مسیر دادرسی اهالی فرهنگ،هنر و رسانه تخصصی‌تر و مطابق شأن آنها رسیدگی می شود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: دادرسی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با تأسیس شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ، هنر و رسانه، به مراتب تخصصی‌تر، کوتاه‌تر و مطابق شأن آنها رسیدگی خواهد شد.

«سید عباس صالحی» روز سه شنبه در آیین گشایش مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف، گفت: با تأسیس این مجتمع، مسیر دادرسی اهالی فرهنگ، هنر رسانه تخصصی تر و کم هزینه تر شده و این روند در مدت کمتری صورت می گیرد.
وی با استقبال از تأسیس این مجتمع ابراز امیدواری کرد که گام های بعدی نیز با ریاست جدید قوه قضائیه به سرعت برداشته شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه، تاثیرگذاری اهالی رسانه را تنها به این بخش محدود ندانست و افزود: افق تاثیرگذاری فرهنگ، هنر و رسانه در جامعه است.
صالحی همچنین موفقیت‌ بسیاری از دانشمندان را متاثر از محصولات فرهنگی از جمله کتاب و مجلات دانست و گفت: همه اجزای زندگی اجتماعی به یکدیگر وابسته است و اگر حوزه فرهنگ و رسانه آرام، خلاق و امن باشد در بخش زندگی اجتماعی آثار خود را نشان خواهد داد.
وی درباره چرایی تأسیس این مجتمع هم، گفت: اهالی رسانه حوزه شخصیتی و منزلت خاص دارند، فضای اصحاب و هنر به اعتبار ویژگی شخصیتی آنها و جایگاه آنان مورد دادرسی قرار بگیرند که البته تناقضی با عدالت ندارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،   یکی از موارد را طولانی بودن فضای دادرسی دانست و گفت: با تأسیس این مجتمع این مدت را کوتاه می کند. همچنین روند دادرسی هزینه بَر است که می توان با تأسیس این مجتمع هزینه برای اهالی رسانه کم و کارآمد شود.
وی یکی از دلایل ایجاد مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را تنوع و تخصصی شدن رشته های حوزه فرهنگ دانست و گفت: ورود عرصه های جدید رسانه نیازمند نگاه قضایی تخصصی تر و با عمق تر هستیم.
وی با بیان اینکه با تأسیس این مجتمع مشکلات اصحاب رسانه در مسیر دادرسی کم می شود، ابراز امیدواری کرد تا شأن و منزلت اصحاب رسانه از این طریق همواره حفظ شود.
صالحی در عین حال اظهارداشت: با فعالیت این مجتمع دستورالعمل را تصحیح تا منجر به اختلاف نشود و از سویی مطالعات پسینی به تکمیل و تصحیح آیین نامه کمک کرده و آن را راحت تر می کند.
وی افزود: حقوق فرهنگ و رسانه به میزان دیگر صنوف تقویت نشده که با تشکیل این مجتمع می تواند تقویت شود.
صالحی گسترش تعامل با قوه قضاییه را به کاهش مشکلات معطوف دانست و گفت: با کارشناسی قضایی تخصصی صنوف فرهنگ و هنر داوری به سمت عدالت می‌رود.

صالحی با اشاره به رویکرد جدید قوه قضاییه گفت: حکم‌هایی که در این اواخر صادر شده مورد تایید افکار عمومی است، ابراز امیدواری کرد: ظرف تطبیق احکام با ظرف اجتماع نزدیک شود.

این مراسم در مجتمع ۲۷شورای حل اختلاف  واقع در خیابان شریعتی برگزار و بصورت نمادین مجتمع شورای حل اختلاف تهران ویژه، فرهنگ، هنر و رسانه با حضور سخنگوی قوه قضاییه افتتاح شد. قرار است مجتمع شورای حل اختلاف تهران ویژه، فرهنگ، هنر و رسانه در خیابان خردمند واقع شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =