برگزیدگان اولین جشنواره تولیدات ایرنا معرفی شدند

تهران- ایرنا- برگزیدگان و تقدیرشدگان اولین جشنواره تولیدات ایرنا در آستانه روز خبرنگار (۱۷ مرداد) و در مراسمی همزمان با هشتادوپنج سالگی این خبرگزاری معرفی شدند.

اتاق خبر اخبار داخلی ایرنا امروز (دوشنبه/ ۱۴ مرداد) و در آستانه روز خبرنگار میزبان آیین اختتامیه اولین تولیدات جشنواره ایرنا بود. در این مراسم علی ربیعی سخنگوی دولت، فریدون وردی نژاد، مدیر عامل پیشین ایرنا و معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری، علیرضا معزی دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید ضیاء هاشمی مدیرعامل ایرنا، مدیر عامل موسسه ایران، مدیر عامل های خبرگزاری ایسنا، مهر، پانا و برنا و مدیران فعلی و سابق ایرنا حضور داشتند.

اولین جشنواره تولیدات ایرنا با هدف شناسایی استعدادها، ایجاد فضای رقابت، معرفی آثار برتر، تشخیص نقاط ضعف و ارتقای سطح کیفی آثار خبرنگاران ایرنا از اواخر اسفند ۱۳۹۷ کلید خورد. بر این اساس هر یک از خبرنگاران ایرنا می توانستند آثار خود را که از اول اردیبهشت ۹۷ در سایت ایرنا، سایت های استانی، ایرنا پلاس یا روابط عمومی منتشر شده در رشته های خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت، تحلیل، ترجمه، عکس و گزارش تصویری، فیلم، صدا، داده نما (اینفوگرافی) موشن گرافی، بولتن و نظرسنجی همراه با لینک آن به دبیرخانه ارسال کنند. 

به گفته حسن سلامی، دبیر اجرایی جشنواره، طی مهلت تمدیدشده چهل‌روزه ثبت نام از اول اردیبهشت تا هشتم خرداد ۹۸ در مجموع یکهزار و هفت اثر تولیدی از ۳۵۹ همکار ایرنا در ادارات کل استان های داخلی، خارجی، چندرسانه ای، پژوهش، حوزه مدیرعامل و صفحه اول در ۱۳ رشته یا قالب به دبیرخانه رسید که با احتساب حدود ۵۵۰ خبرنگار در ایرنا، تقریبا دوسوم از خبرنگاران ایرنا در این جشنواره شرکت کردند. از تعداد آثار دریافت‌شده ۳۳۹ اثر به مرحله نهایی راه یافت. در این مرحله ۵۸ گزارش، ۶۷ گزارش تصویری، ۵۸ اثر مولتی مدیا، تصویر متحرک، داده نما، ۴۱ مصاحبه، ۳۱ یادداشت، ۲۱ خبر، ۱۱ تحلیل، ۱۰ ترجمه، ۹ بولتن و ۶ نظرسنجی به مرحله نهایی راه یافت.

همچنین ۵۴ نفر با ۵۸ اثر؛ شامل ۲۵ خانم و ۲۹ آقا، ۶ نفر از اخبار داخلی، ۱۳ نفر از اخبار خارجی، ۱۶ نفر از اخبار استانی، ۱۲ نفر از چندرسانه ای، ۶ نفر از پژوهش و یک نفر از صفحه اول برگزیده شدند. افزون بر این، ۳۲ نفر  با  ۳۳ اثر؛ شامل ۱۱ خانم و ۲۱ آقا، ۹ نفر در حوزه اخبار داخلی، ۱۴ نفر اخبار استانی، ۸ نفر چندرسانه ای، یک نفر پژوهش شایسته تقدیر شناخته شده اند.  

فریدون صدیقی، استاد روزنامه نگاری و دبیر علمی این جشنواره در مراسم اختتامیه بیانیه هیات داوران را به این شرح قرائت کرد: برپایی نخستین جشنواره سراسری تولیدات خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) فرصت مغتنمی برای داوران مرحله اول و نیز داوران مرحله نهایی بود تا خود را در پاسداشت شرکت گنندگان در جشنواره ای سهیم بدانند که متعلق به نخستین و مهمترین خبرگزاری ایران درطول ٨٥ سال گذشته است.

اعضای هیات داوران نهایی با گرامیداشت ۱۷ مرداد روزخبرنگار و یاد شهید محمود صارمی و دیگر شهیدان اهل قلم و نیز همه روزنامه نگاران و تصویرگرانی که در راه کشف و انتشار آزادانه اطلاعات و حقایق با محدودیت هایی روبرو بوده اند؛ بسی امیدوارند حاصل تلاششان در ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده تاثیری قابل تامل در انتخاب دامنه موضوع و ارتقای کیفی و پرداخت جذاب آثار تولیدی در جشنواره های بعدی داشته باشد. داوران همچنین آرزو می کنند با استمرار این جشنواره، فرصت ها و امکانات و موفقیت های نوینی برای ایرنا فراهم آید تا این خبرگزاری به جایگاهی بالاتر و فراتر ازموقعیت کنونی در پهنه رسانه ای کشور، منطقه و بین المللی برسد.

داوران نهایی نخستین جشنواره سراسری تولیدات خبر گزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) انتظار آثار چشمگیری از این نهاد فرهنگی و خبری هشتادوپنج ساله داشته و دارند و با این باور باید آرزو کرد در دوره های آتی جشنواره تولیدات بهتری؛ به ویژه دربخش خبر، یادداشت وتحلیل و گزارش های صوتی وتصویری مورد قضاوت قرارگیرد. داوران نهایی با تاکید براین که تلاش کرده اند ارزیابی ها  برمعیارها وموازین تخصصی وحرفه ای صورت گیرد از بابت احتمال خطای جزیی عذر تقصیر می خواهند، برگزیدگان و تقدیرشدگان خود را معرفی کرده اند.

هیات داوران نهایی؛ اکبر قاضی زاده ، فریدون صدیقی ، مهدی فرقانی ، یونس شکر خواه ، حسن نمکدوست، مجید رضاییان، اکبر نصر اللهی و ساتیار امامی. 

در ادامه اسامی برگزیدگان و تقدیرشدگان جشنواره اعلام شد و آنان جوایز خود را دریافت کردند. لیلا خطیب زاده پژوهشگرگروه تحلیل و تفسیر با اثر اینجا بخشی از ایران است، نفر اول بخش گزارش، معصومه ابراهیمی  خبرنگار مرکز اراک صاحب اثر اما و اگرهای تولد اجاره ای و غلامرضا مالک زاده دبیر مرکز شیراز صاحب اثر صدای طبیعت به صورت مشترک نفر دوم و روح الله صائب رئیس دفتر شهرری صاحب اثر خداکند اینجا باران نبارد و امید بهمنی خبرنگارمرکز سنندج صاحب اثر مین هایی که گل می چینند به صورت مشترک نفر سوم برگزیده این بخش شدند.

همچنین در بخش مصاحبه سیداسماعیل داوودی صاحب اثر مخالفان دولت مبارزه با پولشویی رابه زمین سیاست کشاندند نفر اول، لیلا واحدی صاحب اثر با عنوان جدایی اصلاح طلبان از دولت گل به خودی است، سمیه عظیمی خبرنگار گروه ایرناپلاس صاحب اثر موسوی خویینی: هاشمی جلوی صف می ایستاد و از فحاشی ها هراس نداشت به صورت مشترک نفر دوم، افشین شاعری صاحب اثر باعنوان رییس داروخانه های علوم پزشکی تهران: چوب خط بدهی داروخانه ها پرشده است و نادره وائلی زاده خبرنگار مرکز اهواز صاحب اثر با عنوان رودها را رها سازید و حامد حیدری خبرنگار گروه ایرناپلاس صاحب اثر برای اقتصادی ها کاهش هزینه مهم است برای سیاسیون رای هر سه در جایگاه سوم این بخش برگزیده شدند.

افزون بر این، مونا عیدان خبرنگار مرکز بوشهر صاحب اثر با عنوان روحانی: ملت ایران ایستادگی خود را به رخ آمریکا کشید نفر اول رشته خبر، عبدالله الماسی خبرنگار مرکز کرمانشاه صاحب اثر با عنوان درآمد کمتر هزینه بیشتر و رضا اکبری کتم جانی خبرنگار دفتر انزلی صاحب اثر با عنوان سکان اقتدار در دریا درگام دوم انقلاب به جوانان سپرده می شود نفر سوم برگزیده رشته خبر شدند.

همچنین رشته یادداشت نفر اول برگزیده نداشت، مینا میرقاسمی کلخوران خبرنگار مرکز اردبیل صاحب اثر خبرهایی که سوخته روایت می شوند به صورت مشترک با حسین آزاد منجیری رئیس دفتر قشم صاحب اثر بر لب دریا بمانی تشنه لب نفر دوم و مصطفی مجللی نسب خبرنگار مرکز اراک صاحب اثر شرکت های دانش بنیان را دریابیم همراه با جواد ارشادی کارشناس و خبرنگار نوبت شب، صاحب اثر مگر تروریست میانه رو هم داریم؟ نفر سوم در این بخش شدند.

عبدالله الماسی خبرنگار مرکز کرمانشاه نفر اول، کلثوم فرزانه کارشناس گروه نشریات خبری نفر دوم و عصمت سلیمانی کارشناس دفتر پژوهش نفر سوم برگزیدگان بخش بولتن همچنین زینب اللهیار دبیر گروه نظرسنجی نفر اول، پونه پورقاسمی سردبیر گروه نظرسنجی نفر دوم  و علی حیدرقنبری کارشناس گروه نظرسنجی نفر سوم بخش نظرسنجی انتخاب شدند.

رشته تحلیل نفر اول برگزیده نداشت و امید غیاثوند خبرنگار گروه خاورمیانه با اثر پاییز محمدبن سلمان با علیرضا جباری خبرنگارگروه خاورمیانه با اثر شمال سوریه آرام می گیرد به صورت مشترک نفر دوم و مژگان حیدری خبرنگار مرکز اراک صاحب اثر زمینی که آرام فرو نشست نفر سوم شدند.

در بخش ترجمه نیز ایمان خدابنده لو، مترجم گروه ورزشی صاحب اثر شمشیرسامورایی ها گلوی کی روش را در صدمین بازی ملی برید نفر اول، سپیده علی‌کاشانی مترجم گروه علمی صاحب اثر کم‌آبی در ایران در قاب گزارش دیلی میل نفر دوم و لیلا اسماعیل نژاد خبرنگار گروه سیاسی صاحب اثر با عنوان کتاب های زمستانی برای روزهای تابستان نفر سوم شناخته شدند.

در بخش ترجمه از فارسی به انگلیسی نیز رضا بهار مترجم گروه انگلیسی صاحب اثر یادداشت با عنوان In tribute to Mahmoud Saremi, a devoted, investigative journalist و نیز گزارش با عنوان Canada and business of human rights  نفر اول، علی ایزدی مترجم گروه انگلیسی صاحب اثر مصاحبه با عنوان Austria hails Iran Leader's Resistance Economy initiative نفر دوم و مهدخت پازوکی مترجم گروه انگلیسی صاحب اثر تحلیل با عنوان Italian companies interested in Iran’s market, fearing US sanctions نفر سوم برگزیده شدند. 

در رشته فیلم سید میثم حسنی کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان بابازید به روایت فاطمه، ردسیل برخاطرات یک کودک نفر اول، محمدرضاخبازان خبرنگارمرکز اهواز صاحب اثر با عنوان بازگشت آرامش به بازار پرتلاطم شکر نفر دوم و راضیه علیپور خبرنگار ایرناپلاس (چندرسانه‌ای) صاحب اثر با عنوان سلطان و شبان برزخ پلاسکویی ها هنوز ادامه دارد و رحیم بایزیدی خبرنگار دفتر مهاباد صاحب اثر با عنوان آرزوهای نوجوان۶۴ سانتی متری بوکانی به صورت مشترک نفر سوم شدند.

رشته صدا نفر اول نداشت، سوسن آذیش صاحب اثر با عنوان واکنش ها به استعفای دکترظریف را در رادیو ایرنا بشنوید نفر دوم و مرتضی قاسمی کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عیدانه رادیو ایرنا همراه ما باشید نفر سوم این بخش معرفی شدند.

در بخش عکس علی معرف، عکاس مرکز خوزستان صاحب اثر با عنوان حادثه تروریستی در اهواز، نفر اول عبدالله حیدری عکاس چندرسانه ای صاحب اثر هامون؛ زندگی درروستاهای سیستان نفر دوم و اکبرتوکلی عکاس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان سیل درگمیشان و خواجه نفس در استان گلستان نفر سوم برگزیده شناخته شدند.

در رشته اینفوگرافی سید محمدباقرعلوی سلطانی کارشناس فیلم چندرسانه ای صاحب اثر زنان قربانیان اصلی انتقال ایدز، محمدصادق صدیق منفرد کارشناس خبرصفحه اول صاحب اثر چرا عراق برای ایران مهم است؟ نفر دوم و یاسمن مجد زنگنه کارشناس چندرسانه ای صاحب سه اثر با عنوان های نگاهی به پدافندهوایی ایران درچهل سال تحریم و فشارخارجی، کودک آزاری و راه های مقابله با آن و ربات ها علیه دولت نفر سوم شدند.

بخش موشن گرافی نفر اول نداشت، علی نکویی فرد کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان صفرهای پاک نشدنی و مهسا سامانی کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان ورود ممنوع به ترتیب رتبه های دوم و سوم را کسب کردند.

در بخش برون مرزی، نیلوفر شیرازی کارشناس و مترجم اخبار خارجی، زبان اسپانیولی صاحب اثر با عنوان شهرسوخته؛ مهد تمدن کهن ایران زمین،  مریم انصاری سعید کارشناس و مترجم زبان روسی صاحب اثر با عنوان هفت شهر عشق را عطار گشت، یدالله بهجتی کارشناس و مترجم زبان ترکی استانبولی صاحب اثر با عنوان نوروز عنصر اتحاد ملت ایران و ترکیه، رقیه جعفری کارشناس و مترجم زبان اردو صاحب اثر با عنوان در تهران نمایشگاه عکس (کشمیر؛ ایران کوچک) برگزارشد،  مهدیه قادری نمین کارشناس و مترجم زبان آلمانی صاحب اثر نوروز؛ جشن نوشدن جان وزندگی و معصومه شاه محمدی کارشناس و مترجم زبان فرانسه صاحب اثر زوج هنرمند فرانسوی: شیفته ایران و مردمش شدیم و عاطفه امیری تهرانی دبیر و مترجم زبان عربی صاحب اثر سال۹۸، سال فرصت ها وگشایش ها برای ملت ایران خواهد بود برگزیده شناخته شدند.

افراد ذیل نیز در بخش‌های مختلف شایسته تقدیر شدند:

**شایستگان قدردانی رشته خبر:

موسی ملاییان خبرنگار مرکز کرمان صاحب اثر "شصت روستای ریگان در محاصره ریزگردها قرار دارد"
نعمت الله بهروزی رییس دفتر گناوه صاحب اثر با عنوان "خانواده ملوانان گرفتار در قطر خواستار آزادی آنان شدند"
زینب فرحانی خبرنگار مرکز اهواز صاحب اثر با عنوان "بندخاکی مرزی هورالعظیم به سمت عراق شکسته شد"

**شایستگان قدردانی رشته گزارش:

اسماعیل مرادقلی خبرنگار مرکز زاهدان، صاحب اثر با عنوان "سیستان دور بی حاصل برگنبد تکراردرد"

سیدرضا هاشمی کرویی خبرنگارمرکزساری صاحب اثر باعنوان"فرارمرد آلومینیومی ازممنوعیت های بخشنامه ای"

مریم مسعود دبیرگروه اقتصادی صاحب اثر با عنوان "سراب خریدخانه درخارج"

میناافشاری ترک خبرنگار استان تهران صاحب اثر باعنوان "امضای خیام برپیشانی پاییز"

جلال اسکندری دبیرگروه استانها صاحب اثر با  عنوان"خداوندان هنر ازعرش تافرش"

آسومحمدی خبرنگار چندرسانه ای (ایرناپلاس) صاحب اثر باعنوان"هرکه برچهره ازاین داغ نشانی دارد"

فاطمه رحمتی خبرنگارگروه فرهنگی  صاحب اثر باعنوان"شمارش معکوس برای بزرگترین رویدادفرهنگی کشور"

نادره وائلی زاده خبرنگار مرکز اهواز صاحب اثر باعنوان "اگرهور گر بگیرد"

حمید دلاوری هروی خبرنگار دفتر سبزوار صاحب اثر با عنوان "سگ دعوا، تجارتی خونین"

**شایستگان قدردانی رشته مصاحبه:

داوود میاندهی رییس مرکز استان تهران صاحب اثر با عنوان "شفافیت نباشد ازپای درخواهیم آمد"

سمیه لاری  دبیرگروه سیاسی صاحب اثر با عنوان "مطهری :روابطم با لاریجانی اززمانی که داماد ما شد صمیمانه است"

امین خرمی خبرنگار گروه فرهنگی صاحب اثر باعنوان"مدیرعامل خانه کتاب :اصناف برای سکانداری اموراجرایی نیازمندبلوغ بیشتری هستند"

راضیه زمانی دهکردی خبرنگاراستان تهران صاحب اثر باعنوان"تیک اف بکند یا نکند؟"

محمدرضا تاج دوزیان خبرنگار گروه ورزشی صاحب اثر باعنوان"پروین :عاشق آقابرانکو هستم"

عادل پازیار خبرنگار گروه فرهنگی صاحب اثر با عنوان "همنشینی ترانه ورنگ"

حسین جمشیدیان خبرنگار ایرناپلاس صاحب اثر باعنوان"ناگفته های پرونده املاک نجومی از واترگیت تا یاشارگیت"

سیدعمارکلانتری همت آبادی سردبیر ایرنا پلاس (چندرسانه ای) صاحب اثر با عنوان"عطریانفر:سیطره بلامنازع اندیشه امنیتی برنهاد بروکراتیک یک کشور"

علیرضا مرادی دبیر گروه فرهنگی صاحب اثر با عنوان "پارسایی: امروز اگر چلوکبابی هم بزنم حاشیه ساز می شود"

صابرچهرقانی منتظر، خبرنگار مرکزارومیه صاحب اثر با عنوان"کلاف سردرگم توسعه اراضی کشاورزی درحوضه آبریز دریاچه ارومیه"

**شایستگان قدردانی رشته یادداشت:

امین خرمی خبرنگار گروه فرهنگی صاحب اثر با عنوان «هرم حریم سلامت بدرقه نفس اهالی قلم»

محمدستاری پژوهشگر گروه تحلیل و تفسیر خبر (پژوهش) صاحب اثر با عنوان «ازپدیده آقازاده ها تا شاه دامادها»

زینب کارگر سردبیر گروه علمی صاحب اثر با عنوان «نذر حال خوب»

** شایستگان قدردانی رشته تحلیل:

منصوره شوشتری خبرنگار گروه فرهنگی صاحب اثر «بر قطار قیصر در ایستگاه آخر»

**شایسته ی قدردانی رشته فیلم:

حمید امینی فیلمبردار چند رسانه ای صاحب اثر باعنوان «تبریک نوروز به سبک سربازی»

**شایستگان قدردانی رشته گزارش تصویری (عکس):

سیدکاظم یوسفی عکاس مرکز تبریز صاحب اثر باعنوان «حاشیه دیدارتیم های تراکتورسازی وپیکان »

مرضیه نورعلی عکاس چندرسانه ای صاحب اثر باعنوان «تماشای دیدار تیم های ملی ایران وژاپن درپردیس چهارسو»

احمد ریاحی دهکردی عکاس مرکز شهرکرد صاحب اثر با عنوان «کسب و کار زنان روستای سرآقا سید کوهرنگ»

**شایسته ی قدردانی رشته داده نما:

فرشته پارسا کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر باعنوان "زنان تاثیرگذاردرسی و هفتمین جشنواره فیلم فجر"

**شایستگان قدردانی رشته موشن گرافی :

علی نکویی فرد کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان" گوسفندهای پرنده"

مرتضی قاسمی کارشناس چندرسانه ای صاحب اثر با عنوان " آیا زلزله قابل پیش بینی است؟"

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =