بازدید بیش از ۱۵۰ هزار نفر از موزه های تاریخی و فرهنگی لرستان

خرم آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: بیش از  ۱۵۰هزار نفر در چهار ماهه اول سال جاری از موزه های تاریخی و فرهنگی این استان دیدن کردند.

به گزارش ایرنا، سید امین قاسمی روز چهار شنبه در جمع خبرنگاران افزود: موزه مردم شناسی و باستان شناسی  قلعه فلک الافلاک خرم آباد با ۱۴۳ هزار و ۲۲۲ نفر بازدید به عنوان یکی از پر بازدید ترین اماکن تاریخی و فرهنگی کشور در رده نخست استان لرستان قرار دارد.

وی بیان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۴۰ نفر گردشگر خارجی از موزه مردم شناسی و باستانشناسی قلعه فلک الافلاک دیدن کرده اند.

قاسمی اظهارداشت: با توجه به بارش های ابتدای امسال که باعث جاری شدن سیل و از بین رفتن بخشی از زیرساخت های استان گردید آمار بازدید از موزه ها و جاذبه های تاریخی فرهنگی و طبیعی استان کاهش یافت.

اکنون ۲ موزه باستان شناسی و مردم شناسی در قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد، موزه مردم شناسی الیگودرز، موزه های دلفان و کوهدشت به صورت مشترک با دستگاه های اجرایی، موزه تاریخی بروجرد با همکاری شهرداری و موزه تاریخ طبیعی خرم آباد فعال هستند.

قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده که در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و فلک الافلاک شناخته شده و از یادگارهای شهر کهن شاپورخواست است که بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند.

 وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع شامل هشت برج، ۲ صحن و ۳۰۰ جان پناه بوده که ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و از سنگ، آجر، خشت، ملات، گچ و آهک ساخته شده است.

۲ هزار ۴۶۵ اثر تاریخی در استان به ثبت ملی رسیده است.

۷۲۶۹/۷۲۷۳

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha