ایجاد شهر نمایشگاهی، تدبیر دولت برای «شهر ملی منبت»

همدان_ ایرنا_ سه سال از ثبت ملایر به عنوان شهر ملی منبت می گذرد و حال با توجه به افزایش شمار مسافران و گردشگران به این شهر و لزوم ایجاد زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز برای پایتخت مبل و منبت ایران، فرماندار ویژه ملایر ایجاد شهر نمایشگاهی را برای رسیدن به اهداف مصوب کرد.

معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر روز سه شنبه در نشست هماهنگی سومین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت گفت: برای احداث شهر نمایشگاهی مبل و منبت از ظرفیت چهار دستگاه اجرایی شهرداری برای اخذ مجوز، اوقاف و امور خیریه برای اختصاص زمین، صندوق کارآفرینی امید برای اعطای تسهیلات با بهره کم و شرکت شهرک های صنعتی برای اخذ مجوزهای مورد نیاز باید استفاده کنیم.

قدرت الله ولدی افزود: بخش پنجم این اقدام مهم ورود بخش خصوصی در حوزه صنعت مبل و منبت با پنج تشکل فعال در این هنر صنعت است که به عنوان سهامدار در این شهر نمایشگاهی می توانند سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه دولت نیز در کنار بخش خصوصی کمک های ویژه ای را برای ایجاد شهر نمایشگاهی ارائه می کند بیان کرد: ایجاد مغازه ها و فروشگاه ها در شهر نمایشگاهی باید طبق چارچوب مشخص و با نظر مشاور و طراحی های مناسب باشد.

فرماندار ویژه ملایر با بیان اینکه فعالان این صنعت در ملایر، شهر جوکار و روستای دهنو می توانند در ایجاد این شهر نمایشگاهی سرمایه گذاری کنند و هم سهامدار و هم مغازه دار باشند ادامه داد: ایجاد هتل، محل اقامت، رستوران، کافی شاپ، شهر بازی و سایر امکانات مورد نیاز برای این مجموعه در شهر نمایشگاهی دیده شده است و در صدد ماندگاری شهر نمایشگاهی در ملایر هستیم.

ولدی اظهار داشت: نمایشگاه ها و فروشگاه های مبل و منبت به قوت خود در سطح شهر باقی است، اما می خواهیم در هر فصل و زمانی از سال که خریداران به این ملایر آمدند، با خیال راحت در شهر نمایشگاهی خرید کنند و یک بازار دائمی مبل و منبت با تمامی امکانات داشته باشیم.

وی با تقدیر از همکاری و تلاش های پنج تشکل صنعت مبل و منبت ملایر در برگزاری سومین جشنواره گفت: این پنج تشکل همانند پنج انگشت دست برای ما عمل می کنند و باید با همین روند برای ثبت جهانی منبت حرکت کنیم.

معاون استاندار همدان برگزاری جشنواره را مقدمه ای برای جهانی شدن منبت ملایر عنوان و تاکید کرد: ۱۰ کمیته ای که برای برگزاری جشنواره فعالیت می کنند، باید فعالیت خود را ادامه دهند تا بتوانیم مجوز جهانی شدن منبت را نیز بگیریم.

ولدی با اشاره به در نظر گرفتن تسهیلات با نرخ بهره کم برای خریداران مبل و منبت در ملایر افزود: بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مختص این شهرستان برای این منظور در نظر گرفته شده است که از طریق صندوق کارآفرینی امید پرداخت می شود که سقف زمانی آن تا پایان امسال است.

پرداخت تسهیلات برای خریداران مبل و منبت ملایر

فرماندار ویژه ملایر یادآور شد: به هر خریدار مبل و منبت در ملایر ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات با سود چهار درصد و باز پرداخت ۳۶ ماهه داده می شود و پیش فاکتور را نیز نمایشگاه داران دارای کد شناسایی و مجوز فروش ارائه می دهند.

وی همچنین خودکفایی در تولید چوب و حرکت به سمت جنگل کاری مصنوعی را یک ضرورت برای صنعت مبل و منبت ملایر با توجه به مشکلات مواد اولیه دانست و گفت: در این هنر صنعت با توجه به جهانی شدن منبت باید استاد تربیت کنیم.

ولدی از تشکل های صنعت مبل و منبت ملایر درخواست کرد: سفرهای آموزشی به کشورهای خارجی دارای این صنعت را در دستور کار خود قرار دهید، چراکه سرمایه گذاری در حوزه آموزش خود نوعی سرمایه است.

وی در رابطه با برگزاری باشکوه سومین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت، بر لزوم آذین بندی ویژه در سطح شهر، نصب بنرهای یک شکل، پوشیدن لباس های یک شکل توسط نمایشگاه داران و پذیرایی و برخورد مناسب با مسافران و خریداران در طول ۱۰ روز جشنواره، ساماندهی ورودی های شهر، ترمیم آسفالت ورودی های شهر به ویژه از مسیر اراک به ملایر و آمادگی دستگاه های خدمات رسان برای جلوگیری از قطعی برق و آب تاکید کرد.

معاون استاندار همدان همچنین به حضور یکی از مسئولان عالی رتبه کشوری به عنوان میهمان جشنواره در روز ۲۴ مرداد اشاره کرد و افزود: یک جشن خوب برای این منظور تدارک دیده شده که متولی آن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است و ما نیز کمک می کنیم.

ولدی برگزاری جلسه ای با حضور مدیران کل استان، ایجاد نمایشگاهی از توانمندی های شهرستان و بازدید از نمایشگاه ها و کارگاه های مبل و منبت، بام ملایر، مینی وُرد و موزه لطفعلیان را از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این سفر عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، سومین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت از ۲۱ تا ۲۹ مرداد در این شهرستان برگزار می شود.

۷۵۲۸/۲۰۹۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =