تحریم های آمریکا، جنایت علیه بشریت است

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحریم آمریکا علیه بهداشت و سلامت ایران، جنایت علیه بشریت است.

سعید نمکی روز دوشنبه در نشست مشترک خبری با جمیل جبق همتای لبنانی خود گفت: اقدامات دولت آمریکا در تحریم داروهای مورد نیاز بیماران ایرانی و فشار های واشنگتن بر حوزه بهداشت و سلامت ایران جنایت علیه بشریت است.  

وی، اقدامات آمریکا در اعمال تحریم علیه حوزه بهداشت و سلامت کشور ها را غیرمنطقی و غیر انسانی ارزیابی کرد و ادامه داد: ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز بیماران را داخل کشور تولید می کنیم و تنها برای تامین سه درصد از داروها با مشکل مواجه شدیم.

نمکی افزود: باوجود فشارهای آمریکا، داروهای مورد نیاز همه بیماران تامین شده است. همچنین با کمک شرکت های دانش بنیان و جوانان دانشمند این مرز و بوم، تصمیم داریم در سال های آینده تمام نیازهای دارویی کشور را داخل کشور تامین کنیم و نیازی به واردات نداشته باشیم.

وزیر بهداشت گفت: مواد اولیه مورد نیاز داروسازی کشور در داخل موجود است و نیازی به دیگر کشورها در این حوزه نداریم.

نمکی درباره ارائه کمک های آموزشی به دانشجویان لبنانی نیز اظهار داشت: ما آماده توسعه همکاری های آموزشی در تمام حوزه های بالینی، علوم پایه و در تمام مقاطع تحصیلی با لبنان هستیم.  

وی افزود: آمادگی اعزام تیم متخصص به لبنان برای ارائه آموزش های کوتاه مدت به دانشجویان لبنان را داریم تا آنها بتوانند در محل زندگی خود از آموزش های لازم برخوردار شوند.

وجود ظرفیت تبدیل لبنان به کانون صادرات داروهای ایران
وزیر بهداشت گفت: همکاری های ایران و لبنان در همه زمینه ها از جمله دارو توسعه می یابد. ایران آمادگی دارد تا داروهای مورد نیاز مراکز درمانی لبنان را تامین کند و با انتقال فناوری به این این کشور کمک کند تا این کشور، زیرساخت های بهداشتی و دارویی خود را تقویت کند.

نمکی ادامه داد: همچنین سرمایه گزاری مشترک برای ساخت کارخانه های داروسازی در لبنان می تواند این کشور را به کانونی برای صادرات داروهای ایرانی به منطقه تبدیل کند. ما هرگز به لبنان به عنوان بازار تجارت نگاه نمی کنیم بلکه آماده توسعه زیرساخت های این کشور در حوزه بهداشت هستیم.

وزیر بهداشت ایران افزود: آماده پذیرش بیماران لبنانی در مراکز درمانی ایران هستیم.

آماده تسهیل واردات دارو از ایران هستیم

وزیر بهداشت لبنان نیز در این نشست گفت: در لبنان، ارزش واردات دارو تقریبا ۱.۷ میلیارد دلار است و ۲۰۰ میلیون دلار صرف واردات داروهای بیماران خاص می کنیم.  

وی افزود: در بازدید از کارخانه های داروسازی ایران متوجه کیفیت بالای داروهای ایران شدم. ما علاقه مند به واردات داروهای با کیفیت ایرانی هستیم. روند واردات از داروهای ایرانی را برای بخش خصوصی لبنان تسهیل می کنیم.

جبق ادامه داد: ما تحریم ها علیه ایران را ظالمانه می دانیم و محدودیتی برای همکاری با ایران باوجود تحریم ها قائل نیستیم.

وی گفت: افزایش تحریم های ایران در صورتی که مانع از رسیدن دارو و مواد غذایی به مردم ایران شود جنایت علیه بشریت خواهد بود و با مخالفت گسترده جهانی روبرو خواهد شد.

وزیر بهداشت ایران در پایان این نشست دعوتنامه شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت را به همتای لبنانی خود تقدیم کرد.

وزیر بهداشت ایران و وزیر بهداشت لبنان، روز دوشنبه تفاهم نامه جامع همکاری در زمینه های دارو، تجهیزات پزشکی، بهداشت، آموزش پزشکی و تحقیق و توسعه سلامت را امضا کردند.

بر اساس این تفاهم نامه، وزارتخانه های بهداشت ایران و لبنان، کارگروهی را برای تقویت همکاری ها و نظارت بر شیوه تبادلات دارویی و تجهیزات پزشکی بین ۲ کشور  تشکیل خواهند داد. تبادلات مالی بین دو کشور نیز بر اساس پول های ملی انجام خواهد شد و ایران به لبنان برای ساخت آزمایشگاه مرکزی این کشور کمک می کند.

وزیر بهداشت لبنان اواخر هفته گذشته وارد مشهد مقدس شد و پس از بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی این شهر با استاندار خراسان رضوی دیدار و تفاهم نامه بین وزارت بهداشت لبنان با دانشگاه علوم پزشکی مشهد را امضا کرد.

جبق روز شنبه عازم تهران شد و از مرکز خدمات جامع سلامت الزهرا (س) در شهرک دانش و خانه بهداشت روستای زرنان در شهرستان قدس در حومه پایتخت بازدید کرد. وی همچنین با رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی ایران دیدار و درباره راه های گسترش همکاری ها تبادل نظر کرد. جبق قرار است از دیگر مراکز بهداشتی درمانی، تحقیقاتی و تولید داروی ایران نیز بازدید کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha