مراودات ایران و روسیه با افزایش پیوندهای تجاری تقویت شود

رشت - ایرنا - سرکنسول روسیه در رشت گفت : در تلاشیم با توسعه روابط بین المللی و افزایش مراودات تجاری، گام هایی محکم در تسهیل و تقویت روابط بین ایران و روسیه برداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آندره گئور گیوویچ وادوف روز دوشنبه در دیدار با مدیرکل گمرک بندرانزلی اظهار کرد: متاسفانه کشتیرانی روسیه در خزر ضعیف شده و در سطح پایینی قرار دارد.

وی افزود: روسیه نقش مهمی در حل مسائل مهم بین المللی منطقه و مبارزه با تروریسم دارد.

وادوف با ابراز تمایل نسبت به دعوت از سرمایه گذاران کشورهای حاشیه ولگا برای سرمایه گذاری در ایران تاکید کرد: نباید فرصت را از دست داد و من به نمایندگی از کشور روسیه این موضوع را به گوش مقامات رسانده و تلاش می کنیم که سرمایه گذاران روسی را به ایران نزدیک کنیم .

وی با تاکید بر ضرورت توسعه همه جانبه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی روسیه و ایران تصریح کرد: گیلان با داشتن مواهب الهی و جاذبه های طبیعی و گردشگری و تاریخی محل مناسبی برای جذب گردشگر روسی است.

سرکنسول روسیه در گیلان همچنین گفت: تلاش می شود که همکاری ها و روابط دو کشور از لحاظ سیاسی ، تجاری ، گردشگری و اقتصادی توسعه یافته به نوعی که هر دو کشور و مردم آن، از این روابط سود ببرند.

خواهرخواندگی بندرانزلی با یکی از بنادر روسیه 

در ادامه این جلسه فرماندار شهرستان بندرانزلی نیز اظهار کرد: توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه بسیاری از مشکلات را حل می کند.

اسماعیل حیدری ازاد افزود: با توجه به راه اندازی کریدور شمال جنوب ، ایران و روسیه می توانند از این کریدور برای توسعه همه جانبه روابط اقتصادی و بهبود مبادلات تجاری خصوصا افزایش میزان صادرات کالا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بندرانزلی زیر ساخت های لازم برای حضور سرمایه گذاران روسی در این شهر ساحلی را دارد ، تاکید کرد: با توجه به وجود چند اداره کل در بندرانزلی ، در شهرستان این آمادگی وجود دارد و امیدواریم با توجه به وجود زمینه های تجارت ، گردشگری و صنعتی در بندرانزلی خروجی این جلسه ، حضور سرمایه گذاران روسی در بندرانزلی باشد.

حیدری آزاد با اشاره به لزوم ایجاد خواهر خواندگی بین یکی از بنادر روسیه با بندرانزلی در جهت توسعه همه جانبه روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با حفظ منافع طرفین خاطر نشان کرد: بندرگاه انزلی و بندر کاسپین در منطقه آزاد هر دو در حوزه شهرستان انزلی هستند و در همه بخش های تجاری ، صنعتی و اقتصادی آمادگی همکاری  بین ادارات برای همکاری متقابل و افزایش داد و ستد در راستای تامین منافع دو کشور ایران و روسیه وجود دارد .

فرماندار بندرانزلی گیلان را پل ارتباطی ایران و روسیه دانست و افزود: برای تسهیل در تردد تجار و همچنین انتقال کالا از ایران به روسیه و بالعکس، نیازمند پرواز مستقیم از روسیه به گیلان هستیم تا با سرمایه گذاری مشترک بین ایران و روسیه نقل و انتقالات و صادرات کالا با سهولت بیشتری انجام شود.

بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع است.

گمرک بندرانزلی به علت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این گمرک در طول تاریخ بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.
در حال حاضر رویه های واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود.
گمرک انزلی به عنوان مهمترین گمرک شمالی حاشیه دریای خزر با واقع‌شدن در کریدور شمال ـ جنوب و همسایگی دریایی با کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان با راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های مختلف سیستمی گام های بلندی برای ارائه خدمات گمرکی ( واردات قطعی ـ صادرات قطعی ـ ترانزیت داخلی ، خارجی وکارنه تیرـ ورود موقت ـ امانات پستی ـ مبادلات مرزنشینان ) به صورت مکانیزه برداشته‌ است.

۷۴۷۱/۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =