتور توربوجت محسوب می شود که می تواند با سرعت ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی هزار کیلومتری به ماموریت های دور برد اعزام شود.

این پهپاد چهار متری می تواند ۲ بمب ۲۵۰ کیلوگرمی و یا موشک کروز ایرانی را با خود حمل کند و پس از شلیک آنها خود نیز به عنوان یک پهپاد انتحاری عمل کند.

کرار با توجه به سطح مقطعی راداری کم و برد بلندی که دارد می تواند پس از تجهیز به بمب های بالابان می تواند به عنوان یک عقاب تیز پرواز دشمن را در فواصل طولانی غافلگیر کند.

بمب یاسین

یاسین

بمب هدایت شونده برد بلند یاسین که بر روی پهپاد ها و انواع جنگنده های سپاه و ارتش نصب می شود، قادر است به عنوان یک بمب هوشمند، از فاصله بیش از ۵۰ کیلومتری به سمت هدف هدایت شود و آن منهدم کند.

امکان استفاده در تمام شرایط آب و هوایی در روز و شب، افزایش امنیت و ایمنی سامانه  و قابلیت انجام عملیات در برد کوتاه و بلند را از مهمترین ویژگی های این بمب به شمار می روند.

پیش از پرواز مختصات نقطه هدف به سامانه های هدایتی یاسین داده می شود و مختصاتی همچون نقطه رهاسازی و ارتفاع نیز در اختیار خلبان یا اپراتور پهپاد  قرار می گیرد، تا پس از رها شدن بال های خود را باز کند و به سمت هدف به پرواز در آید.

این بمب هوشمند در طول مسیر با استفاده از سطوح کنترلی تعبیه شده روی بال ها و بالک های افقی، مسیر خود را اصلاح و به نقطه هدف اصابت می کند.

بمب قائم جدید

قائم

بمب قائم که نسل های قبلی آن اکنون توسط پهپادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار می گیرد، تا کنون چندین عملیات موفق علیه گروه های تروریستی را به ثبت رسانده است.

این بمب های هوشمند که قابلیت آنها نسبت به نسل های قبلی افزایش پیدا کرده است، از انواع جستجوگرهای حرارتی، مرئی و سیلندری بهره می برند و می توانند اهداف مورد نظر را با دقتی نیم متری منهدم کنند.

سری بمب های قائم که قابل نصب بر روی انواع جنگنده ها، پهپاد ها و بالگرد هستند، در محدوده وسیعی از ارتفاع  ۴ هزار تا ۱۰ هزار پا مورد استفاده قرار می گیرند.

این بهب ها با قابلیت حمل انواع سرجنگی همچون نفوذی و ترکشی معمولا به منظور تخریب استحکامات، انهدام تجمع و انهدام اهداف متحرک به کار می روند.

شاهد ۱۲۹، حماسه و مهاجر ۶ از جمله پهپادهایی هستند که توانایی حمل بمب قائم را دارند.

پهپاد شاهد 129 مجهز به بمب قائم

شاهد ۱۲۹ با مداومت پروازی ۲۴ ساعت و شعاع عملیاتی بیش یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر بر خلاف نمونه‌های مشابه که برای کنترل از سیستم‌های ماهواره‌ای بهره می‌برند، توسط مراکز قابل حمل کنترل زمینی از راه دور هدایت می‌شود.

مصرف سوخت بنزین سوپر توسط موتور «توربوپراپ» این پهپاد هزینه‌های پرواز و مأموریت را نسبت به دیگر پهپاد ها کاهش چشم گیری داده است.

به دلیل مداومت پروازی و ویژگی‌های «شاهد ۱۲۹» مانند توانایی پرواز در شرایط نامساعد جوی ماموریت‌هایی، چون رصد و شناسایی عملیاتی، انهدام مواضع دشمن و عکس برداری از مواضع و انتقال به مرکز فرماندهی برای تصمیم گیری ن‌هایی و جنگال واگذار شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال گذشته برای نخستین بار تصاویر استفاده از پهپاد شاهد ۱۲۹ علیه مواضع گروه‌های تروریستی را به نمایش گذاشت.

سپاه سال گذشته در حمله موشکی و پهپادی به مقر تروریست‌های تکفیری که منجر به هلاکت و زخمی شدن شمار زیادی از تروریست‌ها و سرکردگان جنایت تروریستی اهواز شد از پهپاد شاهد ۱۲۹ استفاده کرد.

مهاجر 6 مجهر به بمب قائم

مهاجر۶ که بمب های قائم ها را حمل می کند با برد عملیاتی ۲۰۰۰ کیلومتر است که در سازمان رزم نیروی زمینی سپاه و اخیرا نیز نیروی زمینی ارتش به منظور پایش مناطق مرزی و در صورت نیاز اجرای عملیات رزمی استفاده می‌شود.

برد بالا، سقف پروازی قابل ملاحظه، مداومت پروازی ۲۴ ساعته با بکارگیری پرنده‌های مشابه، قدرت حمل گلوله‌های با دقت بالا و نقطه زن در روز و شب، قدرت تحمل در شرایط جوی مختلف و بکارگیری آسان در موقعیت جغرافیایی گوناگون ازجمله ویژگی‌های این پرنده است.

پهپاد مسلح حماسه

پهپاد حماسه که می تواند شناسایی، مراقبت و حمله به اهداف را به صورت همزمان انجام دهد، اظ نظر دید راداری، دید اپتیکی و مدت ماندگاری در هوا از توان بالایی برخوردار است.

این پهپاد که مداومت پروازی ۲۴ ساعت دارد، می تواند تا حدود ۴۵ تا ۶۰ کیلوگرم بار حمل کند وو علیه اهداف زمینی و هوایی دست به اقدام بزند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =