۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 2210
کد خبر: 83425927
۰ نفر

برچسب‌ها

جراحی مالیاتی به پزشکان رسید

یاسوج- ایرنا- طرح‌های مختلفی در سال‌های اخیر برای بهبود نظام مالیاتی کشور طراحی و اجرا شد و اینک جراحی این بخش مهم از اقتصاد کشور به حوزه کار پزشکان و مشاغل پزشکی رسیده است؛ طرحی که همواره با چالش‌هایی روبرو بود.

در سالهای اخیر درآمدهای مالیاتی شاهد دگرگونیهای اساسی بوده و نقش مالیات در درآمدهای دولت افزایش یافته بطوریکه برای نخستین بار در تاریخ کشور درآمدهای مالیات از منابع نفتی بیشتر شده است.

بحث گرفتن مالیات از پزشکان و ضرورت نصب پایانه فروشگاهی (کارتخوان) در هفته های اخیر دوباره مطرح شده است و پزشکان مکلف شده اند که تا پایان مرداد ماه نسبت به نصب کارتخوان در مطب ها و ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی اقدام کنند.

البته براساس آخرین خبرها محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه پزشکان تا پایان مرداد برای ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی فرصت داشتند، گفت: این مهلت تا ۱۵ شهریور امسال تمدید شد.

در هفته های اخیر این مهلت چند بار تمدید شد، بار نخست مهلت نصب کارتخوان و ثبت نام در  سامانه سازمان امور مالیاتی تا ۲۳ مرداد اعلام شده بود بار دوم تا پایان مرداد و اکنون تا پایان نیمه نخست شهریور این زمان تمدید شده است.

چرا پزشکان؟

موضوع گرفتن مالیات از پزشکان در سالهای اخیر همواره مطرح بوده است و کارشناسان معتقدند که مالیات به صورت عادلانه از این قشر از جامعه گرفته نمیشود.

یکی از مهمترین دلایل این امر را نبود کارتخوان بانکی در مطب پزشکان عنوان میکنند.

براساس آمارها ظرفیت مالیات‌ستانی مشاغل پزشکی در طول یک سال، ۷۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان تنها ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان یعنی ۲۰ تا ۲۵ درصد مالیات خود را پرداخت می‌کنند.

البته درباره آمارهای اعلام شده درباره میزان مالیات های پزشکان و فرار مالیاتی از سوی مراجع مختلف اختلاف نظر وجود دارد اما ضرورت اخذ مالیات بصورت عادلانه و لوازم آن از جمله نصب کارتخوان پذیرفته شده است.

موضوع استفاده نکردن بسیاری از مطب‌های پزشکی از دستگاه کارتخوان (pos) که برای شناسایی نشدن درآمدهای آن‌ها و نپرداختن مالیات انجام می‌شود، در یکی دو سال اخیر به یکی از موضوعات مطرح در بین افکار عمومی تبدیل شده است.

این موضوع باعث شده که  کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای پزشکان را به نصب پایانه‌های فروشگاهی و کسر ۱۰ درصد از حق‌الزحمه آن‌ها از سوی مراکز درمانی به‌عنوان مالیات الزام کند. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، پزشکان موظف به نصب کارتخوان هستند.

غلامرضا تاجگردون افزود: با بررسیهای انجام شده و به نقل از سازمان امور مالیاتی ۹۰درصد از پزشکان کارت خوان نصب کرده اند و نباید یک صنف را  به خاطر قانون شکنی عده ای زیر سوال برد.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد در روزهای گذشته عنوان کرده بود که صاحبان حرفه ها و مشاغل پزشکی تا پایان مرداد ماه مهلت دارند در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروشگاهی (کارتخوان بانکی) ثبت نام کنند که به نظر می رسد این طرح، شفاف شدن درآمدها و در نهایت، گرفتن مالیات عادلانه را هدف گیری کرده است.

محمدعلی غفاری گفت: طرح نصب پایانه فروشگاهی مشاغل بخش درمان که پیش از این روز بیست و سوم مرداد اعلام شده بود تا پایان مرداد تمدید شد.

وی  اظهار داشت: طبق قانون مراکز خدمات درمانی شامل طرح صورتی که در مدت زمان تعیین شده اقدام به نصب پایانه فروشگاهی(کارتخوان)نکنند، جریمه خواهند شد.

غفاری بیان کرد : همه صاحبان حرفه و مشاغل مشمول برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود  کنند.

وی تصریح کرد: مودیان در صورت بروز هرگونه مشکل و یا به منظور رفع ابهام با سامانه پاسخگویی سازمان امور مالیاتی کشور به شماره ۱۵۲۶ تماس بگیرند.

محمد علی غفاری  گفت: نصب پایانه فروشگاهی بخش درمان شفافیت مالیاتی را به دنبال دارد. 

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد گفت: برای نصب سامانه فروشگاهی (کارتخوان مشاغل پزشکی) سازمان امور مالیاتی با اطلاع رسانی و امکان برگزاری دوره آموزشی بصورت ویدئو کنفرانس همکاری موثری را با سازمان نظام پزشکی داشته است. 

محمدعلی غفاری اظهار کرد که کارتخوان های نصب شده در مراکز پزشکی می بایست براساس استانداردهای تعریف شده در سازمان امور مالیاتی تا ۳۱ مرداد راه اندازی شوند. 

ابلاغ ضرورت نصب پایانه فروشگاهی به سازمان نظام پزشکی استان 

مدیرکل دیوان محاسبات کهگیلویه و بویراحمد گفت که مشاغل پزشکی طبق قانون مکلف به نصب پایانه فروشگاهی (کارتخوان) متناسب با استاندارد تعریف شده سازمان امور مالیاتی هستند. 

اسماعیل کیهان تصریح کرد که در نامه ای به دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد و سازمان نظام پزشکی استان ضرورت اجرای قانون و نصب پایانه فروشگاهی مشاغل پزشکی اعلام شده است. 

وی به ضرورت عدالت مالیاتی در جامعه اشاره کرد و گفت همانطور که یک کارگر با کمترین حقوق و مزایا مالیات پرداخت می کند دیگر مشاغل نیز می بایست به صورت شفاف و عادلانه مالیات پرداخت کنند و مشاغل پزشکی در این راستا نیز ملزم به رعایت الزامات قانون هستند.

مدیرکل دیوان محاسبات کهگیلویه و بویراحمد به اهمیت پرداخت مالیات اشاره کرد و گفت سازمان امور مالیاتی در این راستا نقش مهمی را برعهده دارد و همه باید به تحقق عدالت مالیاتی کمک کنند. 

آموزش راه اندازی سامانه فروشگاهی

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد همچنین از دوره آموزشی راه اندازی سامانه فروشگاهی برای پزشکان استان خبر داد.

غفاری افزود: برگزاری دوره آموزشی راه اندازی سامانه فروشگاهی به پزشکان از طریق ویدئو کنفرانس فرصت خوبی برای متقاضیان نصب این پایانه است.

وی تصریح کرد: فراگیران در گروههای حداکثر ۵۰۰ نفری در سه نوبت کلاس آنلاین برای دوره مورد نظر دسته بندی میشوند.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: پزشکان برای نصب پایانه فروشگاهی مشاغل بخش درمان تا پایان مرداد فرصت دارند.

غفاری بیان کرد: همه صاحبان حرفه و مشاغل یاد شده مکلفند برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی https://tax.gov.ir مراجعه و اقدام به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود کنند.

وی تصریح کرد: مودیان در صورت بروز هرگونه مشکل و یا به منظور رفع ابهام با سامانه پاسخگویی سازمان امور مالیاتی کشور به شماره ۱۵۲۶ تماس بگیرند.

استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد ۵۰ هزار مودی مالیاتی دارد.

بیش از ۸۰۰ نفر شامل پزشک، دندان پزشک،کارشناس و ماما در این استان فعالیت دارند.

به موجب بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و تبصره(۲) ماده(۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم صاحبان حرفه ها و مشاغل پزشکی، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی از  سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

مالیات علی الحساب این بند شامل پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود.

این مقررات صرفاً ناظر بر حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان بوده و سایر شاغلان به حرفه‌های پزشکی از جمله دکترهای داروساز و دکترای علوم آزمایشگاهی، مشمول حکم این بند نخواهند بود.

درآمد پزشکانی که با مراکز درمانی دارای رابطه استخدامی بوده و مشمول مقررات فصل مالیات بر درآمد حقوق هستند، از شمول مقررات این دستورالعمل خارج است.

ملاک اعمال این مقررات پرداخت وجه به پزشکان است و بنابراین در صورت پرداخت وجه حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکان به صورت علی الحساب فارغ از دریافت مبالغ آن از بیمه‌ها، پرداختی مذکور مشمول مقررات این دستورالعمل خواهد بود.

مالیات در کهگیلویه و بویراحمد

در سال ۹۷ افزون بر سه هزار میلیارد ریال مالیات در کهگیلویه و بویراحمد وصول شد و افزون بریک هزار میلیارد ریال از وجوه مالیات بر ارزش افزوده و آلایندگی به شهرداری ها و دهیاریهای استان پرداخت شد که این میزان سهم بالایی در توسعه عمران شهری و روستایی دارد.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد گفت که در تیر ماه سال جاری در  این استان ۲هزار و ۵۴۰ فعال اقتصادی از اشخاص حقوقی اقدام به ثبت اظهارنامه مالیاتی کردند که این میزان نسبت به ۲هزار و ۲۷۳مورد سال گذشته بیش از ۱۱درصد افزایش نشان میدهد.

 غفاری بیان کرد که در خرداد ۹۸ نیز در کهگیلویه و بویراحمد اشخاص حقیقی افزون بر ۱۷هزار و ۳۰۰ اظهارنامه مالیاتی سال ۹۷ را ثبت کردند که این میزان با رشد ۱۰۴درصدی همراه بود.

یکی از اساسی ترین کارها برای توسعه اقتصادی، عدالت اجتماعی و رشد متوازن هر کشوری جایگزین کردن درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی است، در واقع شهروندان با پرداخت به موقع مالیات، دولتها را در راستای اجرای وظایف خود برای رسیدن به توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک خواهند کرد.

۹۹۲۸/۶۱۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =