۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 1101
کد خبر: 83427117
۰ نفر

برچسب‌ها

«استعدادیابی» تدبیر اُمید بخش وزارت ورزش

تهران- ایرنا- فراگیر شدن ورزش و اهمیت جایگاه آن در مناسبات جهانی و کسب موفقیت کشورها در رویدادهای بین المللی ورزشی، نمادی از ثبات و توانمندی های همه جانبه آن کشورها به شمار رفته و عزم دولتمردان را جزم می‌کند تا با سرمایه گذاری در ورزش قهرمانی و حرفه ای بر اقتدار کشور خود بیافزایند؛ اما «استعدادیابی» به عنوان صندوق سرمایه گذاری توسعه ورزشی نسخه اول و آخر این راه خواهد بود.

موفقیت ورزش قهرمانی در گرو عواملی نظیر استعداد ذاتی مناسب، شرایط روانی مطلوب و تسلط به مهارت‌های تکنیکی خلاصه می‌شود. با توجه به اهمیت و ضرورت ورزش قهرمانی و تاثیر این امر بر شناسایی ملت‌ها و فرهنگ آنان و ضرورتی که این مساله بر روابط دیپلماتیک کشورها دارد، امروزه توجه به استعدادیابی پایه ورزشی در سطح کودکان و نوجوانان به خوبی احساس می‌شود.

ورزش ایران هم در این زمینه مستثنی نیست و برای بقای خود باید به این سمت گام بردارد زیرا  کشف افراد با استعداد و گزینش آنها در سنین پایین و سپس هدایت، کنترل و ارزیابی آنها در صعود به بالاترین سطح از مهارت اهمیت زیادی دارد و امروزه، کشورها دریافته اند که توسعه ورزش قهرمانی و بهره گیری از مزایای مستقیم و غیر مستقیم آن بدون برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب میسر نیست و با پیشرفت علم و صنعتی شدن ورزش در دنیا، پدیده مدیریت استعدادیابی هم بیش از پیش مورد توجه همگان در عرصه ورزش مدرن قرار گرفته است.

حال با توجه به پیشینه این موضوع در ورزش ایران باید گفت که مساله استعدادیابی به عنوان یک طرح ملی از سال های گذشته مطرح شده است اما وزارت نوپای ورزش و جوانان در سال ۹۵ در نخستین گام جدی با تدوین نظام جامع استعدادیابی ورزش کشور و ابلاغ تاسیس کانون‌های استعدادیابی ورزشی با هدف نهادینه کردن توسعه پایدار، ارتقاء ورزش قهرمانی از طریق گسترش و بهبود فعالیت‌های مربوط به فرآیندهای نظام ملی استعدادیابی، توسعه قابلیت های جسمانی، پرورش استعدادهای ورزشی و استفاده از فناوری های نوین ورزشی برای کشف و شناسایی مستعدین ورزشی و برگزاری جشنواره همگانی استعدادیابی در ۳۱ استان در آبان همان سال مسئولیت آن را برعهده گرفت.  

با توجه به اینکه استعدادیابی فرایندی علمی و هدفمند است، کودکان و نوجوانان از طریق برخی آزمون‌ها و معیارهای استاندارد ارزیابی می‌شوند و با شرکت در رشته‌های ورزشی مناسب که امید موفقیت بیشتری از آنها می‌رود، تشویق و هدایت شده ور برآورد میزان ماندگاری و ادامه کار این مستعدان ورزشی صورت می‌گیرد.

یکی از ملاکهای شناسایی استعدادها به شیوه مستقیم از طریق مشاهده حضوری متخصصان در رویدادهای ملی و استانی است که ورزشکار نوجوان و جوان شناسایی می شود؛  همان کاری که  دفتر استعدادیابی ورزشی این وزاتخانه ماموریت یافت تا با سیاست‌گذاری متناسب با شاخص های مورد نظر و با در اختیار گذاشتن فدراسیون های ورزشی جدی‌تر به آن بپردازد. به همین منظور در سال ۹۷ با برپایی نخستین المپیاد ورزشی با مشارکت ۳۷ فدراسیون و مشارکت ۱۸ هزار و ۴۹ ورزشکار در ۲ بخش دختران و پسران ۲ هزار و ۳۲۱ مستعد در رشته های مختلف شناسایی شدند که این حجم از افراد کم هم نیست.

هرچند وزارت ورزش و جوانان در این طرح ملی گام خوبی را آغاز کرده است اما حفظ و نظارت و حمایت از این استعدادها برعهده فدراسیون های ورزشی است تا به طور تخصصی‌تر در بازسازی تیم‌های ملی سرمایه گذاری کنند چرا که ادامه و تداوم آن می‌تواند ذخیره افتخارات ورزش کشور را در عرصه بین المللی برای ارتقا جایگاه کشور و افزایش سطح مناسبات و تعاملات دوچندان کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =