۱۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۹
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83427340
۰ نفر

برچسب‌ها

شبه نظامیان الیزه در خیابان های فرانسه

تهران - ایرنا - پلیس فرانسه، در مواجه با چالش کمبود نیرو برای برخورد با معترضان، برای خاموش کردن اعتراض های نانت دست به دامن شبه نظامیان شد.

ویدئوهای همرسانی شده در فضای مجازی نشان می دهد که در اعتراض های سی و هشتمین شنبه سیاه جلیقه زردها، شبه نظامیان فرانسوی که از آن ها به عنوان شبه نظامیان طرفدار مکرون(Macronarde) نام برده شده برای برخورد با تظاهرکنندگان و معترضان در خیابان های نانت جولان می دهند.

در یکی از ویدئوها، یک شبه نظامی در برخوردی بسیار خشن با معترض فرانسوی مشاهده می شود.

این ویدئو که تاکنون حدود 60هزار بار دیده شده شبه نظامیان فرانسوی را با لباس های سفید و سیاه در کنار نیروهای پلیس برای سرکوب اعتراض ها نشان می دهد.

 ویدئویی دیگر از تظاهرات شنبه گذشته در نانت هم نشان می دهد که علاوه بر جلیقه زردها، خبرنگاران فرانسوی هم از خشونت های شبه نظامیان در امان نمانده اند.


در بخشی از این ویدئو هم که تاکنون نزدیک به 144هزار بازدیدکننده داشته، خبرنگاری مشاهده می شود که به سمت او فلش بال پرتاب شده و در انتقاد به این اقدام با وجود بالا بردن دست های خود در حال حرکت به سمت نیروهای شبه نظامی، به شدت مورد ضرب و شتم این نیروها قرار می گیرد.

نیروهای شبه نظامی با بازوبندهای سرخ پس از ضرب و شتم او به سمت معترضان و خبرنگاران شلیک و نارنجک پرتاب می کنند.

در این ویدئو همچنین یکی از نیروهای پلیس دیده می شود که چندین بار از گاز اشک آور علیه یک شهروند زن فرانسوی استفاده می کند. این اقدام پلیس با واکنش یک خبرنگار زن و یک خبرنگار مرد و یک فردی که ظاهرا" توریست است، مواجه می شود.

همچنین در این ویدئو معترضان فریاد می زنند که یک نفر از معترضان مجروح شده است.

در بخشی از این ویدئو یکی از نیروهای پلیس در حال پخش تصاویری روی "اسنپ چت" مشاهده می شود که خطاب به جلیقه زردها می گوید: "دهانشان را می شکند."

شبه نظامی های فرانسه(Milice) یک سازمان سیاسی است که از آن به عنوان پلیس سیاسی هم نام برده می شود.

شنبه گذشته سوم اوت، جلیقه زردها در شهر نانت برای ادای احترام به «استیو مایا کانیچو» قربانی اخیر خشونت پلیس در این شهر به خیابان ها آمدند؛ این اعتراض ها با خشونت و درگیری پلیس با تظاهرکنندگان مواجه شد.

جسد این جوان 24ساله، سه شنبه هفته گذشته(هشتم مرداد/30ژوئیه) در سواحل لوآر پیدا شد. وی در شامگاه 21 ژوئیه (سی ام تیر)هنگام حضور در یک کنسرت در سواحل لوآر- مکانی که نیروهای پلیس فرانسه آنجا حضور داشتند- ناپدید شده بود.

مراسم ادای احترام به کانیچو با فراخوان تظاهرات گسترده در فرانسه برای محکوم کردن خشونت پلیس همزمان شد که در جریان آن صدها نفر در شهر نانت شرکت کردند.

گروه های مدافع حقوق بشر پیش تر از مقام های فرانسوی به دلیل استفاده بیش از حد از زور و سلاح های کنترل کننده جمعیت در جریان اعتراض های جلیقه زردها انتقاد کرده اند.

در جریان اعتراض های مردمی فرانسه که از ۲۶ آبان ۹۷ با حضور ۳۰۰ هزار معترض خیابانی آغاز شد، نزدیک به 10هزار و 500 تجمع در سراسر این کشور برگزار شده است.

مرگ کانیچو، خشم و انزجار از رفتار پلیس فرانسه را زنده کرده است.

بر اساس نظرسنجی موسسه "ایفوپ" که روز یکشنبه بدنبال مداخله پلیس فرانسه در جریان برگزاری جشنواره موسیقی در شامگاه 21 ژوئیه در شهر نانت در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" فرانسه منتشر شده، عملکرد پلیس فرانسه توسط 68 درصد مردم این کشور "موثر" تلقی شده اما از طرف دیگر، عملکرد پلیس در میان 20 درصد فرانسوی ها "نگرانی" را برانگیخته است.

به اذعان شرکت کنندگان به دلیل پرتاب گاز اشک آور، برخی از آنها بینایی خود را از دست داده اند؛ علاوه بر این، در جریان خشونت های پلیس 24 نفر در فرانسه بینایی خود را از ناحیه یک یا 2 چشم از دست داده اند.

با کشته شدن استیو، تعداد کشته های 9 ماه اعتراض جلیقه زردها در فرانسه هم به رقم 11رسیده است.

به دنبال حوادث اخیر در نانت، بازرسی عمومی پلیس در گزارش روز سه شنبه گذشته خود ادعا کرد که ارتباطی بین مداخله پلیس و ناپدید شدن کانیچو در نانت وجود ندارد.

با این حال «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه خواستار تحقیقات بازرسی عمومی دولت در این ارتباط شد.

روز جمعه گذشته، وزیر کشور فرانسه هم با اذعان دوباره به استفاده پلیس از گاز اشک آور گفت که این اقدام سئوال برانگیز است.

پلیس سکوت خود درباره مرگ کانیچو را شکست

لوموند روز سه شنبه نوشت: اختلاف نظرها درباره گزارش بازرسی عمومی پلیس ملی (IGPN) در مورد مرگ استیو مایا کانیچو به حدی است که روسای آن برای توجیه تحقیقات اداری از سکوت خارج شدند.

«بریژیت ژولین» ( Brigitte Jullien) رئیس خدمات بازرسی پلیس ملی فرانسه و ریاست پلیس پاریس و «دیوید شانترو» ( David Chantreux ) مسوول واحد هماهنگی تحقیقات، روز یکشنبه در ستون روزنامه "لیبراسیون" از تحقیقات 9صفحه ای منتشر شده در این ارتباط دفاع کردند.

لوموند به نقل از بازرسی عمومی پلیس (خدمات بازرسی پلیس ملی فرانسه و ریاست پلیس پاریس) نوشت که گفته اند "قصد تبرئه جوئی از آنچه رخ داده است را ندارند."

شانترو گفته که این(تحقیقات) پایان داستان نیست و قصد نداریم آنچه رخ داده است را توجیه کنیم.

او می گوید: نمی گوییم که ارتباطی بین مرگ استیو و مداخله پلیس وجود ندارد یا این که قربانی به علت دیگری مرده است بلکه به سادگی می گوید که ما این مساله با استفاده از ابزار تحقیق اداری ثابت نشده است.

یک پرونده قضایی در ارتباط با مرگ استیو توسط دادستانی نانت در روز سی ام ژوئیه(روز پیدا شدن جسد) گشوده شده است.

ژولین تحقیقات پلیس در این ارتباط را "پیش تحقیقات" خوانده است. او گفته استفاده از پلیس در مقابل پرتاب معترضان قانونی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =