دلایل تحریم ظریف از نگاه رسانه های داخلی

تهران- ایرنا-رسانه های داخلی با اشاره به اقدام خلاف عرف و قوانین بین المللی آمریکا در قرار دادن نام «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در فهرست افراد تحریم شده دلایل این تحریم را مورد واکاوی قرار دادند.

وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه گذشته در اطلاعیه ای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریمی خود قرار داد. دلیل تحریم وزیر امور خارجه ایران، تبعیت مستقیم یا غیرمستقیم از رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام شده است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ رسانه های داخلی امروز 14 مرداد علیرغم روزهای گذشته به موضوع تحریم ظریف توجه کمتری نشان داده اند. این رسانه ها متناقض بودن این اقدام آمریکا با ادعاهایی مبتنی بر"استقبال از مذاکره" را بررسی کردند.

رسانه های اصلاح طلب ضمن گلایه از منتقدان ظریف با توجه به حمایت شرایط حساس کنونی به ماجرای دیدار وزیر خارجه کشورمان با "رند پال" سناتور آمریکایی پرداخته اند.

رسانه های اصولگرا نیز اگرچه اقدام آمریکا را نسنجیده و دور از عرف دیپلماتیک و غیرقانونی دانستند و به محورهایی چون ادعای فوق محرمانه بودن محتوای دیدار سناتورآمریکایی با ظریف و تحریم ظریف  به دلیل دیدار وی با "رند پال" سناتور آمریکایی پرداختند.

رسانه های اصلاح طلب

برخی از گزاره ها و عبارت هایی که رسانه های منسوب به این طیف سیاسی در گزارش های خود به کار برده اند، عبارتند از: در حساس‌ترین شرایط که وزارت خارجه نیاز به حمایت یکپارچه دارد، انگار چندان هم از تحریم وزیر امورخارجه از سوی آمریکا ناراحت نشدند؛ آمریکا کل کشور را تحریم کرده است، دیگر با چه کسی می‌خواهد گفت وگو کند؛ اگر ظریف کاره‌ای نیست و اختیاری ندارد چرا تحریمش می‌کنید؟؛ قرار دادن مذاکره کننده ارشد یک کشور در فهرست تحریم ها، اقدامی غیرعادی محسوب می شود.

جزییاتی از دیدار سناتور آمریکایی با ظریف

روزنامه ایران می نویسد: «رند پال» سناتورمعروف آمریکایی  و یکی از چهره‌های بسیار نزدیک به دونالد ترامپ بعد از دیدار اخیری که با محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران در نیویورک داشت، به این واقعیت اعتراف کرد که دولت آمریکا با ادامه رویکرد کنونی‌اش در قبال جمهوری اسلامی راه به جایی نخواهد برد. پال بدون آنکه به جزئیات این گفت ‌وگوی محرمانه اشاره کند، این نکته را مورد تأکید قرار داد که انتظار ترامپ از ایران برای توقف کامل غنی‌سازی و همچنین توافق بر سر موشک‌های بالستیکش غیر واقع‌بینانه است.

ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا می افزاید: این سناتور جمهوریخواه آمریکایی درباره تلاش‌هایش برای برقراری ارتباط با مقامات ایرانی و دیدار با ظریف گفت: «من نمی‌توانم چیزی بگویم. این کاملاً محرمانه است. اگر بگویم چه حرف‌هایی رد و بدل شده، دیگرمحرمانه نخواهد بود.....»

پال درباره درخواست آمریکا از ایران برای گفت‌وگو پیرامون برنامه‌های موشکی‌اش گفت: «من فکر می‌کنم که بخش دشوارتر گفت‌ وگو با ایران درباره موشک‌های بالستیک است که در توافق هسته‌ای گنجانده نشده بود. موضوعی که بشدت مورد انتقاد رئیس جمهوری و سایرین بود. مسأله اینجاست که باید این را درک کرد، ایران به دنبال موشک‌های بالستیک می‌رود چون دشمنان منطقه‌ای دارد.

ابراز خوشحالی منتقدان از تحریم ظریف

روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان "ظریف در حلقه مخالفان" می نویسد: «بنده هیات مذاکره‌کننده را- همین دوستانی که این مدت این زحمات را بر دوش گرفته‌اند- هم امین می‌دانم، هم غیور می‌دانم، هم شجاع می‌دانم، هم متدین می‌دانم؛ این را همه بدانند.» هرچند این جملات را بالاترین مقام کشور در سال 94 درباره وزیر امورخارجه یعنی محمدجواد ظریف بر زبان رانده‌اند اما گویا منتقدانی که چشم‌شان را بر واقعیت بسته‌اند، هنوز نمی‌خواهند این را بدانند برای همین توپخانه‌شان هر روز به یک بهانه‌ای علیه ظریف فعال می‌شود؛ موضوعی که باعث شد برای چندمین بار رهبری حمایتش از دستگاه دیپلماسی و شخص وزیر را اعلام کند. حدود دو هفته پیش بود که وقتی انتقادات به وزیر امورخارجه درباره برجام و اینستکس به اوج خود رسیده بود، رهبری در جمع مسوولان نظام بیان کردند: «وزیر امور خارجه که واقعا زحمت هم می‌کشد و ملاحظات دیپلماتیک هم دارد به صراحت از عمل نکردن اروپایی‌ها حتی به یکی از تعهدات‌شان سخن می‌گوید».

با وجود مرور همه این حرف‌ها و توصیه‌ها اما به قول علی مطهری «مدعیان انقلابی‌گری» در حساس‌ترین شرایط که وزارت خارجه نیاز به حمایت یکپارچه دارد به جای حمایت انگار چندان هم از تحریم وزیر امورخارجه از سوی آمریکا ناراحت نشدند و چه بسا لبخندی هم گوشه‌ لب‌های‌شان نقش بست.

اعتماد افزود: رسانه‌های اصولگرا که از همان روزهای روی کار آمدن حسن روحانی در سال 92 درفش مخالفت با وزارت خارجه را به دست گرفته بودند تا امروز هر بار پای مخالفت با وزارت امورخارجه باشد از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده‌اند.

مسدود شدن راه دیپلماسی با تحریم ظریف

روزنامه مردم سالاری درگزارشی به اظهارنظر «علیرضا رحیمی» درباره تحریم ظریف پرداخت و در این باره  به نقل از ایسنا نوشت: علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تحریم ظریف را از ابلهانه‌ترین تصمیمات آمریکا عنوان و خاطرنشان کرد: این اقدام بار دیگر بی‌اعتباری آمریکا را در حوزه دیپلماسی به نمایش گذاشت و باعث تنفر بیشتر افکار عمومی دنیا از سیاست‌های دوگانه آمریکا در حوزه تحریم و دیپلماسی می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه تحریم ظریف از نظر دیپلماتیک، سیاسی و حقوقی تصمیم سخیفی به حساب می‌آید، گفت: آنچه برای ما مهم است حضور در مجامع بین‌المللی است و مجامع بین‌المللی مثل سازمان ملل که در نیویورک و واشنگتن قرار دارند باید دسترسی آزاد برای همه دیپلمات‌های دنیا را فراهم کنند.

 تحریم نشدن ظریف به شرط قبول پیشنهاد مذاکره با ترامپ

تارنمای انتخاب با اشاره به نشست خبری ظریف به مناسبت روز خبرنگار به نقل از وی  نوشت: در سفرم به نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر آن که پیشنهاد آن‌ها را بپذیرم. ظریف با بیان این که قصد ندارد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شود گفت : تعهد محضری می‌دهم که سال ۱۴۰۰ در خانه هستم و یا در دانشگاه.

در بخش دیگری از این گزارش به نقل از ظریف می خوانیم: ما با مردم آمریکا درگیری نداریم. دیروز بسیار متاسف شدیم که مردم آمریکا گرفتار فرهنگ هفت تیرکشی و قلدری و زورمداری و تقدیس خشونت شده‌اند. فرهنگی که کشتار مردم بی گناه را تقدیس می‌کند و از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می‌کند، یک فرهنگ موفقی نیست. برای همین است که مجبورند تحریم کنند. مسئولین را تحریم کنند، رهبری معظم را تحریم کنند و خدمتگزار کوچکی را تحریم کنند. این تفاوت دو گفتمانی است که یک مسیر محتومی را پیش می‌رود.

علت تحریم ظریف از نگاه کارشناسان روابط بین الملل

فرارو می نویسد: آمریکا کل کشور را تحریم کرده است دیگر با چه کسی می‌خواهد گفتگو کند؟ تحریم ظریف نشان دهنده این است که رفتار غیر منطقی و خصومت آمیز بولتون بر کاخ سفید حاکم است.

در حالی که چهار روز از تحریم ظریف می‌گذرد، هنوز بحث میان هواداران و منتقدان گرم است. بحث آنقدر داغ شد که حتی خود ظریف در اینستاگرام شروع به صحبت با منتقدان و طرفدارانش کرد.

«محسن جلیلوند» تحلیلگر مسائل بین‌الملل و استاد دانشگاه معتقد است «برخلاف نظری که می‌گویند آمریکا می‌خواهد ظریف را به سمت اروپا سوق دهد، قصد آمریکایی ‌ها از تحریم ظریف بیشتر این است که یک اقدام نمادین انجام دهند».

 این استاد دانشگاه در مورد علت تحریم ظریف به فرارو گفت: اینطور که خود آمریکایی ‌ها اظهار می‌کنند ظریف کلا کاره‌ای نیست. این سخن پارادوکسیال است. اگر ظریف کاره‌ای نیست و اختیاری ندارد چرا تحریمش می‌کنید؟ اگر حرف او موثر نیست چرا باید شامل تحریم‌های آمریکا شود؟ البته از طرف دیگر تحریم ظریف یک اقدام نمادین است. این اولین بار است که وزیر خارجه یک کشور را تحریم می‌کنند.

 همچنین «محمد مرندی» استاد دانشگاه تهران و کارشناس آمریکا در مورد هدف آمریکا از تحریم ظریف به فرارو گفت: آمریکایی ‌ها در سیاست فشار حداکثری به اهداف مورد نظر نرسیدند. به ویژه اینکه بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی بعضی از کشورهای همسایه مثل امارات سعی کردند رفتار معقول تری داشته باشند. وقتی این سیاست شکست خورد آمریکایی ‌ها از طریق بریتانیا اقدام به توقیف نفتکش ایرانی کردند که در این مورد هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز روند آمریکا را متوقف کرد.

او ادامه داد: تحریم ظریف هم نوعی واکنش به اقدامات ایران محسوب می‌شود. البته این اقدام به ضرر آمریکایی هاست، چون افکار عمومی و دستگاه سیاست خارجی کشورهای مختلف قطعا از چنین رفتارهایی ناخرسند خواهد بود.

نامه نیوز درباره این که چرا ظریف تحریم شد؟ نوشت: «رابرت هانتر» در لوبلاگ نوشت که وزارت خزانه داری آمریکا این هفته به درخواست وزارت خارجه تحریم هایی را علیه آقای جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعمال کرد. این اقدام تلافی جویانه ظاهرا در راستای کمپین فشارحداکثری ترامپ علیه جمهوری اسلامی انجام شد.

 نامه نیوز به نقل از انتخاب افزود: قضیه آقای ظریف فرق می کند. قرار دادن مذاکره کننده ارشد یک کشور در فهرست تحریم ها، اقدامی غیرعادی محسوب می شود. در واقع این اقدام نقض مستقیم رویه های دیپلماتیک و همچنین ماده 31 کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین است.

 اما در صورتی که آقای ترامپ به دنبال مذاکره با ایران است، چرا دست به این اقدام زد؟ این اقدام بدون شک باعث تضعیف جایگاه میانه روها در نظام سیاسی ایران خواهد شد که به دنبال راهی برای خروج از بحران دیپلماتیک کنونی با غرب هستند. در مقابل، تندروهای ایران ظاهرا اهمیتی برای خطرات پیش رو قائل نیستند.

رسانه های اصولگرا

به برخی از گزاره ها و عبارت های  به کار رفته در اخبار و گزارش های این رسانه ها اشاره می شود: آقای ظریف محترم است قبول، اما شرافتا قهرمان ملی هست؟!؛ «فوق‌محرمانه» دانستن این دیدار فقط از جنبه «افشانشدن درخواست‌های احمقانه احتمالی» کاربرد دارد.  

 علت تحریم ظریف دیدار وی با سناتور آمریکایی است

 روزنامه کیهان در ستون یادداشت روز با عنوان "چندملاحظه درباره تحریم غیرقانونی‌آقای ظریف"می نویسد: یکی از اصلی‌ترین و بزرگترین حربه‌های «عاملان وضع موجود» برای حمله به رقبا، تکیه بر تحریم‌های دشمن بوده است. یعنی برای اینکه بگویند رقبای سیاسی شان ناتوانند، تحریم‌هایی را که در دوران مسئولیتشان اعمال شده بود، یک به یک می‌شمردند؛ هر چه تحریم‌ها بیشتر بود، حملِ بر ناتوانی بیشتر تحریم شوندگان می‌کردند! این منطق یعنی، هر کس بیشتر تحریم شده باشد، ناتوان‌تر، با زبان دنیا ناآشناتر و در حوزه دیپلماسی بی‌سوادتر است. پیگیری گسترده این منطق غلط، یک پیام ضمنی هم با خود داشت و آن اینکه، آنها هستند که سواد دیپلماسی دارند، توانا هستند و زبان دنیا را بلدند و اگر مردم به آنها رای دهند، تحریم‌ها را با همین توان دیپلماسی و مذاکره از میان برخواهند داشت! صاحبان این منطق با همین ترفند مردم را فریب داده و به قدرت رسیدند. با تحریم ظریف اما ناگهان ورق برگشت. منطق‌شان تبدیل به ضد خود شد! اینجا و حالا دیگر تحریم شدن نشانه بی‌سوادی و ناتوانی نبود. اینجا دیگر بر خلاف قبل، اگر تحریمی صورت می‌گیرد، علت آن بی‌عرضگی و بی‌سوادی تحریم‌شونده نیست، علت در ناتوانی و ترس تحریم‌کننده است! حالا دیگر تحریم شدن «خوب» است، آنقدر خوب که اگر تحریم شوی «قهرمان ملی» می‌شوی!

آقای ظریف محترم است قبول. دیپلمات کشورمان و از خودمان است، این هم قبول. اما شرافتا قهرمان ملی هست؟! «برجام» و «وضعیت موجود» بهترین سند بر شکست سیاست‌های ایشان است، نیست؟ کسی از تحریم ایشان خوشحال نیست الا همان کسانی که چنین ادعایی دارند!

"رمزگشایی از تحریم ظریف" عنوان مطلبی در تارنمای رجا نیوز است که در بخشی از آن آمده است: یازده روز قبل بود که رجانیوز در گزارشی با عنوان «چرا ظریف با نماینده ترامپ دیدار کرد؟» به بررسی دیدار «رندپال» سناتور جمهوریخواه نزدیک به ترامپ با وزیرخارجه کشورمان در نیویورک و در اواخر تیرماه 98 پرداخت و آن را مورد انتقاد قرار داد. حالا خبرها حاکی از این مساله است که همین دیدار با فرستاده ترامپ کار دست ظریف داده و مسبب تحریم وی شده است.

 یک رسانه آمریکایی  بامداد شنبه (به وقت تهران) مدعی شده «رند پال»، سناتور آمریکایی  در دیداری که حدود ۲۰ روز پیش با «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران داشته از او دعوت کرده در کاخ سفید با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند.

رجانیوز اضافه کرد: آنچه از این رخداد مشخص است این است که آمریکا در راستای فشار حداکثری به ایران پروژه دیدار رندپال با ظریف را پیاده کرده تا از او بخواهد در اتاق بیضی شکل با ترامپ دیدار کند، اما با شکست این پروژه و نا امیدی از گرفتن یک عکس یادگاری با نمایندگان جمهوری اسلامی جهت بهره برداری های سیاسی و انتخاباتی پرده نهایی فشار را در تحریم دیپلماسی و سکاندار وزارت خارجه ایران رونمایی کرده است. این رخداد درحالی است که بعیدی نژاد عضو سابق تیم مذاکره کننده و سفیر کنونی ایران در لندن تحریم ظریف را به یک سریال تلویزیونی نسبت می دهند و این مناقشه را با اهداف آلوده سیاسی همراه می کنند.

ادعای فوق محرمانه بودن محتوای دیدار سناتورآمریکایی با ظریف

روزنامه جوان می نویسد: یک روز پس از افشای گزارش‌هایی مبنی بر دعوت از وزیر خارجه ایران به کاخ سفید، رند پال، سناتور جمهوریخواه آمریکا که به نمایندگی از ترامپ با وزیر خارجه ایران در نیویورک دیدار کرده بود، این دیدار را فوق محرمانه خواند و گفت: «نمی‌توانم هیچ حرفی در این باره بزنم.» به نظر می‌رسد این نوعی جنگ روانی برای القای «مذاکره مهم با ظریف» است زیرا موضع جمهوری اسلامی برای مذاکره، آشکار و صریح است. به نظر می‌رسد «فوق‌محرمانه» دانستن این دیدار فقط از جنبه «افشانشدن درخواست‌های احمقانه احتمالی» کاربرد دارد.

جوان افزود: رند پال که دو هفته پیش با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده بود حاضر نشد جزئیات این دیدار را افشا کند. ... این سناتور آمریکایی  محور اصلی گفت ‌وگوی خود با ظریف را مسئله موشکی اعلام کرد و با ابراز امیدواری نسبت به عقب‌نشینی ایران در حوزه موشکی گفت: «من به طور کلی درباره این موضوع که اهداف ما در خصوص دیپلماسی چیست و اینکه ما باید درباره چه چیزی حرف بزنیم، صحبت می‌کنم. به نظر من، همانطوری که توافق ایران که ما قبلاً داشتیم نشان داد، ایرانی‌ها به محدود کردن برنامه غنی‌سازی هسته‌ای‌شان تمایل دارند و واقعاً آماده صحبت کردن درباره این موضوع هستند که آن‌ها هرگز سلاح هسته‌ای نداشته باشند، به نظر من آن‌ها واقعاً در این نقطه قرار دارند و می‌تواند امکان یک توافق دیگری وجود داشته باشد. موضوع سخت‌تر، توافق بر سر موشک بالستیک است. ... »

جوان در ادامه اضافه کرد: این مصاحبه درحالی انجام شده که روز شنبه مجله نیویورکر گزارش داده بود که رند پال طی دیدار با وزیر خارجه ایران در نیویورک، ظریف را برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید دعوت کرد، اما او این دعوت را نپذیرفت.

در سرمقاله روزنامه صبح نو درباره دعوت از ظریف به کاخ ‌سفید آمده است: ماجرا از این قرار است که در جلسه محرمانه رند پال با دکترظریف، طرف آمریکایی  از سخنان وزیر امورخارجه ایران هیجان‌زده می‌شود و می‌گوید بیان این حرف‌ها در جلسه با ترامپ می‌تواند به حل مسائل کمک زیادی کند. دکترظریف هم پس از مشورت به این دعوت پاسخ رد می‌دهد. در پسِ این دعوت و آن رد دعوت چند نکته مستتر است: نکته اول این است که هدف واقعی پال که جمهوری‌خواهی عمل‌گراست، از این دعوت چه بوده است؟ به‌نظر می‌رسد نیت اصلی او از این دعوت، شکستن قبح مذاکره بین ایران و آمریکا بوده است. مذاکره برای ایران به نماد تبدیل شده و هرگونه مذاکره بدون نتیجه و نمایشی به منافع ایران ضربه می‌زند.

نکته بعدی به چرخش ترامپ درمقابل ایران بازمی‌گردد. جدا از زبان سخت و هیاهوی تیم «ب»، انگار درون کاخ‌سفید منازعه‌ای جدی برای دادن امتیاز بزرگ به ایران وجود دارد. بی‌تردید تاکنون این پیام به ترامپ رسیده که اکنون پس از یک سال از فشار حداکثری، ایران با وجود مشکلات اقتصادی همچنان استوار است و از تعهدات خود در برجام کم کرده است. با این‌حساب، قطعا باید تغییراتی در محاسبات واشنگتن ایجاد شده باشد. بدون برداشتن تحریم‌ها که بخشی از آن امتیاز بزرگ است، ایران هیچ‌گونه انعطافی نشان نخواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =