ارتباط دانشگاه با صنعت در حال توسعه است

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم امضای قرارداد همکاری این دانشگاه با شرکت آپادانا گفت: فعالیت های علمی و فناورانه در معاونت پژوهشی متناسب با نیاز های کشور جهت دهی می شود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، «حسین حسینی تودشکی» در مراسم امضاء قرارداد میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت آپادانا افزود: ارتباط دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنعت در حال توسعه است و برنامه داریم فعالیت های علمی، تحقیقاتی و فناورانه دانشگاه بر اساس نیاز های کشور باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحال مذاکره با شرکت های بزرگ است، افزود: برنامه داریم بخش هایی از واحدهای تحقیق و توسعه و شاخه های نوآوری مرتبط با شرکت های بزرگ صنعتی را در داخل دانشگاه مستقر کرده و با ایجاد تعامل اعضاء هیات علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان با این مراکز، نیازمندی ها و مشکلات صنعت در غالب انجام همکاری های مشاوره ای، انجام پروژه ها و پایان نامه ها یا رویش شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مرتفع کند.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در این راستا واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های بارز، توسن تکنو، سداد (بانک ملی)، مرکز نوآوری وابسته به پرداخت بانک ملت، فینوا، مرکز تکنولوژی سامسونگ-دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و بانک شهر مستقر هستند و با شرکت های مپنا، ماموت، یک هولدینگ شوینده و دو شرکت معدنی برای استقرار کامپلکس هایی از مرکز تحقیق و توسعه و نوآوری آنها مذاکرات صورت گرفته و در مرحله نهایی شدن قرار داد می باشند.
حسینی تودشکی خاطرنشان کرد: با حضور بخش های تحقیق و توسعه شرکت ها در داخل دانشگاه بستری فراهم می شود تا دانشگاه با نیازهای صنعت به صورت روزمره آشنا شود و با ارتباط نزدیک و موثر با نمایندگان صنعت با سرعت بیشتر و بسیار هدفمند پیشنهادات خود را برای ارائه راه حل موثر با تایید و تعامل نمایندگان صنعت روی میز قرار داده و این پیشنهادات منجر به انعقاد قرارداد و ایجاد استارت آپ ها شود. راه اندازی مرکز نوآوری در حوزه نفت و گاز با همکاری شرکت آپادانا نیز در این راستا صورت گرفته است.
  «وحید حدادی اصل» رئیس دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر توان بالایی در حوزه آموزشی و پژوهشی دارد. اولویت ما در راه اندازی مرکز نوآوری انرژی این است که بتوانیم بستر حضور دانشجویان به صنعت و کارآفرینی را ایجاد کنیم. به محض انعقاد تفاهم نامه زمینه اجرایی سازی آن پیگیری و دنبال می شود.
«مهدی غلاملو» مدیرعامل شرکت آپادانا نیز در این مراسم گفت: پس از امضا این قرار داد به سرعت عملیات اجرایی سازی آن آغاز می شود. بنابراین ما مبلغ مورد نیاز را به دانشگاه ارائه می کنیم تا فعالیت ها برای راه اندازی مرکز نوآوری انرژی به سرعت انجام شود.
  «مهدی میرمعزی» رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی نفت نیز در این مراسم گفت: اولویت وزارت نفت توجه و حمایت از استارت آپ ها است. جلسه ای که هفته گذشته در وزارت نفت داشتیم به این موضوع تاکید شد.

وی افزود: برنامه داریم راه اندازی مرکز نوآوری انرژی که قرار است در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری شرکت آپادانا انجام می شود را به عنوان نمونه و الگو در کشور توسعه دهیم.   بنابراین امیدواریم با سرعت و با استفاده از تجارب و نوآوری ها بتوانیم این مرکز را راه اندازی کنیم و این اقدام تبدیل به نمونه ای عملیاتی برای کشور شود.

اولین مرکز نوآوری انرژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی می شود

تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت آپادانا با هدف تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری انرژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد.

براساس این تفاهم نامه قرار است مرکز نوآوری انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین مرکز نوآوری در زمینه نفت و انرژی کشور و بزرگترین مرکز نوآوری تخصصی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شود.

شرکت آپادانا جهت ترویج و تقویت نوآوری در زمینه انرژی با سرمایه گذاری سه شرکت بزرگ نفتی به نام های شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، شرکت انرژی دانا و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تاسیس شده است. براساس این قرارداد دانشگاه صنعتی امیرکبیر فضای لازم برای راه اندازی مرکز به میزان ۸۰۰ مترمربع در دانشکده مهندسی نفت را در اختیار شرکت قرار می دهد. براساس این تفاهم شرکت متعهد می شود هزینه های تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری انرژی را تامین کند.
تامین منابع اطلاعاتی و بذرمایه (Seed Money) مورد نیاز مرکز جهت همکاری با مراکز ذیربط و ذینفع در راستای معرفی استارتاپ‌های مرکز، کمک به تسهیل شرایط و تسریع فرآیند اخذ تأییدیه دانش بنیان و سایر مجوزهای مورد نیاز برای استارتاپ‌های مستقر در مرکز و همچنین شرکت موظف به حمایت از تجاری سازی طرح های موفق مرکز و معرفی آنها به بازار است.
این قرارداد با همکاری و هماهنگی بنیاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مرحله امضا رسیده است. بنیاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای راهبرد خود در حمایت از مراکز نوآوری، بستر مذاکرات طرفین با هدف تأسیس این مرکز و امضاء این تفاهم نامه را ایجاد نمود. براساس این تفاهم نامه قرار است مرکز نوآوری انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین مرکز نوآوری در زمینه نفت و انرژی کشور و بزرگترین مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =