سامانه تدارکات الکترونیکی دولت جلوی فساد در مناقصات را می‌گیرد

تهران- ایرنا-نماینده جامعه مهندسین مشاور ایران گفت:با استفاده از سامانه ستاد(سامانه تدارکات الکترونیکی دولت)، وقوع فساد در برگزاری مناقصات چه در حوزه مهندسین مشاور و چه در حوزه پیمانکاران گرفته می‌شود.

«مهرداد اشتری» در حاشیه همایش سامانه تدارکات الکترونیکی دولت به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: مهمترین نقطه قوت استفاده از سامانه ستاد گسترش شفافیت، امنیت و مبارزه با فساد است.
وی اضافه کرد:مطالبه بخش خصوصی مبارزه با شفافیت است و وقتی از این سامانه استفاده می کنیم جلوی فساد اداری و پنهان کاری گرفته می شود.
اشتری گفت: از نظر جامعه مهندسین مشاور ایران به عنوان بخش خصوصی، هر فعالیت الکترونیکی که منجر به شفافیت شود قابل اعتماد است و حتما سعی می کنیم از آن استفاده کنیم.
به گفته ی وی تنها مشکل این سامانه که دو سال از آغازبکار آن می گذرد، سرعت کم و به روز نبودن با سیستم های یارانه ای و نرم افزارهای مربوطه است.
اشتری گفت: البته اشکالات جامعه مهندسین مشاور به این سامانه قابل حل شدن است.
وی در خصوص ضریب امنیت این سامانه در جلوگیری از لو رفتن رقم مناقصات نیز گفت:با سیستم کدگذاری امنیتی اطلاعت این سامانه قابل لو رفتن نیست.
هیات دولت دو سال قبل مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه کلیه معاملات دولتی باید از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت(ستاد ایران) انجام شود.
به این معنا که دستگاه‌های دولتی حتی برای خریدهای کوچک خود هم باید از این سامانه استعلام بگیرند و بر اساس پاسخ استعلام نیازهای سازمانی خود را تامین کنند.
از آنجاییکه مناقصات عمرانی همیشه محل حرف و حدیث بوده است الزام جدید دولت این است که پروژه‌های احداث نیز همین روند را طی کنند.
الزام دولت برای مناقصه گذار(دستگاههای دولتی) و مناقصه گر (شرکت‌های خصوصی)  از طریق این سامانه باعث شد که امروز جلسه ای با حضور رییس سامانه تدارکات و نمایندگان بخش خصوصی در محل ساختمان جامعه مهندسین مشاور کشور برگزار شود.
این سامانه یکسری مزایا و معایبی دارد که در جلسه امروز به طرح مشکلات و نقاط قوت وضعف این سامانه پرداخته شد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha