ایران ۲۷۳ پروژه با دانشگاه‌های هفت کشور جهان دارد

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران ۲۷۳ پروژه مشترک با دانشگاه های هفت کشور پاکستان، هند، سویس، آفریقای جنوبی، روسیه، مجارستان و ترکیه دارد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، حسین سالار آملی امروز دوشنبه در نشست روسای دانشگاه‌های متولی کار گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی، از روند رو به رشد تولیدات علمی مشترک ایران با سایر کشورها و نیز افزایش سفرهای علمی محققان و دانشمندان برجسته جهان به داخل کشور خبر داد.
وی گفت: آمار افراد اعزامی در چهار ماهه اول سال برای شرکت در دوره‌های کوتاه مدت در سال ۹۷ تعداد ۱۱۶ نفر و در سال ۹۸ تعداد ۱۰۱ نفر بوده است. همچنین تعداد اعزام اعضای هیات علمی برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی در کل ۵۴۱ نفر بود.
سالار آملی به ۱۰ کشور که بیشترین اعزام محقق و عضو هیات علمی را در سال ۹۸ داشته‌اند، اشاره کرد و افزود: کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئیس، فرانسه، سوئد، قزاقستان، اسپانیا، ترکیه، چین و عراق در صدر قرار دارند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به تعداد استادان و محققان خارجی که به ایران سفر کرده اند، اظهار داشت: در چهار ماهه اول سال ۹۷ تعداد ۶۴۹ محقق و عضو هیات علمی و در چهار ماهه اول سال ۹۸ تعداد ۶۱۸ نفر از کشورهای ایتالیا، آلمان، بلژیک، فرانسه، لهستان، استرالیا و عراق به ایران سفر کرده اند.
وی در خصوص مجموع پروژه‌های تحقیقاتی مشترک جاری با دانشگاه‌های برتر دنیا خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۷۳ پروژه با کشورهای پاکستان، هند، سویس، آفریقای جنوبی، روسیه، مجارستان و ترکیه در حال انجام است و تولیدات مشترک ایران به تفکیک کشورهای همکار در پایگاه ISI در بازه سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ با آمریکا حدود ۱۲ هزار و ۹۷۳، کانادا پنج هزار و ۷۸۶، چین سه هزار و ۳۸۴ و ترکیه سه هزار و ۸۱ تولید علمی مشترک بوده  است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به ۱۰ دانشگاه برتر ایران به تفکیک درصد مقالات مشترک با کشورهای دیگر در بازه سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز و دانشگاه شیراز ۱۰ دانشگاه برتر کشورند که دارای درصد بالای مقالات مشترک علمی با سایر کشورهای دنیا هستند.

نشست روسای دانشگاه‌های متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای کشورهای هدف با محوریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی و چالش‌ها و راه‌های برون رفت امروز دوشنبه با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، مسئولان ستادی و روسای دانشگاه‌های متولی در محل وزارت علوم برگزار شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =